• 2021. gada kukainis Latvijā – spīļaste

    Gada kukainis
    Līga Stirna
    Līga Stirna
    6. janvāris, 2021
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Parastās spīļastes (Forficula auricularia) mātīte
    Foto: Uģis Piterāns
    Parastās spīļastes (Forficula auricularia) mātīte
    Par 2021. gada kukaini Latvijas Entomoloģijas biedrība (LEB) ir izvēlējusies labi pazīstamo, bet arī gana noslēpumaino un tāpēc varbūt biedējošo spīļasti (Dermaptera).

    Spīļastes jeb ādspārņi (Dermaptera) ir izskata ziņā viegli atpazīstami kukaiņi. To raksturīgākā iezīme ir ‘spīles’ vēdera galā, kas nereti cilvēkos izraisa bijību un pat bailes no šiem kukaiņiem. Lai arī spīļaste tiešām ir spējīga šīs ‘spīles’ kustināt un pat ar tām iekniebt, tomēr tas tiek darīts tikai brīžos, kad kukainis jūtas apdraudēts – tātad aizstāvoties.

    Šis kniebiens parasti nav ļoti sāpīgs un pēc savas funkcijas to varētu pielīdzināt kādu citu kukaiņu kodieniem, kam ir lieli un spēcīgi žokļi (lielākas vaboles, skudras u.c.).

    Atšķirībā, piemēram, no bitēm un lapsenēm, kuru dzēliens retos gadījumos var izraisīt pat alerģiskas reakcijas, spīļastu kniebiens nav nekādā veidā bīstams ne bērniem, ne citiem cilvēkiem.

    Visticamāk, ka gandrīz vai ikkatrs savas dzīves laikā būs sastapies ar visbiežāk Latvijā sastopamo sugu – parasto spīļasti (Forficula auricularia). Tā apdzīvo ne tikai dabiskus biotopus (piemēram, dažādus mežus), bet ir biežs viesis arī cilvēka mītņu tuvumā, kur ļoti bieži ir sastopamas, piemēram, dārzos.

    Tieši spīļastu klātbūtne dārzos bieži vien cilvēkiem rada nepatiku pret šiem kukaiņiem, jo daudzi uzskata tās par dārzu kaitēkļiem. Patiesībā spīļastes pēc savas ekoloģijas ir uzskatāmas par visēdājām un, lai arī tās tiešām mēdz apgrauzt dažādu augu lapas un ziedus, tomēr būtiska to ēdienkartes sastāvdaļa ir citi kukaiņi un to kāpuri – tajā skaitā, piemēram, arī laputis. Tāpēc pareizāk būtu spīļastes uzskatīt kā veselīgas dārza ekosistēmas sastāvdaļu.

    Spīļastes var būt nozīmīgs palīgs cīņā pret citiem dārzā mazāk vēlamiem kukaiņiem un ir viens no faktoriem, kas var samazināt vajadzību pret dažādu ķīmisko preparātu lietošanu savā piemājas dārzā.

    Tikai retos gadījumos būtu izvērtējama nepieciešamība cīņai pret pašām spīļastēm.

    Spīļastes ir sugu ziņā neliela kukaiņu kārta – Latvijā līdz šim ir konstatētas tikai 5 sugas. Vien par iepriekš minēto parasto spīļasti mums ir diezgan liela skaidrība par tās sastopamību Latvijā – ļoti bieži, praktiski visur. Pārējo četru sugu sastopamība būtu skaidrojama un precizējama, tāpēc šogad Latvijas Entomoloģijas biedrība jo īpaši aicina sabiedrību fotografēt spīļastes, jo vismaz divas no pārējām sugām arī var būt sastopamas cilvēku mītņu tuvumā.

    Viena no šīm sugām, mazā spīļaste (Labia minor), gan ir izmēros visai neliela – tikai 4–6mm. Spīļastes ir naktī aktīvi kukaiņi tāpēc to foto medībās ir jādodas vai nu vakarā/naktī, kad tās lien ārā no slēptuvēm un ir viegli ieraugāmas ar luktura palīdzību, vai arī tās jāmeklē to dienas slēptuvēs, kas parasti ir tumšas un mitras vietas – zem akmeņiem, koka gabaliem, lapu nobiru slānī, arī zem koku mizas utml.

    Īpaši vērtīgi būtu, ja kādam izdotos atrast īpaši reto piekrastes spīļasti (Labidura riparia), kas apdzīvo smilšainus ūdenstilpju krastus un ir lielākā no Latvijā sastopamajām sugām (var sasniegt pat 3cm garumu). Pēdējos gados šai sugai nav zināmu atradumu, bet ļoti iespējams, ka tā tomēr ir sastopama kaut kur Kurzemes piekrastes liedaga joslā, jo ir gana bieži sastopama Lietuvā, Kuršu kāpā.

    Par sugu noteikšanu pašiem nav jāuztraucas – ja būs iegūts fotoattēls, tad speciālistiem visticamāk būs iespēja sugu atpazīt. Taču sezonas gaitā publicēsim uzskates materiālus, kas atvieglos sugu noteikšanu arī pašu spēkiem. Uzņemtos fotoattēlus aicinām ievietot dabas novērojumu portālā dabasdati.lv vai arī iesūtīt Latvijas Entomoloģijas biedrības Facebook lapā.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē