• Sniegs tuvojas – 5 ieteikumi, kā pareizi sagatavot savu auto ziemai

    Auto
    Santa.lv
    Santa.lv
    6. novembris
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Pixabay
    Bieži vien autovadītāji aukstākam laikam gatavojas, pierakstot savu auto uz riepu maiņu. Taču, lai parūpētos par savu un citu satiksmes dalībnieku drošību, ir svarīgi pievērst uzmanību riskiem ziemas sezonā. Tie vispirms ir aukstums, slideni ceļi un ierobežota redzamība. Lūk, pieci svarīgi ieteikumi, kā labāk sagatavot savu automašīnu ziemai.

    «Protams, riepu maiņa ir viens no svarīgākajiem darbiem, kas jāpaveic, pirms pienākusi ziemas sezona. Prātīgi būtu automašīnu uz riepu maiņu pierakstīt jau pirmajās novembra nedēļās, lai, pirmkārt, automašīna būtu braukšanas kārtībā, pirms uzsnidzis pirmais sniegs, un, otrkārt, nebūtu ilgi jāgaida garajās rindās uz servisu. Pirms pieraksta veikšanas noteikti pārliecinieties, vai riepas, ko mainīsiet, atbilst jaunajiem Ministru kabineta noteikumiem,» pauž Gjensidige Latvija Transportlīdzekļu atlīdzību grupas vadītājs Lauris Zemvalds.

    Šajā ziemas sezonā no 1. decembra līdz 1. martam satiksmē drīkst piedalīties tikai automašīnas ar riepām, kas paredzētas sniega un ledus apstākļiem jeb apzīmētas ar kalns un sniegpārsliņa simbolu. Apzīmējums M + S (angļu valodā – Mud + Snow) jeb riepas dubļu un sniega apstākļiem, vairs nav vērā ņemams.

    Papildus iesakām pārliecināties, vai riepu protektoru dziļums ir pietiekams. Ziemā minimālais protektoru dziļums ir 4 mm, savukārt vasarā – 1,6 mm. Pārbaudīt protektoru dziļumu iespējams, gan vadoties pēc indikatoriem riepās, gan izmantojot protektora dziļuma mērītāju. Ieteicams pievērst uzmanību riepas izgatavošanas datumam, kas ir norādīts uz riepas. Nebūtu ieteicams izmantot riepu, kas ir vecāka par 5–6 gadiem, pat tad, ja protektora atlikums ir pietiekošs, jo laika gaitā riepas gumija zaudē savu elastību un nenodrošina pietiekami labu saķeri.

    Pārliecinieties par redzamību

    Lai nodrošinātu drošu braukšanu, īpaši svarīgi ir rūpēties par apgaismojumu, kas jums palīdz savlaicīgi pamanīt citus satiksmes dalībniekus, bet citiem – jūs. Pirms aukstā un tumšā laika iestāšanās pārliecinieties, vai visas priekšējās un aizmugurējās gaismas, tostarp miglas lukturi, ir darba kārtībā. Nepieciešamības gadījumā jānomaina izdegušās spuldzes un jāpārbauda lukturu augstuma regulācija, lai neapžilbinātu citus autovadītājus.

    Pārbaudiet arī vējstikla slotiņas – ziemā slotiņu kvalitāte ir būtiska, lai efektīvi noņemtu sniegu, lietu un ledu. Slikti strādājošas slotiņas ne tikai samazina redzamību, bet var arī skrāpēt stiklu, kas ilgtermiņā radīs papildu izmaksas. Logu tīrāmās slotiņas būtu vēlams mainīt ik pēc 6 mēnešiem, taču noteikti ne retāk kā reizi gadā.

    Pārbaudiet bremžu sistēmu

    Ziemas apstākļos bremzēšana var kļūt par izaicinājumu, jo ceļi bieži ir apsniguši vai klāti ar ledus kārtu. Tāpēc svarīgi pārliecināties, ka bremžu sistēma ir labā tehniskā stāvoklī. Pārbaudiet bremžu klučus un diskus, vai tie nav nodiluši, un vajadzības gadījumā tos nomainiet. Bremžu šķidrumam ir jābūt nepieciešamajā līmenī, jo zems līmenis var pasliktināt bremžu darbību, īpaši aukstākos laikapstākļos. Vēl nepieciešams pārbaudīt, kad mainīts bremžu šķidrums. Ja tas nav zināms, ieteicams to nomainīt, jo laika gaitā bremžu šķidrumā uzkrājas kondensāts, kas var bojāt bremžu sistēmu un sasalt.

    Papildus pārbaudiet, vai panelī nav iedegusies ABS brīdinājuma lampiņa, kas norāda uz riteņu pretbloķēšanas sistēmas stāvokli.

    Šī sistēma palīdz novērst riepu bloķēšanos bremzēšanas laikā uz slideniem ceļiem, samazinot automašīnas slīdēšanas risku un ļaujot saglabāt vadāmību. Tādējādi ABS ievērojami uzlabo drošību ziemā. Tāpat vajadzētu pārliecināties, ka nedeg “pretbuksēšanas”’ un pretizslīdēšanas sistēmas brīdinājuma lampiņas.

    Pārbaudiet logu un dzesēšanas šķidrumu līmeni

    Aukstā laikā logu šķidrumam jābūt izturīgam pret zemu temperatūru. Tas ne tikai palīdzēs izvairīties no logu apsalšanas, bet arī vienmēr nodrošinās labu redzamību uz ceļa pat sliktākajos laikapstākļos. Noteikti pārbaudiet arī logu šķidruma tvertni – tā nedrīkst būt bojāta, lai aukstā laikā neradītu noplūdes. Ziemas logu šķidrumu vēlams uzpildīt laicīgi, lai vasaras šķidrums nesasaltu pirmajās aukstajās naktīs.

    Svarīgi ir pārbaudīt arī dzesēšanas šķidruma līmeni un koncentrāciju, jo aukstā laikā tas novērsīs dzinēja sasalšanu un nodrošinās optimālu dzesēšanu, neapdraudot motora darbību.

    Ja ziemas laikā dzesēšanas šķidruma patēriņš palielinās, tad ieteicams apmeklēt auto servisu, lai pārbaudītu automašīnas tehnisko stāvokli. Taču, ja vēlaties papildināt dzesēšanas šķidruma tvertni, ieteicams konsultējieties ar auto speciālistiem, lai noskaidrotu, kurš šķidruma veids vislabāk atbilst jūsu automašīnas tehniskajiem parametriem.

    Pārbaudiet automašīnas akumulatoru

    Ziemas aukstums bieži vien negatīvi ietekmē akumulatora veiktspēju, jo aukstos laikapstākļos tas zaudē enerģijas kapacitāti. Pirms aukstā laika iestāšanās ieteicams veikt akumulatora pārbaudi, lai pārliecinātos, ka tas joprojām ir efektīvs. Ja akumulators ir vecāks par trim gadiem, iespējams, ir pienācis laiks to nomainīt, jo ziemā tam nāksies strādāt ar papildu slodzi.

    Ieteicams glabāt automašīnā arī akumulatora starta vadu komplektu. Tas palīdzēs neparedzētās situācijās, ja akumulators izlādējas un nav iespējams iedarbināt auto, vai, ja nepieciešams palīdzēt citiem satiksmes dalībniekiem ar tukšu akumulatoru.

    Nodrošiniet visu nepieciešamo neparedzētiem gadījumiem

    Ziemas laikā automašīnā vienmēr ieteicams glabāt nelielu drošības komplektu, kas ietver lāpstu, silto jaku, lukturi un tukšu trauku šķidrumiem. Šāda komplekta esamība ir īpaši svarīga, ja tiekat iesprostots sniegā vai attālos ceļa posmos, kur palīdzība var nebūt pieejama uzreiz. Iekļaujiet arī kabatas sildītājus, segas un dažus šokolādes batoniņus situācijām, kad nepieciešams ilgāk gaidīt palīdzību.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē