Pirmās Latvijas Ainavu arhitektūras balvas Dižbalvu starptautiskas žūrijas vērtējumā piešķīra kategorijai Ilgtspējīga ārtelpa – Bulvāru lokam – Rīgas kanālmalas apstādījumiem, kuru izveide uzsākta jau 1856. gadā pēc pilsētas aizsargmūru nojaukšanas un kuru attīstību ilgus gadus vadījis izcilais Georgs Kūfalts, jaunāko rekonstrukcijas projektu izstrādāja ainavu arhitekte Gundega Lināre. Pašlaik tos apsaimnieko pašvaldības SIA Rīgas meži nodaļa Rīgas dārzi un parki.
«Starp visiem pieteikumiem bija viens, kas izcēlās īpaši. Mūsuprāt, tas patiešām ir starptautiskas izcilības piemērs. Šis projekts parāda: kad dažādas profesijas strādā roku rokā, kopīgi var radīt lieliskas lietas.
Šis projekts nav svarīgs tikai Rīgai un Latvijai, bet arī visai Eiropai un pat pasaulei.
Tas ir augstas raudzes piemērs, un žūrijas lēmums par to bija vienbalsīgs. Tādēļ Dižbalvu mēs piešķiram Kanālmalas apstādījumiem – Rīgas Bulvāru lokam – zaļajam koridoram,» saka starptautiskās žūrijas vadītājs, Starptautiskās Ainavu arhitektu federācijas prezidents Džeimss Heiters no Austrālijas.
Ceremoniju ar uzrunām atklāja Saeimas priekšsēdētājas biedre Dagmāra Beitnere – Le Galla, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce un kultūras ministrs Nauris Puntulis. Visi savās uzrunās uzsvēra ārtelpas kvalitātes nozīmību veselas sabiedrības un vides veidošanā.
Ceremonijas sākumā valsts augstākās amatpersonas pasniedza balvas par mūža ieguldījumu – Gundegai Linārei, Aijai Mellumai, Silvijai Rubenei un Imantam un Laumai Lancmaņiem.
Nominācijā Projekti apbalvoti 6 projekti piecās kategorijās:
Kategorijā Ar ēkām saistīta publiskā ārtelpa apbalvoti divi projekti:
- Viesnīcas AC Hotel Riga skvērs (Autori SIA Zala Landscape Architecture, SIA Arhis un SIA Elmāra Daniševska birojs)
- Rūjienas kultūras nama teritorijas labiekārtojums (Ainavu darbnīca ALPS)
- Jūras parks Saulkrastos (Arhitektu birojs Substance arhitekta Arņa Dimiņa vadībā)
- Projekts Apstādījumi Krišjāņa Barona ielas posmā no Aspazijas bulvāra līdz Brīvības ielai (Ainavu darbnīca ALPS)
- projekts Gaujas ielas Ādažos pārbūve (Pasūtītājs - Ādažu novada dome, projekta koncepcijas un tehniskā projekta autoru komanda SIA Toma Kokina birojs, SIA Ie.La inženieri, SIA BM-projekts)
- objekts Gājēju ceļš un skatu terase Atpūtas parkā Valmierā (arhitekts Didzis Jaunzems).
- Ventspils pilsētas pašvaldība.
- Aijas Mellumas grāmata Kuldīga. Laiki, cilvēki, ainava
- Ilzes Māras Janelis grāmata Latvijas muižu dārzi un parki.
- Latvijas Televīzijas raidījums Ielas garumā.
- Izstāde Sarkandaugava – Dārzs, Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centrā (Kuratori – biedrība Domu zīme Kristīne Želve un Ieva Stūre sadarbībā ar ainavu darbnīcas ALPS ainavu arhitekti Ilzi Rukšāni ar komandu).
Kategorijā Ar ēku nesaistīta publiskā ārtelpa:
Kategorijā Ārtelpa ar sociāli nozīmīgu raksturu:
Kategorijā Inženierbūvju dizains:
Kategorijā Vides dizains:
Nominācijā Procesi balvas saņēma 5 procesi četrās kategorijās:
Kategorijā Labas pārvaldības projekti:
Kategorijā Publikācijas:
Kategorijā TV un radio raidījumi:
Kategorijā Izstādes, festivāli:
LAAB ir Latvijas ainavu arhitektūras profesionāļu labāko sasniegumu skate, kura tiek veidota kā laikmetīgs, nozares daudzveidībai atvērts pasākumu kopums. Balvas virsuzdevums – veicināt izpratni par ārtelpu kā nacionālās kultūrtelpas neatņemamu un neaizstājamu sastāvdaļu, kā sociāli, ekoloģiski un ekonomiski nozīmīgu cilvēku koprades produktu. Visās nominācijās kopumā bija iesniegts 81 pieteikums.
Nacionālā žūrija trīs mēnešu laikā izvērtēja pieteikumus, apmeklējot ārtelpas, novērtējot tās klātienē un tiekoties ar projektu autoriem un atbildīgajām personām. Nacionālās žūrijas dalībnieki izvirzīja laureātu pretendentus – 38 ārtelpas, kā arī 22 procesus un personības, kas tika tālāk nodoti starptautiskās žūrijas vērtējumam.
Starptautiskā žūrija no nacionālās žūrijas izvirzītajiem finālistiem izvēlējās balvas laureātus un piešķīra Dižbalvu. Katrā darbā tika izceltas dažādas kvalitātes saskaņā ar darbu kategorijām, bet uz visiem tika attiecinātas trīs galvenās kvalitātes – ideja, meistarība, rezultāts, kuras ir izcilu ainavu arhitektūras darbu pamatā.