Ieeja festivāla teritorijā un telšu pilsētiņā šogad agrāk — no piektdienas, 9. jūnija, pl. 15. Koncerti sāksies piektdienas pievakarē.
Senais ciems interesentus gaidīs sestdien, 10. jūnijā, no pulksten 11. Liels un mazs varēs līdzdarboties — ciemā viss ir apskatāms, aptaustāms, iztaujājams un piemērāms. Būs iespēja vērot zobencīņu paraugdemonstrējumus. Iecienītā aktivitāte ir Spēka spēles — apmeklētāji ir aicināti pieteikties un pēcpusdienā sacensties savā starpā vairākos posmos.
«Spēļu dalībnieki šaus ar loku, metīs šķēpus un baļķus, kurš tālāk, un sacentīsies vairākās citās disciplīnās. Finālisti vilks mugurā bruņas un turnīra laukumā noteiks, kurš iegūst uzvarētāja statusu!» apmeklētāju piedalīties aicina vēstures rekonstrukcijas kluba «Exercitus Rigensis» vadītājs Juris Ņečajevs. Šogad būs pārstāvēti vēstures rekonstruktoru klubi gan no Lietuvas, gan Igaunijas.
Pie Senā ciema darbosies «Latvijas Arheoklubs» ar aizvēsturiskās metalurģijas demonstrējumiem. Interesenti varēs iemēģināt roku dažādās prasmēs — virvju vīšanā, dabīgo šķiedru apstrādē un seno zvejas tīklu gatavošanā. Uģis un Signe Puceni (starpnozaru mākslas grupa «Serde») piedalīsies ar tradicionālo recepšu rekonstrukciju paraugdemonstrējumiem jeb «Ceļojošo virtuvi», kurā īpaša uzmanība būs pievērsta raudzētiem ēdieniem un dzērieniem.
Sestdien pa dienu lekciju teltī notiks daži tematiskie stāstījumi (sākums pl. 11).
Kā pirmais ciklu atklās Gatis Kalniņš (latvijas-pilskalni.lv uzturētājs), kurš pastāstīs par Eiropas dzelzs laikmeta pilskalnu kartēšanas projektu un citām aktivitātem Latvijas senvietu apsekošanā un popularizēšanā, Laura Aksika stāstīs par seno zemgaļu tērpu un rotām vēlajā dzelzs laikmetā un arī tās demonstrēs (rekonstrukcijas un eksperimentālās arheoloģijas grupa «Senzeme»), Dr.hist. Artūrs Tomsons («Latvijas Arheoklubs») iepazīstinās ar jaunākajiem pētījumiem eksperimentālajā arheoloģijā, bet vēsturnieks Agris Dzenis sniegs ieskatu hroniku, ceļojumu aprakstu un dokumentu ziņās par zemgaļu apdzīvoto teritoriju, sociālo iekārtu, sadzīvi un ticējumiem 13. — 16. Gs.
Par muzikālo skatuvi
«Skyforger» ir plaši pazīstams un Latvijas publikai komentārus neprasa, tomēr pieminēšanas vērts ir mazāk zināms fakts, ka festivāla «Zobens un Lemess» nosaukumu iedvesmojusi rinda no šīs grupas dziesmas «Senču ozols» («No zemes tu cēlies esi, mans dēls, ne no debess / Pie savas mātes tad atgriezies /Lai tava daļa ir zobens un lemess /Un zini — nekas nav aizmirsts!»).
«Priecājamies, ka uz Latvijas skatuves beidzot nokļūs blekmetāla enerģijas iemiesojums Sakis Tolis, jaudīgās grieķu grupas «Rotting Christ» frontmens ar savu jauno soloprojektu. Uz Zemgali atvedīsim arī Varathron — vienus no tā sauktā grieķu blekmetāla pirmā viļņa pamatlicējiem. Starp līdergrupām izceļami arī folk/pagānmetāla meistari «Theigns and Thralls» (ex Skyclad) no Apvienotās Karalistes,» programmu ieskicē festivāla rīkotājs Valdis Bērzvads.
Arī šogad festivālā uzstāsies plaši pazīstami un atzīti mūziķi un arī jaunākas grupas, un katra no tām ir ar potenciālu kļūt par interesantu jaunatklājumu. Koncertprogramma aptvers dažādus žanrus, sākot no postfolka līdz folkmetāla un citu metāla žanru jaudīgākajām un smagākajām izpausmēm.
Dažādībā ir arī vienojošais elements — daļai mūziķu daiļradē raksturīgi saskares punkti ar etnisko mūziku, folkloru, mitoloģiju, vēsturi un/vai dabas izjūtu un tās izpausmēm šodienas interpretācijās. Faktiski runa ir par mūsdienu cilvēku, kas interesējas par pagātni, lai, iespējams, apjaušot saknes, cēloņsakarībās apjaustu arī šodienu.
Publika ļoti gaida divas iepriekš pieteiktās Ukrainas grupas.
Par vienu – «Nokturnal Mortum» – ir skaidrs, ka tā šogad festivālā nespēlēs, lai arī gads sākās cerīgi ar grupas uzstāšanos Eiropā. Grupas paziņojums, kurā tā atvainojas publikai un skaidro iemeslus, kāpēc Krievijas uzsāktā kara dēļ mūziķi spiesti atkal atsaukt dalību vairākos festivālos Eiropā, tostarp «Zobenā un Lemesī», publiskots 17. maijā (arī festivāla «Facebook» lapā) — kāda stand-up mākslinieka nelietīgas rīcības dēļ šobrīd daudziem māksliniekiem tiek liegta iespējaizbraukt no Ukrainas. Uz otras grupas — 1914 («Blackened Death / Doom Metal»), — dalību festivālā vēl cer kā paši mūziķi, tā rīkotāji.
No Lietuvas šoreiz būs divas smagās mūzikas cienītājiem interesantas grupas: jaudīgais «Luctus» (black metal) un «Hellhookah» (stoner/doom metal).
Šovasar «Zobens un Lemess» turpina piedāvāt izlasi no Latvijas metāla skatuves – uzstāsies tādi jau labi zināmi smagās mūzikas projekti kā «Darrva» (death metal), «Deodium» (death / thrash metal) un Saturn’s Husk (sludge / doom metal), kā arī uz festivāla skatuves pēc ilgāka laika atgriežas Latgales melanholiskā metāla celmlauzis Sovvaļnīks. Par jaunatklājumu var kļūt jaunā blekmetāla grupa Uguns, savukārt postfolka cienītājus priecēs JŌRA.
Jestrāku noti piešķils Latvijas pagrīdes mūzika ikona Inokentijs Mārpls.
Festivāla izskaņā naktī būs ugunsskulptūra, kuru veido mākslinieks Andris Džiguns.
Turpinot līdzšinējo praksi un cenšoties pasākumu veidot iespējami videi draudzīgākā formātā, arī šogad festivāls apmeklētājiem nodrošinās daudzkārtlietojamās glāzes un mobilos pelnutraukus. Tāpat arī rīkotāji aicina ierasti lielisko publiku rūpēties par vidi un izdarīt gan atbildīgas izvēles, gan cieņpilni rīkoties.
Biļetes iepriekšpārdošanā var iegādāties «Ticketshop», festivāla dienā biļetes būs dārgākas. Bērniem līdz 13 gadu vecumam ieeja festivālā bez maksas, pusaudžiem 13 – 16 gadu vecumā biļetes ar 50% atlaidi.
Festivāls «Zobens un Lemess» notiek kopš 2015. gada. Pirmie trīs pasākumi notika Sēlijā Lonē, bet kopš 2018. gada par festivāla mājvietu kļuvusi Bauska.