Abonē SANTA+ un saņem astrologa prognozi savam 2025. gadam!
ABONĒT! ABONĒT!
  • Vatikāns atklāj, kāda bija pēdējā pāvesta diena un publisko bildes ar atvērtu zārku

    Pāvests
    Estere Jansone
    22. aprīlis
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Vakardien, 21. aprīlī mūžībā devās Romas pāvests Francisks. Vēl pēdējā mūža dienā pāvests paspēja satikties ar ASV viceprezidentu Džeimsu Deividu Vensu un publiski parādīties Svētā Pētera laukumā, Vatikānā.

    Pāvests Francisks šajā nedēļas nogalē paspēja aizvadīt savas pēdējās Lieldienas. Svētdien, 20. aprīlī, 88 gadus vecais Francisks Vatikānā sveica ticīgos no Svētā Pētera bazilikas balkona, taču vājās veselības dēļ tradicionālo uzrunu «Urbi et orbi» («Pilsētai un pasaulei») pats nespēja nolasīt. Uzrunā pāvests aicināja ievērot domas brīvību un mudināja būt iecietīgiem. Klātesošie priecīgi sveica pāvestu un sauca viņam: «Vivi il Papa» jeb «Saules mūžu pāvestam».

    Tāpat svētdienas rītā pāvests uz dažām minūtēm satikās ar ASV viceprezidentu Džeimsu Deividu Vensu, lai pārrunātu šā brīža ģeoloģisko situāciju, karus un imigrāciju. Sarunas noslēgumā pāvests uzdāvināja Vensa trīs bērniem trīs lielas šokolādes olas.

    Vēlāk pāvests aizvadījis mierīgu pēcpusdienu, ieturējis vakariņas un licies uz auss. Nākamās dienas agrā rītā Francisks devās mūžībā.

    Vatikāns šodien, 22. aprīlī paziņojis, ka Franciska bēres notiks sestdien plkst.10.00 (plkst.11.00 pēc Latvijas laika) laukumā pie Svētā Pētera bazilikas Vatikānā.To vadīs kardinālu kolēģijas dekāns Džovanni Batista Re.

    Vienlaikus Vatikāns publiskojis attēlus ar atvērtu pāvesta zārku. Francisks ir ietērpts tradicionālajā pāvesta tērpā, bet rokās viņam ielikts rožukronis. 

     

     

    Pāvests jau vairākus mēnešus cīnījies ar veselības likstām. Valentīna dienā Francisks tika nogādāts slimnīcā, kur viņam tika diagnosticēta abpusēja pneimonija. Slimnīcā viņa dzīvība vismaz divas reizes karājās mata galā, turklāt slimības gaitā attīstījās arī citu orgānu mazspējas. Francisks kopš atgriešanās Vatikānā 23.martā pēc 38 dienu ilgas uzturēšanās slimnīcā publiski bija parādījies tikai dažas reizes.

    Buenosairesas arhibīskaps Horhe Mario Bergoljo par 266.Romas pāvestu tika ievēlēts 2013.gada 13.martā un pieņēma Franciska vārdu par godu 13.gadsimta mistiķim Asīzes Franciskam, kurš atteicās no savas turības un veltīja savu dzīvi nabadzīgajiem. Viņš kļuva par pirmo pāvestu un Latīņamerikas un dedzīgi aizstāvēja dzīves pabērnus no migrantiem līdz klimata pārmaiņu plosītajām kopienām.

    Par tautas pāvestu dēvētais Francisks bija populārs ticīgo vidū, nereti tika uzskatīts par radikālu garīdznieku, kas veicināja līdzcietīgākas katoļu baznīcas veidošanos, taču gadsimtiem seno dogmu pārveidei viņš nepievērsās. Viņš bija pieticīgs cilvēks, kurš valkāja vienkāršas drēbes, izvairījās no greznajām pāvesta pilīm un pats zvanīja pa telefonu, nereti sazvanoties ar atraitnēm, izvarošanas upuriem vai ieslodzītajiem.

    Futbolu mīlošais bijušais Buenosairesas arhibīskaps bija arī pieejamāks nekā viņa priekšgājēji, sarunājās ar jauniešiem par dažādiem jautājumiem, sākot no sociālajiem medijiem līdz pornogrāfijai, un atklāti runāja par savu veselību. Vēsturē paliks Franciska 2013.gada jūlijā teiktais par homoseksuāļiem: «Ja cilvēks ir gejs un meklē Dievu, un viņam ir laba griba, kas es esmu, lai tiesātu?»

    Gadu gaitā pāvesta popularitāte sāka samazināties, jo tie, kas gaidīja radikālākas pārmaiņas, saprata, ka tādas netiks īstenotas. Savukārt tradicionālo katoļu vērtību aizstāvji pat atklāti prasīja viņa atkāpšanos, norādot, ka, piemēram, atļauja ticīgajiem šķirties, grauj laulības nešķiramības dogmu.

    Satura mārketings

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk