Olimpiskajām spēlēm būs jānotiek līdz nākamā gada vasaras beigām.
Japānas premjerministrs Šindzo Abe otrdien sarunā ar SOK prezidentu Tomasu Bahu pieprasīja šī gada olimpisko spēļu pārcelšanu uz 2021. gadu. «Es piedāvāju spēļu pārcelšanu par aptuveni vienu gadu un Bahs tam piekrita par visiem 100%,» paziņoja Abe.
Konferences zvanā Abem un Baham pievienojās arī Tokijas 2020. gada olimpisko spēļu komitejas vadītājs Mori Joširo, olimpisko spēļu ministre Seiko Hašimoto, Tokijas gubernatore Juriko Koike, SOK Koordinācijas komisijas vadītājs Džons Koatess, SOK, ģenerāldirektors Kristofs de Kepers un SOK olimpisko spēļu izpilddirektors Kristofs Dubī.
Citi lasa
«Ņemot vērā šī brīža apstākļus un Pasaules Veselības organizācijas (PVO) sniegto informāciju. SOK prezidents un Japānas premjerministrs vienojās, ka Tokijas olimpiskās spēles jāpārceļ uz nākamo gadu, bet ne vēlāk par 2021. gada vasaru. Lēmums pieņemts, lai pasargātu sportistu, iesaistīto personu un starptautiskās sabiedrības veselību,» teikts SOK paziņojumā.
"Viņi piekrita, ka olimpiskā uguns būs kā gaisma tuneļa galā šajos grūtajos laikos. Līdz ar to tika pieņemts, ka olimpiskā uguns paliks Japānā.
Tāpat tika panākta vienošanās, ka olimpiskās un paraolimpiskās spēles nezaudēs savu nosaukumu Tokyo 2020," raksta SOK.
Kopš 1948.gada vasaras olimpiskās spēles notikušas ik pēc četriem gadiem. Lai gan olimpiskās spēles pieredzēja boikotus, teroraktus un protestus, tās ne reizi netika pārceltas, taču šoreiz koronavīrusa straujā izplatība pasaulē liegs sportistiem šovasar pulcēties Tokijā.
Tokijas olimpiskajām spēlēm šogad jāpulcē aptuveni 11 000 dalībnieku. Olimpiādes sākums bija paredzēts 24. jūlijā, bet mēnesi vēlāk noritētu paraolimpiskās spēles.
Vēl pagājušajā nedēļā Japānas valdība pauda ciešu pārliecību, ka olimpiskās spēles tiks rīkotas tām paredzētajā laikā. Pēdējo dienu laikā vairākas ietekmīgas sporta organizācijas pauda vēlmi pārcelt olimpiskās spēles uz 2021.gadu.
SOK pēdējā mēneša laikā vairākkārt atgādināja, ka Olimpiādes atcelšana vai pārcelšana netiek izskatīta, taču svētdienas vakarā izdarītais paziņojums mainījis tās kursu.
Tāpat SOK arī iedrošināja sportistus gatavoties olimpiskajām spēlēm ar maksimālu atdevi, taču daudzviet sporta infrastruktūra ir slēgta, kas liedz atlētiem trenēties vai arī viņiem nav līdzvērtīgu iespēju kā sāncenšiem, kuriem nav ierobežotu iespēju.
Šobrīd olimpiskajām spēlēm ir kvalificējušies 57% no sportistiem. Iepriekš SOK ziņoija, ka valstis var būt drošas par savām izcīnītajām kvotām, jo tās mainītas netiks.
Pasaules vēsturē līdz šim atceltas tikai trīs olimpiskās spēles un visos iepriekšējos gadījumos tas notika kara dēļ. Pirmais pasaules karš liedza aizvadīt 1916. gada vasaras olimpiskās spēles Berlīnē, bet Otrā pasaules kara dēļ nenotika 1940. gada vasaras olimpiskās spēles Tokijā un pēc četriem gadiem arī Londonā.