Nē, labā ziņa ir tā, ka 2025. gadā nekustamā īpašuma nodokļa maksājumi nepieaugs un tie joprojām tiks aprēķināti, balstoties uz kadastrālo vērtību, kas atbilst 2012. gada tirgus datiem, informēja Tieslietu ministrijā. Arī Rīgā 2025. gadā kadastrālās vērtības nemainīsies un nemainīsies arī nodokļa maksājumu apmērs iedzīvotājiem. Tas var mainīties tikai tad, ja notiks izmaiņas īpašumu sastāvā, tā izmantošanā vai piešķirtajos nodokļa maksājumu atvieglojumos. No 2025. gada Rīgā ieviestas četras jaunas nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumu saņēmēju kategorijas. Pirmkārt, par jaunuzceltām daudzdzīvokļu dzīvojamām mājām – 70% apmērā. Otrkārt, par vēsturiski piesārņotu teritoriju, kurā veikta sanācija – 90% apmērā. Treškārt, par zemi, uz kuras atrodas aizsargājamais koks – 25% (piešķirto atvieglojumu apmērs par vienu aizsargājamo koku taksācijas gadā nepārsniedz 250 eiro). Ceturtkārt, par publiskām ēkām, kurās izveidotas civilās aizsardzības prasībām atbilstošas patvertnes – 25%.
Kā skaidro Tieslietu ministrijā, atbilstoši Saeimas pieņemtajam lēmumam no šā gada 1. janvāra būs divas nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības – fiskālā un universālā. Fiskālo kadastrālo vērtību izmantos nekustamā īpašuma nodokļa maksājumiem un nodevu aprēķiniem. Savukārt universālā kadastrālā vērtība nodrošinās taisnīgāku un patiesāku priekšstatu par īpašuma vērtību. Universālā kadastrālā vērtība ir noteikta, balstoties uz nekustamā īpašuma tirgus situāciju 2022. gadā, nepārsniedzot 80% no vidējā cenu līmeņa. To izmantos nomas maksai piespiedu dalītā īpašuma gadījumā, kā arī citiem aprēķiniem, piemēram, grāmatvedībā un finanšu pārskatos, kas nav saistīti ar nodokļiem un nodevām, – situācijās, kurās ir svarīga tirgum tuvāka kadastrālā vērtība.
Kas vispār ir kadastrālā vērtība?
Tā ir aptuvena īpašuma vērtība naudas izteiksmē, kas aprēķināta pēc vienotiem principiem visā Latvijā. Kadastrālā vērtība ir pamats nekustamā īpašuma nodokļa, dažādu nodevu (mantojumu vai dāvinājumu formēšanas situācijās) vai zemes nomas maksas aprēķināšanai, to izmanto gan pašvaldības, gan dažādas valsts iestādes, gan arī zemes un būvju īpašnieki savstarpējos darījumos vai strīdus situācijās. Kadastrālajā vērtēšanā izmanto tikai galvenos faktorus, kas ietekmē īpašuma vērtību, piemēram, ēkas tehniskais stāvoklis, platība, apgrūtinājumi, atrašanās vieta. Tāpēc jāņem vērā, ka konkrēta nekustamā īpašuma kadastrālā vērtība var atšķirties no tā tirgus vērtības, īpaši, ja kadastrā reģistrētie dati par īpašumu neatbilst realitātei.
Kāpēc tieši šobrīd aktualizē kadastrālās vērtības?
Jo līdzšinējās kadastrālās vērtības jau daudzus gadus nav pārskatītas, bet pašreizējā kadastrālo vērtību bāze ir izstrādāta uz 2012.–2013. gada nekustamā īpašuma tirgus informācijas pamata, kas ir tālu no reālās situācijas. Jāņem vērā, ka šo gadu laikā nekustamā īpašuma tirgū ir bijis vērojams cenu kāpums, tāpēc esošā kadastrālā vērtība nevar atspoguļot objektīvu situāciju. Ja kadastrālā vērtība nav aktuāla un ticama, tās lietderība visās jomās būtiski samazinās. Valsts zemes dienesta dati liecina, ka faktiskās nekustamo īpašumu darījumu cenas, salīdzinot ar spēkā esošo kadastrālo vērtību, vidēji var atšķirties pat trīs un vairāk reižu un tirgus cenas dzīvokļiem, mājām, komercplatībām ir būtiski augušas. Kā norāda Tieslietu ministrijā, katram īpašniekam ir būtiski zināt sava īpašuma aptuveno cenu, jo aktuāla un ticama kadastrālā vērtība ļauj pieņemt pārdomātus lēmumus par savu nekustamo īpašumu.