Abonē SANTA+ un saņem astrologa prognozi savam 2025. gadam!
ABONĒT!
  • Tramps vēlas Ukrainas derīgos izrakteņus. Kas tie ir?

    Politika
    Elza Krūmiņa
    15. februāris
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Sarunās ar ASV prezidentu Donaldu Trampu Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis ne reizi vien galdā lika derīgo izrakteņu kārti. Viņš atkārtojis, ka Ukrainu nedrīkst zaudēt, jo tieši te ir atrodas Eiropas lielākās derīgo izrakteņu atradnes. Arī Tramps piekrīt šim apgalvojumam. Kas ir šie izrakteņi?

    Tramps ir paziņojis, ka viņš vēlas apmaiņā pret palīdzību no ASV puses no Ukrainas saņemt retuszemju minerālus, kas atrodami šajā valstī. Trampa administrācija ir ierosinājusi Ukrainai, ka panākot mieru valstī,  amerikāņiem pienāktos 50% no visiem Ukrainas derīgajiem izrakteņiem, ziņo ASV valdības pārstāvji. Turklāt, uz šiem minerāliem cierē ne tikai ASV, bet arī citas rietumvalsts.

     

    Kas ir retie izrakteņi?

    Pavisam reto izrakteņu grupā ietilpst 17 metāli, kurus izmanto magnētu ražošanai, kas savukārt nodrošina kustību elektriskajās automašīnās, viedtālruņos, raķešu palaišanas sistēmas un citās elektronikās, raksta Reuters.  Vēl reto izrakteņu kategorijā ir vēl citi minerāli, to starpā ir arī niķelis un litijs. Šie minerāli ir kritiski nozīmīgi tehnoloģiju, sadzīves tehnikas, aeronautikas un zaļās enerģijas ražošanas uzņēmumiem.

     

    Kādi izrakteņi ir Ukrainai?

    Ukrainā ir Eiropā lielākās titāna atradnes (pasaules mērogā Ukrainā ir atrodami 7% no visas planētas titāna). Šis metāls ir īpaši nozīmīgs aeronautikā, medicīnā, automašīnu ražošanā un okeāna izpētē. Vēl Ukrainā ir atrodami tādi reti metāli kā litijs, berilijs, mangāns, gallijs, urāns, cirkonijs, grafīts, apatīts, fluorīts, kobalts un niķelis. Turklāt Ukraina ir piektais lielākā gallija ražotājs pasaulē. Šo metālu plaši izmanto gaismas diožu ražošanā. Vēl Ukraina līdz kara sākumam bija galvenā attīrītas neona gāzes piegādātāja ASV mikroshēmu rūpniecībai, vēsta NATO ziņojums.

    Ukrainā ir atklātas arī plašas berilija atradnes – šo elementu izmanto kodolenerģijas, aviācijas, militārās, akustiskās un elektronikas ražošanas uzņēmumi. Savukārt urāns ir nozīmīgs elements kodolenerģijas un militārajai nozarei, bet cirkoniju un apatītu izmanto kodolenerģijas un medicīnas vajadzībām. Vēl Ukraina izceļas ar plašajām augstas kvalitātes dzelzsrūdas un mangāna rezervēm, kuras izmanto zaļā tērauda ražošanā. 2021. gadā Ukraina nodrošināja 43% no visa Eiropas Savienības tērauda plākšņu importa.

    Turklāt Ukrainai Eiropā ir ievērojamas krāsaino metālu rezerves, piemēram, vara (4. lielākās atradnes Eiropā), svina (5. lielākās ES), cinka (6. lielākās ES) un sudraba (9. lielākās ES ). Ukrainas grafīta rezerves veido 20% no pasaules resursiem.

     

    Kāpēc Trampam vajag Ukrainas dārgumus?

    Tramps ir uzsācis konfliktu ar Ķīnu un draudējis uzsākt tirdzniecības karu, taču Ķīna ir pasaulē lielākā reto minerālu un citu derīgo izrakteņu ražotāja. Ja ASV vairs nevarēs saņemt no Ķīnas vērtīgos minerālus un metālus, būs jāmeklē alternatīva un tā varētu būt Ukraina. 

    Karš ir pamatīgi izpostījis Ukrainu, un turklāt Krievijas kontrolē šobrīd ir aptuveni piektā daļa no tās teritorijas. Lielākā daļa Ukrainas ogļu atradņu, kuras pirms kara izmantoja tērauda rūpniecībā, atrodas okupētajā daļā. Ukrainas organizācijas We Build Ukraine un Nacionālā stratēģisko pētījumu institūta aplēses liecina, ka aptuveni 40% no Ukrainas metāla resursiem pašlaik atrodas Krievijas kontrolētajā daļā. Patlaban Ukrainā nedarbojas komerciālas reto minerālu raktuves, taču valsts līderi cer panākt vienošanos ar ārvalstu partneriem, lai nodrošinātu kopīgu piekļuvi stratēģiski vērtīgajiem resursiem.

    Krievija kara laikā ir ieņēmusi vismaz divas Ukrainas litija atradnes – vienu Doņeckā un otru Zaporižijas apgabalā dienvidaustrumos. Kijevas kontrolē vēljoprojām ir litija atradnes centrālajā Kirovohradas reģionā.

     

     

    Satura mārketings

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē