Lai gan pasaules valstis cīnās ar organizēto noziedzību, nevienai no tām nav izdevies pilnībā izskaust nelegālo tirdzniecību un diezin vai tuvākajā nākotnē tas izdosies. Vidējais melnā tirgus gada apgrozījums pēc Apvienoto nāciju organizācijas aprēķiniem lēšams 250 miljardu Amerikas Savienoto Valstu (ASV) dolāru vērtībā.
Ar šīs neredzamās ekonomikas daļas pētniecību jau vairāk nekā 15 gadus nodarbojas pazīstamā portugāļu žurnāliste Mariana Van Zellere. Viņa drošsirdīgi dodas intervēt noziedzīgās pasaules pārstāvjus, kuri ļauj viņai un reizē arī kanāla «National Geographic» skatītājiem ielūkoties sava «biznesa» aizkulisēs. Viņai ir svarīgi izprast un parādīt, kā šis tirgus strādā, lai sniegtu iespēju cilvēkiem izdarīt labākas dzīves izvēles.
Raidījuma «Nelegālā tirdzniecība ar Marianu Van Zelleri» jaunajā sezonā «National Geographic» godalgotā žurnāliste Mariana turpinās izmeklēt melnā tirgus jomu – no cilvēku orgānu pārdošanas līdz nelegālām ieroču piegādēm.
Gaidot raidījuma «Nelegālā tirdzniecība ar Marianu Van Zelleri» trešās sezonas pirmizrādi, kas būs skatāma jau 20. februārī plkst. 22.00 kanālā «National Geographic», aicinām tuvāk iepazīties ar drošsirdīgo žurnālisti, kas atklāj pagrīdes pasaules aizkulises!
Neatlaidība atmaksājas
Mariana Van Zellere ir dzimusi 1976. gada 7. maijā kūrortpilsētā Kaškais, kas atrodas netālu no Portugāles galvaspilsētas Lisabonas. Viņa ir studējusi vienā no vecākajām valsts augstskolām Universidade Lusíada starptautisko attiecību fakultātē. Pēc studiju beigām viņa gan nekļuva par diplomāti, bet sāka strādāt lielākajā privātajā Portugāles televīzijas kanālā SIC. Viņa bija korespondente internacionālo un tūrisma ziņu nodaļās, bet vēlāk kļuva par ziņu raidījumu sižetu autori.
Marianas ambīcija bija Amerikas iekarošana. Viņa trīs reizes pieteicās maģistra studijām prestižajā Kolumbijas universitātē Ņujorkā. Pirmajā reizē viņas pieteikums ticis noraidīts, otrajā reizē viņa nonākusi rezervistu sarakstā – proti, būtu pieņemta, ja kāds no studentiem pēkšņi izlemtu neuzsākt studijas.
Pēc trešā pieteikuma aizsūtīšanas 2001. gadā Mariana saprata, ka jāizdara kaut kas ārkārtējs, lai viņa beidzot tiktu uzņemta Kolumbijas universitātē. Viņa stāsta, ka aizlidojusi uz Ņujorku, sameklējusi mācību iestādes rektoru un klauvējusi pie viņa durvīm, lai pastāstītu par savu sapni kļūt par žurnālisti Amerikā. Rektoram viņas dedzīgā runa iepatikusies un viņš devis iespēju Marianai beidzot iekļūt augstskolā.
Spožs karjeras sākums
Zīmīgi, ka Van Zellere pārvācās uz Ņujorku tikai mēnesi pirms 2001. gada 11. septembra notikumiem. Drīz pēc teroristu uzbrukuma Pasaules Tirdzniecības centram, tolaik 24 gadus vecajai Marianai piezvanīja ziņu producents no Portugāles un piedāvāja atspoguļot šo notikumu. Mariana tiešraidē bija trīs stundas, kuru laikā viņu vēroja teju visa Portugāle.
Tieši tad viņa saprata, ka vēlas doties uz pasaules karstajiem punktiem un veidot dokumentālas reportāžas par svarīgiem notikumiem.
Pēc maģistra grāda iegūšanas Kolumbijas universitātē, Van Zellere pārvācās uz Londonu un sāka strādāt dokumentālo filmu studijā. Nākamos divos gados viņa pavadīja, veidojot reportāžas no Sīrijas un citām Tuvo Austrumu valstīm. Viņa arī mācījās arābu valodu Damaskas universitātē. Jāpiebilst, ka, bez dzimtās portugāļu valodas, žurnāliste pārvalda arī angļu, itāļu, franču, spāņu un nedaudz arābu valodas.
Ceļo bez apsardzes
Nepilnus trīs gadus žurnāliste vada «National Geogrpahic» raidījumu «Nelegālā tirdzniecība ar Marianu Van Zelleri». Ar tā satura palīdzību viņa vēlas sniegt iespēju apskatīt šo nelegālās ekonomikas pasauli un izprast, kā tā strādā. Pats svarīgākais viņas mērķis ir noskaidrot, kuri tajā ir iesaistīti un kas šos cilvēkus motivē.
