Ņemot vērā Covid-19 uzliesmojumus, pieņemts lēmums «nedaudz atkāpties atpakaļ ierobežojumos», teica politiķe, norādot, ka valstī kumulatīvie saslimstības rādītāji pagājušajā nedēļā bija 0,7, bet šonedēļ tie kāpuši līdz 2,8 un 100 000 cilvēku.
Vērtējot pēdējās nedēļas jauno gadījumu izcelsmi un struktūru, epidemiologiem kļuva skaidrs, ka inficēšanās pamatā notiek tostarp izklaides pasākumos un sabiedriskās ēdināšanas vietās. Tāpēc pieņemts lēmums samazināt pie viena galdiņa pieļaujamo cilvēku skaitu. Tāpat ierobežots sabiedriskās ēdināšanas vietu darba laiks nakts stundās.
«Mēs ceram, ka šis skrūvju pievilkšanas pasākums apturēs slimības izplatīšanos,» pauda Viņķele.
Ministre aicina sabiedrību apzināties, ka Covid-19 ierobežošana nav tikai valdības veiksmes vai neveiksmes stāsts – tas ir arī sabiedrības līdzdarbības jautājums.
«Mums izdevās slimības izplatību ierobežot martā, bet ir jāsaprot, ka bezrūpīga un bezatbildīga izturēšanās pret ierobežojumiem kaitē kā uzņēmējiem, tā arī sabiedrībai kopumā. Jāliek aiz auss, ka šovasar ballīšu sezona izpaliks, bet tas ir mūsu visu un ekonomikas atlabšanas labā,» sacīja politiķe.
Viņķele arī norādīja, ka patlaban dzīvojam apstākļos, kuros droši var runāt tikai par dienu, kas ir pagājusi, jo katra nākamā diena rāda tikai tendences. Citu valstu pieredze saistībā ar pāragru prieku par šķietamu uzvaru pār Covid-19 un saucieni par «tautsaimniecības atbrīvošanu» rāda, ka otrais slimības vilnis varētu radīt ievērojami lielākas sekas tautsaimniecībai, sacīja ministre.
Politiķe piekrita, ka pagaidām uzņēmējiem un sabiedrībai nāksies dzīvot «raustīšanās vai dejas» režīmā, kur vienu dienu tiks sperts solis uz priekšu, bet citā – atpakaļ, saprotot, ka tā varētu turpināties līdz pat vakcīnas pieejamībai.
Ministre pieļauj iespēju pārskatīt arī no augusta plānotā 3000 cilvēku skaita limitu masu pasākumiem. «Līdz šim Covid-19 uzliesmojumi ir bijuši iekštelpās, un tādā secībā ejam ar ierobežojumu atgriešanu. Cilvēki inficējās sabiedriskās ēdināšanas vietās un telpās, un tāpēc padarām striktākus nosacījumus šajā jomā. Vērosim, kādu ietekmi tas atstās. Neizslēdzu iespēju, ka, ja ar šodien pieņemtajiem maigajiem ierobežojumiem nebūs gana, tad varētu pārskatīt plānoto 3000 cilvēku ierobežojumu,» teica politiķe.
Jautāta, kāpēc šodien valdības sēdē netika risināts jautājums par ieceļošanu no Krievijas, Viņķele sacīja, ka tas ir pietiekami regulēts aspekts. Viņa gan uzsvēra, ka Eiropas Savienībā būtu jābūt vienotai pieejai par trešo valstu pilsoņu ieceļošanu bloka valstīs.