Priekšlikumu iesaldēt algas izteica partijas Saskaņa deputāti.
Lēmumprojekts paredz arī noteikt atalgojumu domes komiteju vadītāju vietniekiem, kas līdz šim nebija algoti amati.
Kā liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija, līdz ar šīm izmaiņām domes priekšsēdētājs 2021. gadā varētu saņemt 3732 eiro mēnesī, kas ir par 178 eiro vairāk nekā pērn.
Rīgas vicemēriem algas palielinātos par 156 eiro un būtu 3281 eiro mēnesī, domes komiteju priekšsēdētājiem algas palielinātos par 124 eiro un būtu 2614 eiro mēnesī, bet deputātu atalgojums pieaugtu par 58 eiro un būtu 1230 eiro mēnesī.
Komiteju vadītāju vietnieku atalgojums paredzēts 1230 eiro mēnesī.
Atalgojuma palielinājums veidojas, palielinoties bāzes atalgojumam vidējās algas kāpuma valstī dēļ.
Atalgojuma bāzes apmēru, saskaņā ar Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumu nosaka, saskaitot Centrālās statistikas pārvaldes oficiālajā statistikas paziņojumā publicēto valstī strādājošo aizpagājušā gada mēneša vidējās darba samaksas apmēra pieaugumu procentos pret iepriekšējo gadu ar aizpagājušā gada inflāciju procentos pret iepriekšējo gadu un attiecīgo summu dala ar divi. Pēc tam ar šo skaitli indeksē kārtējā gada bāzes mēnešalgu.
Piemēram, Rīgas mēram bāzes atalgojumu plānots palielināt no 976,47 eiro uz 1025,29 eiro. Papildus atalgojumam tiek piemērots likumā noteiktais koeficients, kas mēra gadījumā ir 3,64.
Saskaņas deputāti rosināja algas pieaugumu iesaldēt, ņemot vērā esošo situāciju ar Covid-19 un nepieciešamo papildus finansējumu palīdzības sniegšanai rīdziniekiem.
Savukārt deputāts Juris Radzevičs (GKR) rosināja noteikt, ka jaunās algas stājas spēkā līdz ar lēmuma pieņemšanu, nevis no šī gada 1. janvāra, kā tas paredzēts lēmumprojektā. Turklāt Radzevičš aicināja izslēgt lēmumprojekta punktu, kas nosaka papildu samaksu domes komiteju priekšsēdētāju vietniekiem.
Kā uzsvēra opozīcijas deputāts Miroslavs Mitrofanovs (LKS), šis nav finansiāls, bet gan morāles jautājums, jo atalgojumu nedrīkst paaugstināt, kad valstī ir krīze. Līdzīgu nostāju pauda arī citi opozīcijas deputāti.
Savukārt pozīcijas deputāti norādīja, ka šis ir likumā paredzēts atalgojuma palielinājums un viņi ir nopelnījuši savu atalgojumu.
Rīgas vicemērs Vilnis Ķirsis (JV) aicināja Saskaņas deputātus vispirms atzīt, ka iepriekšējā domes sasaukumā viņu partijas biedri tika iecelti uzņēmumu padomēs, darbojās kā fiktīvi konsultanti un tikai tad moralizēt par godīgu atalgojuma paaugstināšanu.
Gala lēmums par algu palielinājumu jāpieņem Rīgas domē.
Kā ziņots, lai solidarizētos ar sabiedrību Covid-19 izraisītās krīzes kontekstā, pēc paša iniciatīvas ir iesaldēta Valsts prezidenta Egila Levita alga, tādējādi to nepaaugstinot. Uz gadu ir iesaldētas arī valdības locekļu algas.
Arī atsevišķu pašvaldību deputāti ir lēmuši savas algas iesaldēt. Šādu lēmumu pieņēmusi, piemēram, Jūrmalas dome, Ķekavas novada dome, Alūksnes novada dome u.c.