Mariana vēlas saprast, piemēram, to, kas liek 15 gadus vecam puisim doties cauri Amazones džungļiem ar 20 kilogramiem kokaīna mugursomā. Kā izrādījās, puisis vēlējās kļūt par zobārstu, taču viņa ģimenei nebija naudas, lai apmaksātu studijas. Vienīgais veids, kā nopelnīt nepieciešamo summu, bija – riskējot ar dzīvību, pārvadāt kokaīnu. Kad Mariana jautāja, kāpēc viņš izvēlējas kļūt par zobārstu, puisis atbildēja, ka grib dāvāt cilvēkiem smaidu.
Marianas mērķis nekādā gadījumā nav attaisnot to, ko dara šie cilvēki, bet mēģināt saprast, kāpēc kas licis viņiem izvēlēties šādu dzīves ceļu. Savas karjeras laikā, tiekoties ar narkotiku un ieroču tirgotājiem, kā arī citiem noziedzniekiem, Mariana ir sapratusi, ka viņi īpaši neatšķiras no pārējiem cilvēkiem. Tomēr kaut kādu apstākļu dēļ viņu dzīve piespiedusi pievērsties pasaules tumšajai – nelegālajai pusei.
Marianas sarunu biedri ir pasūtījuma slepkavas, narkotiku ražotāji, ieroču kontrabandisti, kurus sedz sejas maskas un balss tembri ir izmainīti. Tas viņus iedrošina atklāti stāstīt par sava darba ikdienu.
Savas darba specifikas dēļ žurnālistei nākas regulāri sastapties ar dzīvībai bīstamām situācijām. Piemēram, filmējot Meksikā, viņa un filmēšanas grupa nonāca vietējo narkotiku karteļa un armijas krustugunīs. Narkotirgoņi viņai tiešā tekstā paziņoja, ka varēs žurnālisti pasargāt tiktāl, bet, kad iejaucas armija, tad tas jau ir cits stāsts.
Par laimi Marianai un viņas komandai izdevās veiksmīgi tikt ārā no šīs situācijas. Tas arī neapturēja viņu no vēlmes turpināt savas pētnieciskās žurnālistes gaitas, galu galā tikai esot notikumu vietās, var uzzināt, kas patiesībā notiek.
Paralēlā pasaule tepat blakus
Uz jautājumu, kādēļ šie likumpārkāpēji piekrīt intervijām, žurnāliste atbild, ka, viņasprāt, cilvēki jūtas neaizskarami, turklāt viņiem gribas lielīties ar savu paveikto. Vēl viens iemesls, pēc Marianas domām, ir tas, ka pat rūdīti noziedznieki vēlas tikt saprasti.
Neskatoties uz to, ka Mariana un viņas filmēšanas grupa tiekas ar pasaules bīstamākajiem noziedzniekiem, viņiem bieži vien nav līdzi apsardzes. Žurnāliste skaidro to ar vēlmi iegūt interviju dalībnieku uzticību. Pēc viņas vārdiem, parasti intervēt dodas seši cilvēki: divi operatori un skaņu režisors, producents, raidījuma režisors un pati Van Zellere. Dažreiz viņiem pievienojas vietējais producents vai kāds no vietējiem iedzīvotājiem.
Sabiedrība diemžēl neapzinās, cik tuvu ir šai paralēlajai realitātei. Piemēram sižetu par nelegālo ieroču tirgotājiem, kas nakts vidū pārved mašīnas, piekrautas ar «AK47» automātiem, Mariana filmēja tikai 15 minūšu attālumā no savas Losandželosas mājas.
Jāpiebilst, ka brīvo laiku Marianai patīk pavadīt daudz mierīgākā gaisotnē- dodoties pārgājienos kopā ar vīru un 10 gadus vecu dēlu. Viņam ir dots vārds Vasko par godu portugāļu atklājējam Vasko Da Gama. Puika vēl nav izlēmis, vai sekos mammas pēdās. Pagaidām viņš vēlas kļūt gan par rokzvaigzni, gan aktieri un žurnālistu.
Šokējošas orgānu tirdzniecības aizkulises
Raidījuma «Nelegālā tirdzniecība ar Marianu Van Zelleri» trešās sezonas pirmā epizode ir veltīta orgānu tirdzniecībai. Tajā Mariana izpētīja, ka cilvēki no bagātākajām pasaules valstīm, kuriem ir akūti nepieciešama kāda orgāna transplantācija, meklē nepieciešamo ar noziedznieku starpniecību.
Savukārt par donoriem bieži kļūst nelegālie imigranti, kuriem ir steidzami nepieciešama nauda. Kā atklāsies, realitātē nelegālā orgānu izņemšana notiek nevis ārsta kabinetā, bet apšaubāmos pagrīdes apstākļos, kur tos burtiski izgriež bez anestēzijas, piesienot «donoru» pie krēsla.
Pirmajā raidījuma sērijā būs redzams arī kāds amerikāņu pāris, kas nelegāli tikuši pie bērna, samaksājot surogātmātei no Ukrainas. Mariana dodas līdzi šiem cilvēkiem, pēcāk atzīstot, ka šī vecāku tikšanās ar bērnu bijis emocionālākais brīdis, kuru viņa nekad neaizmirsis.