Šokējošs troksnis trešdienas vidū satricinājis visu Jūrmalu – ap plkst. 13.45 nograndusi sprādzienam līdzīga skaņa. Tā bijiusi tik spēcīga, ka daudzi pat nodomājuši, ka sācies karš. Neilgi pēc skaļā blīkšķa debesīs parādījušās divas paralēlas lidaparātu atstātas svītras. Ne Jūrmalas pašvaldība, ne Latvijas armija skaidru atbildi tobrīd uz iedzīvotāju jautājumiem nesniedza.
«Pēc diviem pamatīgiem blīkšķiem gaidīju apziņošanas trauksmes sirēnas. Sajūtas nebija no patīkamākajām.
Domāju, nu viss, pasaules gals klāt,» pauda kāds jūrmalnieks.
«Sprādziens bija pamatīgs, Majori, Dzintari! Šķita ka izsprāgs kāds loga stikls! Nodrebēja visa māja! Un šī nav pirmā reize, kad ir šāds sprādziens!» satraukta bija jūrmalniece Kristīne. «Nebija patīkami, bērns 7 gadus vecs pārbijās un ar asarām acīs prasīja, vai sākās karš? Smiekli nenāca. Bet nu labi, ka debesīs redzamās līnijas, kuras gan bija tādas interesantas, ne blakus viena otrai,» raksta Katrīna. Arī citi jūrmalnieki bija pamatīgi satraukušies un pauž neizpratni, kādēļ atbildīgās iestādes vietējos nebija brīdinājušas, ka būs tik skaļš troksnis, un nav izskaidrojušas, kas tas ir.
Kas 13:44 notika virs Jūrmalas? Divi tāāādi būkšķi, ka nodrebēja mājas lielā rādiusā 👀@Latvijas_armija jūs noteikti zināt? pic.twitter.com/gLqkgkdrKV
— Elīna Krastiņa (@krastina_elina) December 4, 2024
Jūrmalas apkaimes biedrība iedzīvotājus sākotnēji sociālajos tīklos mierināja: «Šodien Jūrmalā daudzi iedzīvotāji un viesi bija liecinieki neparastam troksnim, ko radīja divas F-16 reaktīvās lidmašīnas! Tieši tajā brīdī lidmašīnas sasniedza virsskaņas ātrumu, radot unikālu un iespaidīgu skaņu viļņu – tā saukto sonisko blīkšķi. Šis notikums atgādina par mūsu sabiedroto spēku gatavību un spēku gaisa telpas aizsardzībā.»
Tomēr drīz vien Latvijas armija paziņojusi, ka tie nav bijuši sabiedroto lidaparāti. «Informējam, ka 4. decembrī pa dienu NATO sabiedroto iznīcinātāji virs Jūrmalas nav lidojuši. Pateicamies par rūpēm un atbalstu valsts aizsardzības stiprināšanai! Kopš novembra beigām mūsu gaisa telpu palīdz uzraudzīt Nīderlandes sabiedrotie ar iznīcinātājiem F-35,» bija teikts paziņojumā. Arī portālam Santa.lv Civilās aizsardzības un operatīvās informācijas pārvaldes pārstāvis ceturtdien pauda: «Lidmašīnu veiktais pārlidojums Jūrmalai nav tieši attiecināms uz Jūrmalas pilsētas teritoriju, bet gan uz Latvijas Republikas un Baltijas gaisa telpas patrulēšanu kopumā.»
Ceturtdienas vakarā NBS komandiera preses virsniece Sandra Brāle portālam Santa.lv apstiprināja, ka tie tomēr bijuši NATO sabiedrotie. Arī Aizsardzības ministrijas pārstāvis Roberts Skraučs pauda, ka jūrmalnieki novēroja NATO sabiedroto iznīcinātājus, kuri esot lidojuši lielā augstumā un radījuši draudīgu troksni.
«Ir noticis pārpratums par ziņojumu, kuru publicējām sociālajos tīklos.
Parasti sabiedrību informējam par lidaparātiem, kuri lido zemu, taču šoreiz tie lidoja lielā augstumā, tāpēc netika izziņots par iznīcinātāju uzlidojumiem.
Tomēr šie lidaparāti radīja pamatīgu skaņas vilni, kurš atbalsojās Jūrmalā,» skaidro Skraučs. Viņš piebilst, ka šīs bija treniņmācības un iznīcinātāji bija atlidojuši no bāzes Igaunijā.
Daudzus satraukusi ziņa, ka vakar, 4. decembrī, Krievijas kuģis Baltijas jūrā izšāvis signālraķeti uz Vācijas armijas helikopteru. Par to vēstīja ziņu aģentūra DPA. Vācu helikopters tobrīd veica izlūkošanu un drīz pret to jau lidoja krievu signālraķetes, kuras parasti izmanto ārkārtējās situācijās. Aizsardzības ministrijas pārstāvis portālam Santa.lv sacīja – lai arī troksnis Jūrmalā sakrīt ar laiku, kad krievu kuģis izšāva signālraķetes, abi šie notikumi nav savā starpā saistīti.