Zavadskas ieskatā, kādam vieglāk var būt panesama pirmā deva, citam savukārt tieši otrā deva.
Analizējot sabiedrības bažas par jauno Covid-19 vakcīnu, profesore uzsvēra, ka lielākā daļa no vakcīnām, kuras cilvēce ir izgudrojusi, jau ir jāsaņem vairākās devās. «Tas ir nepieciešams, lai iegūtu ilgstošāku aizsardzību,» uzsvēra eksperte.
Viņa norādīja, ka nereti sociālajos medijos tiek kultivēti priekšstati par vakcīnu blakusefektiem, taču bieži, balstoties medicīniskajā definīcijā, tās nemaz nav blaknes, piemēram, drudzis, galvas sāpes, apsārtums. "Tās nav blaknes!
Tās ir normālas organisma reakcijas uz vakcīnas ierosināto imūnās sistēmas atbildi.
Tās ir nepatīkamas, bet nav kaitīgas," uzsvēra Zavadska, piebilstot, ka medicīnā par blaknēm pieņemts uzskatīt notikumus, kas nopietni kaitē cilvēka veselībai.
Viņasprāt, savā ziņā cilvēki mūsdienās ir ļoti pieraduši pie komforta. Cilvēki ir pieraduši, ka pēdējās desmitgadēs cilvēkiem pēc vakcinācijas nekas nesāp un netraucē. «Tagad ar vakcīnām pret Covid-19 atkarībā no ražotāja būs jārēķinās, ka kādam tomēr var būt apsārtums, nedaudz var pasāpēt galva, var nedaudz paaugstināties temperatūra. Tas ir minimāls diskomforts,» pauda eksperte.
Pēc viņas paustā, šobrīd izskatās, ka jaunā Covid-19 vakcīna vieglāk būs panesama vecākiem cilvēkiem, nekā jauniem cilvēkiem. «Katram būs svarīgi pie sevis padomāt un izsvērt, vai tiešām tāpēc, ka man nedaudz sāpēja galva, es neiešu uz otro devu. Lai sasniegtu vēlamo medicīnisko efektu un aizsardzību, vakcināciju tomēr vajag veikt pilnībā,» uzsvēra RSU asociētā profesore, atzīmējot, ka tikai tad zinātne saiet kopā ar praksi.
«Vakcīnas tiešām nav 100% efektīvas, bet 94% vai 96% efektivitāte ir ļoti augsta. Pat ja tu saslimsi, tas būs viegli,» uzskata Zavadska.
Jau ziņots, ka Covid-19 vakcīnu ienākšana Latvijā būs pakāpeniska, un sākotnēji vakcīnas saņems mediķi, ģimenes ārsti, sociālās aprūpes centru iemītnieki un darbinieki, kā arī seniori un hronisko slimību pacienti.