Gatavojoties izbraucieniem brīvā dabā, suņu saimniekiem vajadzētu būt prātīgiem. Protams, ir jauki Džeri kā īstenu ģimenes locekli novietot uz sēdekļa sev blakus vai uz aizmugures dīvāna, taču arī bīstami, jo sadursmes vai pat tikai straujas bremzēšanas gadījumā dzīvnieks nespēs noturēties savā vietā.
Vēl ļaunāk – ja sadursme notiek, braucot ar ātrumu 50 km/h, vidēja auguma suns, kas sver 20 kg, var pārvērsties pustonnu smagā monstrā, kurš var nodarīt lielu kaitējumu.
Lai arī Latvijā dzīvnieku pārvadāšanas kārtību nekas neregulē un par nepareizu rīcību sods nedraud (muļķīgi!), suņa, kaķa un arī sīko lopiņu saimniekiem jāsaprot, ka mīlulis var gūt smagu traumu, un vainīgs tad būs vien pats bezatbildīgais automašīnas stūrētājs. Tāpēc pareizāk būtu uzreiz izvēlēties piemērotu dzīvnieka transportēšanas risinājumu – pieradīs saimnieks, pieradīs četrkājainais draugs, un droša braukšana kļūs par paradumu.
Visdrošākais risinājums dzīvniekam ir transportēšanas kaste, automobiļos ar universāla virsbūvi pirmā izvēle varētu būt drošības režģis starp salonu un bagāžas nodalījumu. Ja tomēr gribat mīluli paturēt rokas stiepiena attālumā, atvēlot tam vietu uz aizmugures sēdekļa, lietojiet speciālas drošības jostas. Drošu un draudzīgu braucienu!
Noteikumi
Latvijā Satiksmes noteikumi mājdzīvnieku pārvadāšanas kārtību nereglamentē, tāpēc četrkājaino līdzbraucēju drošība paliek uz īpašnieku sirdsapziņas. Arī KASKO līgumos šis jautājums nav atrunāts. Savukārt Vācijā par nepareizu dzīvnieku pārvadāšanu paredzēts sods, bet apdrošinātājs var neizmaksāt KASKO atlīdzību, ja atklājas, ka negadījuma izraisīšanā līdzvainīgs dzīvnieks (iesprucis zem pedāļiem u. tml.). Auto Bild Latvija tomēr aicina – rūpēsimies par drošību!
Uz ārzemēm
Vienalga, vai ceļā dodaties ar lidmašīnu vai auto, jāievēro šādas formalitātes: iebraucot ES valstīs, nepieciešama identifikācija (mikročips, tetovējums) + pase + vakcinācija. Britu salās, Īrijā, Maltā vai Zviedrijā uzskaitītajam jāpievieno analīzes, bet ir valstis, kur nepieciešams vēl arī veterinārārsta izsniegts sertifikāts.
Drošākās vietas
- Stiepļu būrī vai transportēšanas kastē suņi brauc visdrošāk: dzīvnieks nejūtas brīvi, toties tam nav arī kur «ieskrieties».
- Vēl viens risinājums ar drošības režģi: šis variants fiksēts aiz priekšējo sēdekļu atzveltnēm.
- Vienīgais legālais risinājums, ja nevēlaties dzīvnieku ieslodzīt būrī, ir drošības josta. Šajā variantā jāmeklē papildu aizsardzība sēdekļu apšuvumam.
Rezumējums
Džerim un Murim transportēšanas kaste noteikti nebūs mīļākā uzturēšanās vieta, tāpēc lūkojiet, lai dzīvnieks brauciena laikā nepārkarst, garākā maršrutā taisiet pauzes un iedodiet četrkājainajam draugam padzerties. Pirms braukšanas nebūtu vēlams dzīvnieku barot, jo ceļā tam, tāpat kā cilvēkam, var palikt slikti.