Protams, dzīvē var visādi gadīties un kaķis bez tavas došanas un atļaujas var paslepus ielīst atkritumu spainī un lielo asaku izvilkt… Tāpēc nebūs lieki uzzināt, kā šādā gadījumā rīkoties.
Lai arī ārkārtīgi reti, daži kaķu aizrīšanās gadījumi ir fiksēti. Piemēram – kāda kaķa saimniece vārījusi laša zupu un savam mīlulim iedevusi jēlu zivs gabaliņu. Vārīti laša kauli ir mīksti, taču jēli mugurkaula skrimšļi ar ribu asakām ir ļoti cieti – tos pat grūti pārgriezt ar nazi, tāpēc kaķis nav kārtīgi sakošļājis un aizrijies. Kaķis sācis nedabiski lēkāt un krampjaini rīstīties, cenzdamies asaku izvemt, pa muti aumaļām tecējušas putainas un gļotainas siekalas, nelaimīgais dzīvnieks ar priekšķepām sev plēsis pušu kaklu.
Prātīgākais padoms: lai tavs kaķis neaizrītos – nedod viņam zivis ar lielām asakām!
Citi lasa
Vispirms saimniece mēģinājusi asaku sataustīt ar pirkstiem, kad tas nav izdevies – salieca alumīnija karotīti un centās to iegrūst kaķim rīklē, cerot tādējādi asaku izkustināt no vietas. Kad arī šis mēģinājums izrādījās neveiksmīgs, sieviete zvanīja uz veterināro klīniku pēc padoma, kur viņai ieteica ar spēcīgu šļācienu jeb strūklu kaķim rīklē ieliet augu eļļu. Sieviete paķērusi klizmas pūslīti, piepildījusi to ar eļļu un spiedusi kaķim mutē – šoreiz asaka kā smērēta aizgājusi lejup pa barības vadu…
Ja kaķis aizrijas, var izmantot visus iepriekš minētos variantus.
Asaku ķeksēt ar pirkstiem vai saliektu karoti attaisnojas tikai tad, kad to rīklē redz. Ja tā iestrēgusi dziļāk, līdzēs tikai eļļa.
Pašam neko nedarīt un dzīvnieku vest uz veterināro klīniku var tikai tādā gadījumā, ja klīnika atrodas pavisam netālu – ja aizrīšanās notikusi ar patiešām lielu asaku, rīklē sākas spazmas, un kaķis var nosmakt dažu minūšu laikā.
Nereti saimnieks atved kaķi pie ārsta, domādams, ka mīlulis aizrijies ar asaku, taču patiesībā tā izrādās kaķu vīrusa infekcija, kas sākas ar angīnu, mutes dobuma vai kakla iekaisumu – kaķis neēd, sāk rīstīties, kas ārēji līdzinās aizrīšanās pazīmēm. Asaka var iedurties jeb iestrēgt arī zobos. Ja iestrēgusī asaka dur vaigā, mēlē vai smaganā, kaķis var vemšļoties kā aizrijies, bet, ja tā tikai traucē ēst, pazīmes būs kā kakla iekaisumam.
Vispirms saimniekam jāmēģina asaku izvilkt pašam, ja tas neizdodas – kaķis jāved pie veterinārārsta.