• Suni notriekusi automašīna. Ko darīt?

    Pirmā palīdzība
    Astes
    Astes
    16. jūlijs, 2021
    1 komentārs

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Diemžēl suns, kuru notriekusi mašīna, ir visai bieža parādība uz mūsu ceļiem. Īpaši bieži cieš noklīduši un uz ielas izmestie suņi un kaķi. Viņi neko nezina par to, kā izdzīvot pilsētā, krīt panikā un var pēkšņi izskriet uz ceļa un pakļūt zem auto riteņiem.

    Ko darīt, ja ieraugi uz šosejas notriektu dzīvnieku vai arī pats esi nejauši notriecis suni vai kaķi?

    Veterinārārstu ieteikumi rīcībai:

    1. Lai arī cik ļoti tev gribētos palīdzēt dzīvniekam, vienmēr jāatceras, ka viņš var sirgt ar trakumsērgu. Šī slimība eksistē arī lielā pilsētā. Trakumsērga ir ļoti bīstama vīrusu infekcijas slimība, kas visbiežāk tiek pārnesta ar slima dzīvnieka siekalām, tām caur ievainotu ādu (koduma vai skrāpējuma vietā), veselām vai ievainotām gļotādām nokļūstot cilvēka vai dzīvnieka organismā. Par to vienmēr jāatceras, kad tev ir darīšana ar nepazīstamu vai klaiņojošu dzīvnieku. Nemaz nerunājot par daudzām citām slimībām, ar kurām cilvēku var inficēt suns vai kaķis. Tāpēc, pirms centies palīdzēt nabaga radībiņai, padomā, vai tev ir vienreizlietojamie cimdi vai kaut kāds maisiņš (nebojāts), ar kura palīdzību tu varētu sevi pasargāt.
    2. Un tā, pieņemsim, ka tev ir viss nepieciešamais, tu esi pārvilcis vai pārcēlis dzīvnieku drošā vietā (šosejas malā vai tavā mašīnā uz kādas lupatas vai maisa). Ja tuvumā ir kāds veikals, var tur palūgt kādu kasti un rūpīgi ieguldīt kaķi vai suni tajā. Pirms kaut kur braukt, apzvani tuvākās veterinārās klīnikas – ļoti daudzas no tām atsakās pieņemt mašīnu notriektus bezpajumtes dzīvniekus. Gan tās pašas trakumsērgas dēļ, gan bažījoties, ka dzīvnieku tur atstās un nesamaksās. Daudzi liek uzsvaru uz to, ka dzīvnieks nav vakcinēts un/vai atrodas kritiskā stāvoklī. Tāpēc laikus pārliecinies, ka klīnikā jūs uzņems, lai brauciens nebūtu velts.
    3. Tiklīdz esi atradis piemērotu klīniku, akurāti, laidenām kustībām pārvieto dzīvnieku uz kasti vai kādu citu cietu virsmu (mugurkaulam jāatrodas maksimāli taisnā stāvoklī). Esi ļoti uzmanīgs, dzīvnieks šoka stāvoklī var tev iekost vai censties aizmukt/aizrāpot, tādējādi savainojot sevi vēl stiprāk. Neveic straujas kustības, runā mierīgā, nomierinošā, maigā tonī.
    4. Ja redzi, ka dzīvniekam ir spēcīga asiņošana, centies uzlikt spiedošu pārsēju vai vismaz aizspiest brūci (derēs marle no automašīnas aptieciņas vai jebkurš cits auduma gabals).
    5. Kad esi nonācis klīnikā, tūlīt skrien uz reģistratūru un skaļi sauc, ka tev ir notriekts suns vai kaķis un ir vajadzīga ātra palīdzība. Met kautrību pie malas un nestāvi rindā, klīnikās dzīvniekus kritiskā stāvoklī gandrīz vienmēr pieņem bez rindas.
    6. Klīnikā dzīvnieku rūpīgi izmeklēs, veiks rentgenu, kurā būs redzams gan vēders, gan krūškurvis un ķepas, kā arī mugurkauls. Pēc tam veiks arī USG, lai izslēgtu iekšējo asiņošanu un novērtētu iekšējo orgānu stāvokli.  Pirms manipulācijām dzīvniekiem visbiežāk dod narkozi un veic pretšoka terapiju. Ņem vērā, ka visas šīs manipulācijas, kā arī tālākā ārstēšana maksā naudu, bieži vien ne mazu. Ja tu tik tiešām gribi dzīvniekam palīdzēt, esi gatavs tēriņiem.
    7. Centies, cik vien tas iespējams, nomierināties, nerausti ārstu visādu sīkumu dēļ, tikai atbildi uz jautājumiem un, ja ir tāda nepieciešamība, palīdzi turēt dzīvnieku. Ja tev ir ierobežotas finanses, uzreiz par to brīdini, nebaidies, ārsts tevi neizdzīs! Tiklīdz viss vajadzīgais dzīvnieka glābšanai būs izdarīts, varēsi par visu izprašņāt ārstu arī sīkāk.
    Ņem vērā! Diemžēl prognoze suņiem un kaķiem, kurus notriekusi automašīna, nereti ir nelabvēlīga, par spīti ārstēšanai un laikus sniegtai palīdzībai. Esi gatavs arī šādam iznākumam…

