Kā varēs nokļūt Latvijā, ja starptautiskā satiksme ir pārtraukta?
Eiropas valstis ir izolējušās un noteikušas stingrus robežšķērsošanas ierobežojumus. Lai arī Latvijas valstspiederīgajiem ir atļauts iebraukt Latvijā ar privāto transportlīdzekli, iespēju pārvietoties starp valstīm nav.
Reāli atgriezties Latvijā var ar speciāli organizētu transportu ar satiksmes ministra atļauju. Sekot līdzi aktuālajai informācijai par apstiprinātajiem reisiem var SM mājaslapas sadaļā: par izņēmuma atļaujām starptautiskajiem pasažieru reisiem.
Regulārie komercreisi netiek atļauti.
Kas jādara ceļotājiem, kas atgriežas Latvijā?
Visiem atbraukušajiem obligāti karantīnā jāpavada 14 dienas. Pārvadātāja pienākums ir likt ikvienai personām, kas atgriežas Latvijā, likt aizpildīt anketu un pēc tam to iesniegt Valsts robežsardzei. Anketās personas apliecina, ka ir iepazinusies un apzinās valdības noteiktos ārkārtējās situācijas ierobežojumus un savu atbildību, apņemas nekavējoties, bet ne vēlāk kā 6 stundu laikā nokļūt savā dzīvesvietā un pašizolēties.
Vai un kādā kārtībā Latvijas pilsoņi ārkārtējās situācijas laikā var izbraukt no valsts?
No 17. marta ir aizliegta personu un transportlīdzekļu pārvietošanās caur lidostu, ostu, dzelzceļa un autoceļu Eiropas Savienības ārējās robežas robežšķērsošanas vietām, kā arī robežšķērsošanas vietās, kas paredzētas vietējai pierobežas satiksmei, izņemot kravu pārvadājumus.
Pārvietošanās aizliegums neattiecas uz transporta un pasažieru pārvadājumu pakalpojumu sniedzēju darbiniekiem un pasažieru, kravas vai tehnisko reisu apkalpēm, pasažieriem, kas tiek pārvietoti ar valsts gaisa kuģiem vai militāro transportu, jūrniekiem, lai tie varētu atgriezties Latvijā vai arī nokļūt savā darba vietā uz kuģa, kā arī transporta pārvadājumu pakalpojumu darbiniekiem un apkalpēm, ja viņiem nav novērojamas akūtas elpošanas ceļu infekcijas pazīmes un viņi nav atzīti par kontaktpersonām. Izņēmumus attiecībā uz personu un transportlīdzekļu pārvietošanos var izdarīt Valsts robežsardzes priekšnieks, savas kompetences ietvaros, izsverot pārvietošanās pamatotību.
Vai no Latvijas var izceļot ārvalstu iedzīvotāji?
Ārvalstnieki var izceļot jebkurā laikā ar speciāli organizētu sabiedrisko transportu. Robežu šķērsošana ar personisko transportu starp Eiropas valstīm praktiski nav iespējama. Visa veida starptautiskie pasažieru pārvadājumi uz/no Latvijas šobrīd ir pārtraukti, līdz 14. aprīlim ieskaitot. Lai saņemtu palīdzību par ceļošanas iespējām, aicinām sazināties ar savas valsts vēstniecību Latvijā vai savas valsts Ārlietu ministriju.
Kur var uzzināt informāciju par noteiktajiem ieceļošanas ierobežojumiem citās valstīs?
Aicinām sekot aktuālajai informācijai ĀM mājaslapā sadaļā Valstis, kas noteikušas ieceļošanas ierobežojumus.
Kur var uzzināt informāciju par speciāli atļautajiem starptautiskajiem pasažieru reisiem?
Šī informācija atrodama SM mājas lapas sadaļā par izņēmuma atļaujām starptautiskajiem pasažieru pārvadājumiem.
Kā var pieteikties repatriācijas reisiem?
