Sociālie darbinieki saka: mūsdienās šādas situācijas ir bieži – cilvēki meklē un atrod, kas parūpējas par tuviniekiem, ja pašiem jādodas komandējumā, kādās darīšanās vai vienkārši jāatpūšas. Viss ir nokārtojams!
5 padomi, kā aizstāt tuvinieka aprūpi
1. Sāc domāt laikus!
Tiklīdz uzzini, ka kādu laiku nevarēsi būt blakus tuviniekam, sāc domāt par to, kas un kā par viņu parūpēsies. Ja risinājumu meklēsi pēdējā brīdī, visticamāk, tas būs sasteigts un nāksies raizēties, kā viņam klājas.
2. Par atbalsta iespējām vispirms painteresējies pašvaldībā
Ja kāds apgalvo, ka pašvaldībā jautāt nav vērts, nepaļaujies, ka tā ir taisnība. Katrā pašvaldībā pieejami citādi sociālās aprūpes pakalpojumi, un katrā ir arī citādi noteikumi – kas nav derējis vienam, var derēt kādam citam. Pat tad, ja izrādīsies, ka pašvaldības atbalstu saņemt nav iespējams, sociālie darbinieki noteikti sniegs padomu, kādas ir iespējas aprūpei uz laiku par saviem līdzekļiem.
3. Pieņemiet lēmumu, kas der visiem
Pamatā ir divi atbalsta veidi: aprūpe mājās vai īslaicīga ievietošana sociālās aprūpes iestādē. Bet varbūt prombūtnes laiks ir tieši tik garš, lai tuvinieks, kam jāpaliek vienam, šajā laikā slimnīcā beidzot atrisinātu kādu veselības problēmu vai uzlabotu veselību rehabilitācijas centrā?
Ir savstarpēji jāvienojas, kāds aprūpes veids būtu pieņemamākais: ja palikt mājās, tad – ar ko kopā vai kā gādībā; ja doties prom no mājām, tad ar kādiem nosacījumiem. Vispirms jāmēģina atrast iespēju aprūpei mājās, jo jebkura vides maiņa cilvēkam gados ir stress. Jebkurā gadījumā jāvienojas, cik bieži sazināsieties un kāds būs rezerves risinājums, ja prombūtnes laikā kaut kas mainīsies.
4. Vispirms aprūpētājs jāmeklē savā vidē
Jāapzina tuvinieki, radi, kaimiņi – varbūt, piemēram, kāda stiprāka draudzene labprāt paliktu kopā ar cilvēku, kas jāpieskata, varbūt ir radiniece, kas uzņemtos aprūpi, un priecīgi būtu visi – abpusēja uzticamība ir ļoti, ļoti svarīga!
Jāuzmanās, meklējot aprūpētāju ar sludinājuma starpniecību, lai kādus sertifikātus rāda svešinieks. Protams, ja par šo cilvēku ir gana daudz labu atsauksmju – kāpēc ne?!
Pašvaldībā noteikti būs informācija par to, kādus sociālās aprūpes pakalpojumus cilvēks var saņemt dzīvesvietā. Iespējams, nemaz nevajag, lai aprūpējamajam tuviniekam kāds līdzās ir visu diennakti – varbūt pilnībā pietiek, ja pie viņiem ienāk trīsreiz dienā, atved siltu ēdienu vai nodrošina ikdienas medicīnisko aprūpi. Taču ar aprūpētāju jebkurā gadījumā jāiepazīstas laikus, lai pārliecinātos, ka šim cilvēkam var uzticēties.
5. Īslaicīga aprūpe ārpus mājām – ļoti pārdomāti
Ja aprūpējamais tuvinieks jau ir radis mainīt vidi, viss būs daudz vienkāršāk nekā tad, ja tas notiek pirmoreiz. Ja tomēr tiek pieņemts lēmums uz laiku tuvinieku ievietot sociālās aprūpes iestādē jeb, kā tautā mēdz teikt, pansionātā, jānoskaidro viss līdz sīkumam: kur un kā būs jādzīvo, kas un kā rūpēsies, kādi ir apstākļi, noteikumi, atbildība utt.
Ņem vērā!
Lai kādu sociālo pakalpojumu izvēlies, jāpārbauda, vai tas ir reģistrēts Sociālo pakalpojumu sniedzēju reģistrā. Tas atrodams Labklājības ministrijas tīmekļa vietnē www.lm.gov.lv.
Raksta turpinājums: