Saeimas frakcijas «Progresīvie» deputāti, kas ir likumprojekta autori, atzīmējuši, ka arvien biežāk sabiedrībā cietušie atklāj reizes, kad dažādās ikdienas sadzīviskās situācijās ir tikuši pakļauti bezkaunīgas seksuālās uzmākšanās gadījumiem. Piemēram, uzmācīgai aplūkošanai; nevēlamiem un uzbāzīgiem pieskārieniem, apskāvieniem un skūpstiem; aizskarošām un uzbāzīgām piezīmēm vai jokiem ar seksuālu pieskaņu; aizskarošiem un uzbāzīgiem komentāriem par fizisko ārieni; uzbāzīgiem jautājumiem par privāto dzīvi; nepiedienīgu atkailināšanos; uzbāzīgiem piedāvājumiem tikties; nevēlamiem seksuāli atklātiem e‑pastiem un īsziņām; nevēlamiem tuvināšanās mēģinājumiem sociālajos tīklos vai tīmekļvietņu tērzētavās; uzbāzīgas seksuāli atklātu attēlu, fotogrāfiju vai dāvanu sūtīšanu vai demonstrēšanu; piespiešanu aplūkot pornogrāfiska satura materiālus.
Par seksuālu uzmākšanos, tas ir, personai nevēlamu seksuāla rakstura fizisku, mutvārdu vai rakstveida darbību, kas vērsta uz cieņas aizskaršanu un kas nostādījusi personu iebiedējošos, naidīgos, pazemojošos, degradējošos vai aizskarošos apstākļos, piemēros naudas sodu līdz 700 eiro.
Administratīvās atbildības noteikšana par seksuālu uzmākšanos ir būtisks solis, lai atturētu varmākas no turpmākiem seksuāla rakstura pārkāpumiem ar kaitīgākām sekām, par ko atbildība ir noteikta Krimināllikumā (proti, par noziedzīgiem nodarījumiem pret tikumību un dzimumneaizskaramību), pauž likumprojekta autori.
Ar grozījumiem noteikts, ka kompetence veikt administratīvā pārkāpuma procesu par seksuālu uzmākšanos būs Valsts policijai, kas jau izmeklē kriminālprocesus par seksuāliem noziegumiem.
Kā jauno likumprojektu vērtē sociālo tīklu lietotāji?
‼️Šodien Saeima atbalstīja @Progresivie grozījumus, kas paredz par seksuālo uzmākšanos piemērot administratīvo sodu. Tas nozīmē, ka turpmāk par seksuālo uzmākšanos varēs piemērot naudas sodu un tagad arī Latvijas likumos ir definēta seksuālā uzmākšanās.
— Dr. Jana Simanovska 🏳️🌈 (@JanaSima) November 14, 2024
Saeima beidzot ir pateikusi, kas ir seksuālā uzmākšanās un paredzējusi sodu! Tas prasīja vairākus gadus sabiedrības izpratnes maiņā. Pēc 9 mēnešu neatlaidīgas jautājuma virzīšanas beidzot būs likumiska skaidrība, ka seksuālā uzmākšanās nav nevainīga komplimenta izteikšana!…
— Antoņina Ņenaševa (@A_Nenaseva) November 14, 2024
Ceru, ka valstī tiks izveidota reāla tikumības policija un visas tās dāmas trenniņbiksēs no ielas turpmāk novāks!
— Lauris Ērenpreiss (@Laurisrenpreis1) November 14, 2024
“Aizskaroši un uzbāzīgi jautājumi par privāto dzīvi” kurā tiesā sniegt prasību pret VID un banku?
— Gints Weber 🇱🇻 #Stand with Ukraine 🇺🇦 (@GintsWeber) November 14, 2024
Es domāju, ka, jo lielāks krokodils, jo lielāku seksuālo uzmākšanos jūt. Un tad kaut kur pat sajūtās iekārojama, ar viņu kaut kas dzīvē it kā notiek, kaut patiesībā nekāds reāls dzimumakts tur 100 gadus nevienam neinteresē.
— Andris Kivičs (@AndrisKivics) November 14, 2024
Īsi rezumējot, lūk, ko tas nozīmē: pic.twitter.com/lF364OsOHJ
— Smilgu Juris 🇱🇻🇿🇦 (@Pan_Rydzewski) November 14, 2024
Nezin drīkstēs arī sodīt piemēram sievietes, kas nāk uz gym ar tādām biksēm ka pakaļa (un ne tikai) spiežas pa visām pusēm arā un man vispār nav iespējas to neredzēt? Es to traktēju ka sexuālu uzmākšanos man.
— Indy (@_indzha_) November 14, 2024
Tā nepiedienīgā atkailināšanās man liekas vairāk ir attiecinama tieši…
Un kas būs ja es viņai i virsū neskatos. Seksuālā ignorance, discrimination?
— Asuncion Ron (@AsuncionRo54868) November 14, 2024
Ļoti vienkārši atšķirt seksuālo uzmākšanos no flirta. Ja Jums nepatīk, ka otrs izrāda uzmanību, tā ir seksuālā uzmākšanās. Ja patīk – flirts.
— Jānis Mednis (@mazputns) November 14, 2024