Vai plakstiņu izskatu var uzlabot ar lāzeru?
Atbild ANDA APINE, VC4 Dermatoloģijas klīnikas dermatoloģe:
«Viegla vai vidēja plakstiņu noslīdējuma gadījumā ādu var mēģināt atjaunot ar frakcionēto CO2 lāzeru. Tas ir ablatīvs lāzers, kas uz ādas šūnām iedarbojas agresīvi, ādu it kā slīpējot. Ir divu veidu CO2 lāzeri: klasiskais, kur ir viens lāzera stars, vai frakcionētais, kur lāzera stars sadalīts daudzos sīkos kūlīšos, līdz ar to audi tiek nevis koagulēti, bet ādā veidojas daudzi sīki punktiņi jeb mikrobrūcītes. Pēc brūcīšu sadzīšanas āda sāk atjaunoties un ražot jaunu kolagēnu, kas turpinās vēl sešus mēnešus pēc procedūras.
Ja lāzerprocedūru veic plakstiņiem, lai netraumētu acis, acīs obligāti jāievieto intraokulārās lēcas. Jāņem vērā – pēc ādas slīpēšanas rehabilitācijas laiks ir vismaz viena nedēļa. Proti, pēc procedūras uz plakstiņa izveidosies plāna krevelīte un pēc nedēļas vai mazliet ilgāka laika (atkarībā no ādas individuālajām īpatnībām) krevelīte nokritīs. Pēc procedūras acis var sūrstēt, var būt arī citas nepatīkamas sajūtas, iespējama acu tūska. Rētas pēc procedūras nepaliek, taču jāņem vērā, ka apstrādātā zona vismaz turpmākos divus mēnešus jāieziež ar krēmu, kura SPF ir vismaz 50. Ja šo procedūru kombinē ar plazmas aplikācijām un kosmētiskām procedūrām, iespējams panākt ļoti labu un ilgnoturīgu efektu.
Plakstiņu izskata uzlabošanā var palīdzēt arī tā dēvētais HIFU lāzers (augstas intensitātes fokusēta ultraskaņa). Ar šo lāzeru gan nedrīkst iedarboties tieši uz aci, plakstiņš maksimāli tiek pavilkts uz augšu vai uz sāniem, un ar lāzera palīdzību tiek stimulēta kolagēna veidošanās ādā. Neliels efekts ir uzreiz, bet aptuveni pēc mēneša sākas tā dēvētā neokolagēna ģenēze. Vienkārši sakot – āda savelkas, un plakstiņa izskats uzlabojas vēl vairāk. Šo procedūru atkārtot drīkst ne ātrāk kā pēc mēneša, labāk – tikai pēc gada. Pēc procedūras ar HIFU lāzeru nav nekādu blakņu – ne uztūkuma, ne apsārtuma.
Šo procedūru iespējams kombinēt ar frakcionētās radiofrekvences procedūru. Tās pamatā ir bipolārā radiofrekvence savienojumā ar infrasarkanajiem stariem, kas stimulē dziļāko ādas slāņu atjaunošanos. Arī ar šo procedūru nevar iedarboties tieši uz aci, bet vienīgi nostiepjot lieko ādu. Rezultāts ir redzams pēc 2–3 procedūrām.
Jeta plazmas procedūras laikā tiek veikti ādas virsmas mikrobojājumi, līdz ar to plakstiņš nedaudz savelkas un plakstiņu izskats uzlabojas. Šīs procedūras mīnuss – tā ir ļoti sāpīga, un efekts nav tik iespaidīgs kā pārējām.
Ja liekās ādas ir ļoti daudz un ir ļoti izteikts plakstiņu noslīdējums, palīdzēt var tikai un vienīgi operācija.
Zināšanai! Ārsti saka – ja esi nopietni domājusi, ka ar plastiskās operācijas palīdzību gribētu uzlabot sejas ovālu vai veikt kādu citu izskatu uzlabojošu operāciju, bet ir bail, plakstiņu operācija varētu kalpot kā tāds lakmusa papīriņš. Vai tu vispār spēsi to izturēt, vai nebūs bail. Sarežģītības ziņā tā ne tuvu nestāv dažādām ķirurģiskām operācijām un nereti tiek uzskatīta par visvienkāršāko no plastikas operācijām. BET! Tā tomēr ir un paliek operācija, tātad saistīta ar virkni nepatīkamu izjūtu un iespējamām komplikācijām. Un tā nekādā gadījumā nav veicama uz ātro, ieplānojot to kā papildu pienākumu savā darbu grafikā. Ja vēlies veikt operāciju, rēķinies, ka divas trīs nedēļas tava dzīve tomēr lielākoties ritēs atpūtas režīmā, ideālā variantā – mājās.