Ja cilvēka ienākumi no dažādu savvaļas velšu pārdošanas gada laikā nepārsniedz 3000 eiro, viņš var nereģistrēt VID saimniecisko darbību un nav arī jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis no gūtā ienākuma, kā arī nav jāizmanto kases aparāts tirdzniecībā. Šie nosacījumi attiecas uz tiem iedzīvotājiem (fiziskajām personām), kuri gūst ienākumus no:
- sēņošanas, ogošanas vai savvaļas ārstniecības augu un ziedu vākšanas un pārdošanas;
- lauksaimnieciskās ražošanas un lauku tūrisma pakalpojumu sniegšanas;
- parka vīngliemežu ieguves (Helix pomatia).
Kā redzam, nosacījumi šādiem sezonālu ienākumu guvējiem ir draudzīgi, un arī VID paļaujas uz pašu cilvēku godprātību. Tas paredz, ka cilvēkiem, kuri nodarbojas ar meža velšu vākšanu, pašiem ir jāseko līdzi saviem ienākumiem. Šajā gadījumā nav nepieciešams iegādāties kādas grāmatvedības veidlapas vai žurnālu, bet pilnībā pietiekami, ja ienākumi tiek pierakstīti, piemēram, parastā burtnīcā. Tā vienlaikus kalpos kā atskaite pašam cilvēkam, palīdzot novērtēt ieguldīto darbu un iegūto atalgojumu, kā arī nepieciešamības gadījumā šādu uzskaites burtnīcu var parādīt Valsts ieņēmumu dienesta darbiniekam.
Tikai tad, kad šāda veida ienākumu gūšana jau kļūst regulāra, patstāvīga un nopietna saimnieciskā darbība, par ko attiecīgi liecina arī gada laikā gūtie ienākumi – tie sasniedz 3000 eiro –, ir pienācis laiks reģistrēt savu saimniecisko darbību un sākt maksāt nodokļus.
Projektu «Ziņas senioriem» finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par «Ziņas senioriem» saturu atbild «Žurnāls Santa».