    Ievēro! Nebaro un nedzirdi savainotu dzīvnieku, jo, lietojot klīnikā narkozi, dzīvnieks var vemt un aizrīties ar atvemto barību vai ūdeni.

    Soli pa solim

    • Ja redzi uz ceļa notriektu suni, apturi mašīnu un ieslēdz avārijas gaismas.
    • Pārliecinies, ka suns elpo. To var izdarīt katrs, ņemot vērā, ka sirds ritms suņiem jau pēc dabas ir ātrs, elpošana ir diezgan bieža, tāpēc suņa krūškurvis, ja viņš vēl būs dzīvs, manāmi cilāsies.
    • Norobežo negadījuma vietu. Mašīnas tevi un cietušo dzīvnieku centīsies apbraukt. Pārvietot dzīvnieku uz citu vietu, nenovērtējot traumu nopietnību, ir visizplatītākā kļūda!
    • Nofiskē suņa purnu, lai izvairītos no iekošanas (ievainoti dzīvnieki bieži kož no bailēm). Šoka stāvoklī dzīvnieks vispār ir bīstams. Pat ja tu esi saimnieks. Vienkārši uzmet jaku, kaklasaiti vai kreklu uz purna un apsien to.
    • Mēģini noteikt uz suņa ķermeņa vietas, kas asiņo. Ja ir atvērti lūzumi, apgriezt suni ir kategoriski aizliegts. Asiņošanu mēģini apturēt ar kādu auduma gabalu, kas ir pie rokas.
    • Ja esi konstatējis, ka sunim ir atvērti lūzumi, nebīsties. Tas ir visnevainīgākais, kas var ar viņu varēja notikt sadursmē ar automašīnu. Nekādā gadījumā neaiztiec lūzuma vietu. Ar to jānodarbojas speciālistam. Vienkārši pacenties, lai cietušā dzīvnieka pārnešanas laikā lūzuma vieta būtu pasargāta no mehāniskas iedarbības.
    • Steidzami nogādā dzīvnieku veterinārajā klīnikā. Taksis, privātais auto, nobalsota automašīna – galvenais ir rīkoties operatīvi.

    Ja cietušais ir tavs suns un esi drošs, ka riska inficēties ar trakumsērgu nav, veic mākslīgo elpināšanu (no mutes degunā) kombinācijā ar krūškurvja kompresiju. Šie reanimācijas pasākumi līdzinās tiem, ko veic cilvēkiem. Atceries, ka to var veikt tikai ar nosacījumu, ka dzīvnieks ir bez samaņas un nav riska tikt sakostam.

    Atceries! Tu neesi Dievs! Ja nav izdevies suni reanimēt, zini, ka tu jau tā esi varonis, mēģinot viņu glābt. Tu nepagāji garām un nebiji vienaldzīgs.

     

    1 komentārs

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē