Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes 3. nodaļas (Kibernoziegumu apkarošanas nodaļas) amatpersonas šī gada februārī uzsāka kriminālprocesu pēc Krimināllikuma 231. panta pirmās daļas, proti, par rupjas sabiedriskās kārtības traucēšanu, kas izpaužas acīmredzamā necieņā pret sabiedrību, ignorējot vispārpieņemtās uzvedības normas un traucējot cilvēku mieru un iestāžu darbu (huligānisms).
Likumsargi uzsāka izmeklēšanu par to, ka kāda persona interneta vietnē apzināti izplatīja ar drošības apdraudējumu saistītas nepatiesas ziņas, proti, interneta vietnē aumytests.net tika publicētas vairākas viltus ziņas, kas satur acīmredzamu necieņu pret sabiedrību, kā rezultātā nepamatoti tika traucēts cilvēku miers un valsts un pašvaldību iestāžu darbs.
Aizturētais jaunietis interneta vietnē bija minējis, ka “Cēsīs reģistrēti pirmie koronavīrusu inficēšanās gadījumi; cilvēkus lūdz uzmanīties!”, kas izraisīja plašu sabiedrisko rezonansi un ietekmēja valsts un pašvaldību iestāžu darbu.
Uzsāktajā kriminālprocesā tika veiktas neatliekamās procesuālās darbības, kā arī īstenota starptautiskā sadarbība ar ārvalstu kompetentām iestādēm. Interneta izlūkošanas un izmeklēšanas pasākumu komplekss rezultējās ar vietnes servera fiziskās atrašanas vietas noteikšanu, vietnes izstrādātāja, informācijas ievietotāja un tās administratora identificēšanu un atrašanās vietas noteikšanu.
Kriminālprocesa izmeklēšanas laikā tika noskaidrota persona, kura bija veikusi minētās noziedzīgās darbības, proti, izveidojusi viltus ziņas, kuras pēcāk ievietojusi interneta vietnē.
Likumsargi minēto 2001. gadā dzimušo aizdomās turēto personu aizturēja un ievietoja īslaicīgās aizturēšanas izolatorā.
Jāpiebilst, ka jaunietis jau iepriekš ir nonācis policijas redzeslokā par maznozīmīgu krāpšanu izdarīšanu interneta vidē.
Izmeklēšanā iegūtais pierādījumu kopums deva pamatu atzīt personu par aizdomās turēto un pārtraukt noziedzīgo nodarījumu. Aizdomās turētai personai tika piemērots drošības līdzeklis, kas nav saistīts ar brīvības atņemšanu, bet uzliek par pienākumu atzīmēties teritoriālā Valsts policijas struktūrvienībā un aizliedz veikt noteikta veida nodarbošanos.
Aizturēto jaunieti par izdarīto noziedzīgo nodarījumu var sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās.
Valsts policija aicina iedzīvotājus neatbalstīt viltus ziņu vietnes un nevairot negodprātīgu portālu uzturētāju peļņu, ar tām daloties sociālajos tīklos!