Vēstulē norādīts, ka Latvijā Covid-19 vīruss vienlīdz bieži skar gan vakcinētus, gan daļēji vakcinētus vai nevakcinētus cilvēkus, tāpēc tirdzniecības nozares ierobežojumi – veikalu dalījums zaļajā un sarkanajā režīmā – zaudējis epidemioloģisku pamatojumu.
Vienlaikus strauji tuvojas brīdis, kad Latvijā spēkā stāsies noteikumi par vakcinācijas sertifikātu derīguma termiņu, kas tirdzniecības centriem draud ar ievērojamu pircēju skaita samazināšanos un kārtējiem finansiāliem zaudējumiem, par kuriem kompensācijas vairs netiek nodrošinātas.
Kā minēts vēstulē, Slimību profilakses un kontroles centrs ziņojis ka, salīdzinot infekcijas izplatības intensitāti uz 100 000 iedzīvotāju vakcinēto, balstvakcīnu saņēmušo un nevakcinēto vai daļēji vakcinēto cilvēku vidū pagājušajā nedēļā, Covid-19 infekcija konstatēta vienlīdz bieži gan vakcinētiem, gan nevakcinētiem un daļēji vakcinētiem cilvēkiem Latvijā.
Citi lasa
«Tirdzniecības centri visu pandēmijas laiku, arī šobrīd, atbalsta faktos balstītu ierobežojumu ieviešanu un drošības pasākumu realizēšanu veikalos, lai pasargātu sabiedrības veselību no vīrusa izplatības.
Tomēr, ņemot vērā jaunākos saslimstības datus un tendences, nozares pārstāvjiem nākas secināt, ka no 15.novembra spēkā esošie ierobežojumi, kas sadala tirdzniecības vietas zaļajā un sarkanajā režīmā, kā arī pirmās un otrās nepieciešamības preču veikalos, ir zaudējuši epidemioloģisko pamatojumu un būtu jāatceļ," norāda Mārtiņš Vanags, Nekustamā īpašuma attīstītāju alianses (NĪAA) valdes priekšsēdētājs.
Tāpat NĪAA amatpersonām nosūtītajā vēstulē izceļ tuvojošos 15.februāri, kad spēkā stāsies noteikumi par vakcinācijas sertifikātu derīguma termiņu. Šobrīd valstī no vakcinācijas procesu pabeigušiem iedzīvotājiem balstvakcinējies ir tikai 31% – tādējādi jau pavisam drīz tirdzniecības centri var zaudēt 69% potenciālo apmeklētāju. Nozarei, kas jau šobrīd cieš vairāku miljonu eiro lielus zaudējumus ik mēnesi, tas var rezultēties ar uzņēmumu slēgšanas vilni, nesot zaudējumus valsts budžetā un palielinot bezdarbu Latvijā.
«Kamēr pie mums tirdzniecības ierobežojumi ir nemainīgi jau vairākus mēnešus, redzam, kā citas Eiropas valstis, piemēram, Igaunija un Dānija, ierobežojumu atceļ, ļaujot uzņēmējiem sākt atgūšanos no krīzes. Tas liek Latvijai zaudēt pievilcīgumu gan uzņēmēju, gan potenciālo investoru acīs, un, mūsuprāt, šī situācija ir nekavējoties jālabo,» papildina Mārtiņš Vanags.