Abonē SANTA+ un saņem astrologa prognozi savam 2025. gadam!
ABONĒT! ABONĒT!
  • Pensionārei vairākus mēnešus jāpiemaksā 13 eiro par ūdens zudumiem. RNP skaidro, kādēļ tā notiek

    Nekustamais īpašums
    Elza Krūmiņa
    7. aprīlis
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Luis Tosta/Unsplash
    Papildus lieki, neplānoti tēriņi var būt sāpīgi daudziem, taču vissmagāk to ir pārdzīvot sabiedrības neaizsargātajai daļai – trūcīgajiem pensionāriem. Kādu rīdzinieci pamatīgi satriekusi pensionāres saruna SIA «Rīgas namu pārvaldnieks» klientu apkalpošanas centrā. Viņai ilgstoši par mājas ūdens zudumiem ir jāmaksā divas reizes lielāka summa par pašas iztērēto ūdeni.

    «Vakar Rīgas namu pārvaldnieka klientu centrā. Kundzīte gados: «Labdien! Es jau trešo reizi jums rakstu iesniegumu, jūs uz to nereaģējiet. Es ļoti taupīgi lietoju ūdeni, man par to jāmaksā tikai 6 eiro. Un tad vēl man jau kuru mēnesi klāt pieskaita 13 eiro par mājas zudumiem»,» dzirdēto atminas kāda mikroblogošanas vietnes Threads lietotāja. Viņu satriekusi Rīgas Namu pārvaldnieka darbinieka atbilde: «Mēs jau paskaidrojām, ka ūdens zudumi izdalās uz visu māju. Tā ir.» Rīdziniece novērojusi, ka pensionāre centusies pārliecināti darbinieku, lai viņai netiktu pieskaitīti visas mājas ūdens zudumi, taču pēc neilgas sarunas sieviete ar asarām acīs devusies prom.

    «RNP reaģē un izmeklē katru situāciju, kad mājai veidojas lielāki ūdens zudumi, jo tie var norādīt uz kādu nepamanītu avārijas situāciju. Tieši rūpīgi sekojot izmaiņām ūdens zudumos, varam laikus atklāt un labot avārijas situācijas, kuras citādi var būt grūti pamanīt – piemēram, plīsis ūdensvads pagrabā vai pazemes posmā no pilsētas ūdensvada līdz mājai,» skaidro SIA Rīgas namu pārvaldnieks pārstāve Inita Kabanova. «Tomēr ļoti daudzām mājām regulāri veidojas lieli ūdens zudumi, bet nekādu avāriju nav. Šajos gadījumos pie vainas ir novecojusī ūdens uzskaites sistēma ar mehāniskajiem skaitītājiem, kuru pārvaldnieks nevar ietekmēt.»

    Kā rodas mājas ūdens zudumi?

    Rīgas namu pārvaldnieka pārstāve skaidro, ka vecie mehāniskie skaitītāji ir salīdzinoši neprecīzi un tie «nejūt» mazu patēriņu, piemēram, nedaudz tekošu tualetes podu, kas ilgā laikā veido lielus ūdens zudumus. Vēl pie vainas ir paši iedzīvotāji, kas nepareizi nolasa skaitītāju mērījumus vai to pat neveic, kā arī daži vēl negodprātīgi pārgriež un uzstāda sev vēlamo patēriņu.

    «Vēl Daļa no ūdens zudumiem veidojas tāpēc, ka iedzīvotāji rādījumus nodod vairāku dienu laikā, bet kopējais mājas skaitītājs tiek nolasīts vienā dienā. Šie nosacītie zudumi neveido papildu izmaksas, jo izlīdzinās gada laikā, bet veido situāciju, kad zudumu lielums šķietami neizskaidrojami mainās pa mēnešiem,» turpina Kabanova.

    Pērn arī Patērētāju tiesību aizsardzības centrs veica plašu pētījumu, kurā pārbaudīja 324 dzīvokļu skaitītājus un atklāja, ka 26 % neatbilst prasībām. Latvijā individuālie ūdens skaitītāji ir dzīvokļu īpašnieku īpašums, un iedzīvotājiem pašiem tie jāverificē.

    Ir mūsdienīgi risinājumi

    «Saprotot, cik ļoti iedzīvotājiem neizdevīga un nereti arī netaisnīga ir esošā skaitītāju sistēma, mēs kā pārvaldnieks meklējam citus risinājumus. Tāpēc mūsu pārvaldītajām mājām piedāvājam izvēlēties uzstādīt viedos ultraskaņas skaitītājus,» stāsta Rīgas namu pārvaldnieka pārstāve. «Tie ir daudz precīzāki, turklāt manipulēt ar šādiem skaitītājiem nav iespējams, tāpēc godīgajiem kaimiņiem nav jāmaksā par negodīgajiem. Verificēt šos skaitītājus, pieņemot attiecīgu kopības lēmumu, vairs nav nepieciešams vispār, turklāt to paredzamais maksimālais kalpošanas laiks var sasniegt pat 16 gadus.»

    Ultraskaņas skaitītāji palīdz arī «uzķert» pilošus krānus un tualetes podus dzīvokļos, ko citādi saimniekiem var būt grūti pamanīt un kas veido ūdens zudumus un attiecīgi arī izmaksas. Bet iespējams ikdienā jūtamākā lieta ir tā, ka skaitītāju rādītāji nolasīsies paši un katru mēnesi vairs nebūs jāsatraucas, lai neaizmirstu nodot rādītājus.

    Mājas, kas vēlas uzstādīt šādus skaitītājus, var painteresēties pie saviem māju pārvaldniekiem. Par šādu skaitītāju uzstādīšanu mājai jāpieņem kopības lēmums balsojot. Skaitītāju cena atkarīga no nepieciešamo skaitītāju skaita un uzstādīšanas sarežģītības.

    Lietuvā Viļņas ūdenssaimniecības uzņēmums jau vairākus gadus dzīvokļos uzstāda attālināti nolasāmus ultraskaņas skaitītājus. Iegūtie dati liecina, ka vidējos ūdens zudumus ir izdevies samazināt no teju 20%, kas ir līdzīgi, kā šobrīd Rīgā, līdz pat 3%. Rīgas gadījumā tas nozīmētu dzīvokļa vidējā ikmēneša rēķina samazinājumu par gandrīz 3 EUR, mājās ar lielākiem zudumiem – pat būtiski vairāk. No otras puses, rēķins palielināsies tiem dzīvokļu īpašniekiem, kas ir izmantojuši neprecīzus vai salauztus skaitītājus vai pat ietekmējuši to rādījumus – šāda iespēja vairs nepastāvēs.

     

     

    Satura mārketings

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk