Saeima līdz šim noraidījusi priekšlikumus izbeigt Covid-19 sertifikātu izmantošanu, tomēr diskusijas par šo tematu nav rimušas.
Komentējot to, vai pavasarī gaidāms vēl viens omikrona vilnis, epidemiologs norāda, ka tas atkarīgs no tā, cik omikronam būs ļauts izplatīties sabiedrībā. Tāpat svarīgi ir arī valstī esošie ierobežojumi.
Ja tie tiktu atcelti, tad varētu būt saslimstības pieaugums un slimība varētu turpināt cirkulēt, «Delfi Plus» norāda Perevoščikovs
"Ko mēs varam sagaidīt, ja nav sertifikāta? Varam modelēt situāciju. Ir populācijas daļa, kas nav vakcinēta un pārslimojusi. Šiem cilvēkiem nav aizsardzības, bet viņiem infekcija izplatās lēnāk, jo nevakcinētiem cilvēkiem ir ierobežoti savstarpējie kontakti un mobilitāte.
Piemēram, nevakcinēts cilvēks nevar divas stundas pasēdēt kafejnīcā, apmeklēt kinoteātri vai atsevišķus veikalus. Līdz ar to šai grupai pašreiz ir mazāka iespēja inficēties. Ja šie cilvēki bez sertifikāta pēkšņi rītdien vai pēc nedēļas sāks apmeklēt sabiedriskas vietas, kurās nevarēja iet bez sertifikāta, pirmkārt, šajās vietās būs lielāks cilvēku skaits.
Omikronam tas ir par labu. Viņš būs “priecīgs”, jo viņam ir lielākas iespējas izplatīties.
Loģiski domājot, šie cilvēki inficēsies biežāk, un tas nekādi nemazinās saslimstības izplatību sabiedrībā. Bet, ja šis viss ir akceptējams un ja mēs redzam, ka slimnīcas joprojām nebūs pārslogotas, ekonomika turpinās funkcionēt, varbūt no šāda viedokļa šis risks ir akceptējams," «Delfi Plus» saka epidemiologs.