Abonē SANTA+ un saņem astrologa prognozi savam nākamajam gadam!
ABONĒT!
  • Pēc Trampa uzvaras amerikāņu sievietes aicina boikotēt vīriešus

    Feminisms
    Elza Krūmiņa
    12. novembris
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Ethan Gregory Dodge/Unsplash
    Gandrīz uzreiz pēc ASV prezidenta vēlēšanu rezultātu paziņošanas, vietējās feministes uzsākušas plaša mēroga kampaņu, kurā aicina heteroseksuālām sievietēm atturēties no attiecībām, vīriešiem un seksa. Šī kustība aizgūta no Dienvidkorejas, kur pēdējo 20 gadu laikā uzskaitīta zemākā dzimstība un reģistrēto laulību skaits pasaulē.

    Vien dažas dienas pēc Donalda Trampa uzvaras prezidenta vēlēšanās, sociālo tīklu platformas TikTok, X un Instagram pārņēmušas radikāli noskaņotas feministes, kuras aicina heteroseksuālas sievietes apvienoties īpašā kampaņā pret vīriešiem. Viņas ierosina amerikāņu meitenēm pārņemt Dienvidkorejā populāro 4B jeb 4Nē kustību, kura paģēr atturēties no vīriešiem, randiņiem, laulībām un bērnu laišanas pasaulē.

    Amerikāņu sievietes ir saniknotas un arī nobažījušās par savu nākotni – tieši Trampa partijas trīs Augstākās tiesas tiesneši panāca valsts abortu tiesību atcelšanu, kas savukārt ļāva dažiem štatiem aizliegt abortus bez medicīniska pamatojuma. Amerikāņu sievietes sociālajos tīklos norāda, ka pastāv iespēja, ka drīzumā nu jau vairākos štatos sieviešu reproduktīvā brīvība tiks ierobežota. Tāpat amerikānietes vērš uzmanību, ka valsts iekārta arī nerada vēlmi laist pasaulē bērnus – ASV nav apmaksāts bērnu kopšanas atvaļinājums, turklāt pēc tā ir jāatgriežas darbā triju mēnešu laikā, kā arī grūtnieces aprūpe, dzemdības un mazuļa kopšanas izdevumi ir pārlieku lieli vidusmēra ģimenēm, raksta amerikāņu medijs The Washington Post.

    Sievietes aicina atteikties no vīriešiem ne tikai tādēļ, lai sevi pasargātu no nevēlamas grūtniecības, bet arī demonstrētu protestu pret pretējo dzimumu. Statistiski, par Trampu balsoja lielākais vairums vīriešu, savukārt sievietes pārsvarā izvēlējās atdot savu balsi par Kamalu Herisu, kura aizstāvēja sievietes un solīja atjaunot tiesības uz abortu visas valsts mērogā.

     

     

    Kā radās 4B kustība?

    4 Nē radās Dienvidkorejā, sociālajos tīklos 2010. gadu vidū. Sieviešu pretošanās kustība brieda jau labu laiku, taču 2016. sieviešu niknums sprāga kā balons, kad Seulas buržuāziskā rajona Gangnamas karoke bāra tualetē tika atrasta nogalināta 23 gadus jauna meitene. Viņai dzīvību atņēma kāds 34 gadus vecs vīrietis. Viņš izmeklētājiem skaidroja, ka necieš sievietes, jo tās viņu visu dzīvi ir ignorējušas. Slepkavība bija viņa atriebība visām daiļā dzimuma pārstāvēm.

    Jau 2018. gadā visā pasaulē aktualizējās #MeToo kustība, kura asi skāra Dienvidkorejas šovbiznesu. Slavenas dienvidkorejietes viena pēc otras nāca atklātībā par piedzīvoto seksuālo vardarbību no šovmeņu puses, kas vēl vairāk uzkurināja jau tā nikno sieviešu sabiedrību.

    Pēdējo 20 gadu laikā Dienvidkorejā reģistrēts zemākais summārais dzimstības koeficients pasaulē, kā arī reģistrēto laulību skaits ir gaužām mazs. 2023. gadā Dienvidkorejā dzimstības koeficients bija 0,72, bet Seulā – 0,64 (salīdzinājumam, Latvijā tas ir 1,4). Zemā dzimstība ir atturējusi Dienvidkorejas medicīnas studentus izvēlēties pediatrijas atzaru, jo pastāv bažas par nākotni šajā jomā. Zemā dzimstība Dienvidkoreju ir padarījusi par visstraujāk novecojušo nāciju pasaulē.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē