«Vai musulmaņi Latvijā ir tik daudz, lai viņi celtu klasisko mošeju? Šāds jautājums kļuvis aktuāls, jo šā brīža islāma centrs Brīvības ielā sen kā kļuvis par šauru visiem,» vēsta pirms gada tapis TV360 sižets. «TV360 ziņneši piedalījās vienā no musulmaņu lūgšanām un tur uzrunātie skaidrāk par skaidru saka: «Vajag celt mošeju! Nevis pielāgot kādas telpas lūgšanām, bet celt no jauna un tādai, kādai jāizskatās mošejai, tostarp, ar minaretiem»,» stāsta raidījums.
Atsaucoties uz raidījumā dzirdēto, Rīgas vicemērs Edvards Ratnieks paziņojis, ka Latvijā un Rīgā nav vietas mošejām, kā arī viņš pats personīgi ir pret šādu ēku būvniecību un reliģijas nostiprināšanu Latvijā. Ratniekam piebalso arī dzejniece Liāna Langa. «Latvijā jāpieņem likums pret Latvijas islamizāciju un mošeju celtniecību. Latvija nekad nebūs islāma zeme, neceriet! Jums ir savas zemes, dzīvojiet tur!» saka Langa.
‼️ Latvijā un Rīgā mošejām nav vietas!
❌ Esmu pret šādu būvju būvniecību vai šādas reliģijas nostiprināšanu Latvijā.
✅ Mums ir savas vērtības un savas konfesijas. Mums par sevi jāiestājas pašiem, neviens cits to neizdarīs!https://t.co/zviuwp37Mi— Edvards Ratnieks (@EdvardsRatnieks) December 30, 2024
«Es šodien lasu ziņas. Esot kaut kādi nelegālie migranti. Jautājums – kāpēc viņi ir? Es saprotu, ka atkal sāksies runas, ka Rīgā nepieciešams būvēt mošejas vai vēl kaut ko tādu. Paskaidrojiet, kāpēc Latvijas valdība laiž viņus visus šeit iekšā? Kas ir tas iemesls, kāpēc mums ir jākāpj bedrē, no kuras šobrīd mēģina izrāpties visa Eiropa?» skarbi sacīja Edvards Ratnieks.
❌ Rīgā mošeju nebūvēs! 💪 pic.twitter.com/UuYpDJxGgf
— Edvards Ratnieks (@EdvardsRatnieks) January 7, 2025
Pirmā musulmaņu draudze Latvijā izveidota 1904. gadā Rīgā, un tās vairākumu veidoja pāris simti no Pievolgas un Krimas atbraukušo tatāru. Pirmajā pasaules karā daudzi musulmaņi Latviju pameta, un 1920. gadā vien daži desmiti Latvijas iedzīvotāju sevi uzskatīja par musulmaņiem.
Patlaban Latvijā darbojas Latvijas Islāma kultūras centrs, kas apvieno septiņas kopienas. Kopš 2005. gada Rīgā darbojas mošeja Brīvības ielā un drīzumā – Avotu ielā. Tiesa, šīs ēkas no skata neatgādina mošeju klasiskā izpratnē.