Ja peļu junkurs ēd svaigu gaļu
Svaigā gaļa, kas nopērkama lielveikalos un tirgū, ne vienmēr ir tik svaiga, kā mums gribētos domāt. Tā var būt tālu ceļojusi, līdz nonākusi veikala plauktā un tikai pēc kāda laika – tavā virtuvē. Turklāt gaļas dzīvnieku dzīves apstākļi audzētavās mēdz būt sūri, un tas izpaužas arī gaļas kvalitātē.
Liela nozīme ir arī tam, cik ilgu laiku gaļa nostāvējusi tavā saldētavā un kādā temperatūrā. Aprēķināts, ka vienā gramā gaļas ir aptuveni 1000–10 000 dažādu baktēriju, tostarp neitrālu un veselību neietekmējošu.
Lūk, padomi, kā izvairīties no sliktajām baktērijām, slimībām un parazītiem.
- Pasniedz kaķim tikai tādu gaļu (vecuma, izskata un kvalitātes ziņā), ko ēstu arī tu pats. Gaļa, kurai beidzies derīguma termiņš, jāmet ārā.
- Mazgā rokas ar ziepēm gan pirms, gan pēc gaļas produktu gatavošanas. Nomazgā rokas arī pirms tam, kad pasniedz savam kaķim sauso barību, ko no iepakojuma izņem ar rokām.
- Gaļas sasmalcināšanai izmanto virtuves dēlīti, kas paredzēts un tiek lietots tikai gaļai.
- Gaļas nazim vienmēr jābūt tīram gan pirms, gan pēc darba. Nazi, virtuves dēlīti un citus gaļas gatavošanā izmantotos priekšmetus mazgā karstā ūdenī.
- Nazi, ar ko tikko griezi svaigu gaļu, nemazgātu neizmanto citu produktu griešanai.
- Ja no veikala mājās atnestā svaigā gaļa nav paredzēta tūlītējai servēšanai kaķa trauciņā, tā jāuzglabā saldētavā.
- Pasniedz savam kaķim (un arī sev) gaļu bez konservantiem, mākslīgajām krāsvielām, aromatizētājiem. Kur tādu dabūt? Pārbaudītās un uzticamās bioloģiskajās saimniecībās.
Ja lutini savu kaķi ar paša gatavotām putrām
…tu esi rūpīgs saimnieks, kurš noteikti dara laimīgu savu kaķi un viņa vēderu. Gatavojot barību pats, vienmēr pievērs uzmanību produktu tīrībai un svaigumam.
- Neizmanto olas, kas ir ļoti netīras, ieplaisājušas vai izskatās citādi nekā parasti.
- Negatavo gaļu, kurai tajā pašā vai nākamajā dienā beigsies derīguma termiņš! Vārīšana to nepadarīs svaigāku.
- Gaļu izvāri pilnībā, kamēr tā zaudē sarkanīgo krāsu.
- Pievienojot putrai auzu pārsas, rīsus vai citus graudaugu izstrādājumus, pievērs uzmanību, vai paciņā nav ieviesušās pārtikas kodes! Ilgāku laiku turot iepakojumu atvērtu, tās mēdz uzrasties pat tīrās virtuvēs.
- Kaķa putriņu gatavošanai izmanto atsevišķus traukus, ko regulāri mazgā karstā ūdenī.
- Sagatavoto ēdienu, kas netiek uzreiz apēsts, uzglabā saldētavā. Pirms pasniegšanas pilnībā atkausē!
Ja tu neēstu no tā trauka, tad nevar ēst arī kaķis
Kaķi bieži vien ēd no bļodiņas, kas stāv uz grīdas. Droši vien tas ir iemesls, kāpēc kaķa bļodiņu dažkārt aizmirstas izmazgāt. Tomēr visi mājdzīvnieka trauki ir jāmazgā regulāri un pedantiski, jo barības atliekas un siekalas ir vide, kas labvēlīga kaitīgajām baktērijām. Īpaši tas jāievēro tiem kaķu saimniekiem, kas dzīvniekus baro ārā, kur pie trauka mēdz pienākt arī kāds putns un naktīs, iespējams, arī žurkas.
- Maini dzeramo ūdeni reizi dienā!
- Bieži mazgā barības un ūdens traukus! Nereti astaiņi uz netīru trauciņu reaģē, atsakoties no dienišķās maltītes.
- Neber sauso barību kaķim uz smilšainas vai netīras grīdas!
- Pieraugi, lai kaķis netiek pie netīriem traukiem, kuros ir tavu ēdienreižu atliekas!