Aicinām reģistrēties Konsulārajā reģistrā www.latvija.lv vai sazināties ar Ārlietu ministrijas Konsulāro departamentu pa tālruni +37126337711, kā arī reģistrēties airBaltic mājaslapā repatriācijas reisiem. Visa šī informācija tiek apkopota un attiecīgi plānoti repatriācijas reisi.
Kad būs pieejama informācija par airBaltic repatriācijas reisiem?
Ārlietu ministrija apkopo informāciju par Latvijas valstspiederīgajiem ārzemēs.
Tiklīdz tiks pieņemts lēmums par repatriācijas reisu rīkošanu un noformēta nepieciešamā dokumentācija, par to tiks sniegta informācija.
Vai varētu tikt rīkoti citi repatriācijas braucieni – ar autobusu, prāmi, vilcienu?
Mēs redzam, ka pārvietošanās pa sauszemi ir apgrūtināta, jo citas valstis savas robežas ir noslēgušas. Šobrīd tiek organizēti repatriācijas reisi ar avio un prāmju satiksmi.
Kādā veidā tiek rīkoti repatriācijas reisi?
Repatriācijas reisus plāno un organizē Ārlietu ministrija sadarbībā ar Satiksmes ministriju un aviokompānijām.
Atsevišķi tūroperatori organizē čarterreisus ceļotāju atgādāšanai mājās par maksu.
Vai kravu pārvadājumi ir ierobežoti?
Nē, kravu pārvadājumi notiek gan pa sauszemi, gan ar gaisa un jūras satiksmi.
Vai uz šoferiem attiecas 14 dienu karantīna, ja ierodas no skartajām valstīm?
Saskaņā ar MK rīkojumā «Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu» prasība par pašizolēšanās dzīvesvietā (mājas karantīna) neattiecas uz transporta un pasažieru pārvadājumu pakalpojumu sniedzēju darbiniekiem, kuri atgriežas no darba braucieniem un komandējumiem, ja viņiem nav novērojamas akūtas elpošanas ceļu infekcijas pazīmes un viņi nav atzīti par kontaktpersonām.
Cik daudz kravas automašīnas vadītāju var vienlaicīgi braukt ar vienu mašīnu?
Tik, cik sēdvietas.
Vai reģionālais transports ārkārtas situācijā kursēs kā plānots?
Sakarā ar valstī noteikto ārkārtējo situāciju Covid-19 izplatības mazināšanai pēdējo dienu laikā reģionālo maršrutu autobusos pārvadāto pasažieru skaits ir būtiski krities. Tādējādi no ceturtdienas, 2020. gada 19. marta, uz ārkārtējās situācijas laiku autobusu reisu skaits tiks samazināts. Aicinām visus iedzīvotājus, kuri uz savu iecerēto galamērķi plāno doties ar reģionālo maršrutu autobusu, pirms brauciena pārbaudīt aktuālo kustības sarakstu 1188 vai mūsu mājaslapā www.atd.lv.
Kādi drošības pasākumi ir iesakāmi, izmantojot sabiedrisko transportu?
Esam aicinājuši pasažierus gadījumos, kad tas ir iespējams, biļeti iegādāties, neizmantojot skaidru naudu, bet maksāt ar bankas karti vai pirkt to autoostā vai internetā. Autobusi un vilcieni tiek intensīvi dezinficēti, lai mazinātu vīrusa izplatības risku.
Ar kādām izmaiņām jārēķinās jūrniekiem saistībā ar Covid-19?
Aktuālā informācija jūrniekiem saistībā ar Covid-19 pieejama Latvijas Jūras administrācijas mājaslapā.
Kā rīkoties līdzcilvēkiem, kas zina par kādu personu, kas, atgriezusies no ārzemēm, neievēro pašizolāciju?
Saņemot informāciju par šādiem gadījumiem, Valsts policija iespēju robežās reaģē brīdinot personu par nepieciešamību ievērot noteiktos ierobežojumus, un par šādiem gadījumiem tiek sastādīti administratīvā pārkāpuma protokoli.