• Palīgā! Sirsenis istabā!

    Aktuāli
    Ievas Padomu Avīze
    Ievas Padomu Avīze
    20. jūnijs, 2019
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Kāpēc piepeši pa atvērtajiem logiem istabā sāk iemaldīties sirseņi? Kā padzīt nelūgto kaimiņu, un ko iesākt, ja tas mājoklī gatavojas uz palikšanu?

    Pārziemojušās sirseņu (iršu) mātes maija beigās meklē vietu, kur veidot ligzdu. Viņas dodas izlūkot, kur būtu droša, silta, taču ne pārāk karsta vieta. Turklāt sirseņmātes pavasarī pamostas jau kā topošās māmiņas un, tiklīdz vieta atrasta, ķeras pie darba – skrubina koku mizas un no sakošļātām piciņām lipina pūzni, kurā sadēs 40 līdz 50 oliņas. Ja laba vasara un labs ēdiens, līdz rudenim dažā pūznī var iemitināties pat 700 iršu liela armija! Istabā sirseņmāte ligzdu neierīkos, taču privātmāju bēniņi gan ir iecienīta šo lidoņu dzīvesvieta. Dažkārt sirseņi var apmesties arī mājas vējtverī – priekšnamā. Bija gadījums, kad sirseņu pūznis iemitinājās pieliekamajā kambarī daudzstāvu mājas otrajā stāvā.

    Sirseņi dara labus darbus – piemājas dārzā pamatīgi patīra kaitēkļus, sevišķi augļu kokos.

    Kā atbrīvoties no sirseņiem

    Ja tiek manīta darbīga sirseņmāte, šis ir piemērots mirklis rīkoties. Pagaidām visu lielo iršu pūzni pārstāv viņa viena, un, ja to pārvieto, piemēram, uz mežu, tad arī pūznis top tur. Reizēm sirseņmāte pavasarī vēl uzturas vecajā pūznī. Jāsaģērbjas biezās drēbēs, rokās jāuzvelk aizsargcimdi, sejai priekšā siets un uzmanīgi jāpārlūko pūznis. Ja tajā atrodas sirseņmāte, tad veco ligzdu ar visu kukaini aizsietā maisā saudzīgi aizved, izpurina no maisa un atstāj mežā.

    Ugunsdzēsības un glābšanas dienests novākt sirseņu ligzdu palīdzēs tikai tad, ja pūznis atrasts skolā, bērnudārzā vai citā sabiedriskā iestādē. Citiem jātiek galā saviem spēkiem vai jāaicina palīgā kāds no dezinsekcijas uzņēmumiem.

    Arī šķietami beigts sirsenis var iedzelt – dzelonis mirst pēdējais.

    Efektīva metode, lai atbrīvotos no sirseņiem

    Ja dārzā mēdz saviesties daudz sirseņu vai tuvumā manīts pūznis, tad, lai laikus samazinātu sirseņu un lapseņu skaitu dārzā, plastmasas pudelēs ar šauru kakliņu mazliet iepilda vecu ievārījumu, uzlej nedaudz ūdens un pudeles sakarina dārzā. Rūgstošais šķidrums lapsenēm un sirseņiem ir kā nektārs. Salido pudelēs un laukā vairs netiek. Vēl iedarbīgāks par vecu zapti ir raugs ar cukuru – sagatavo to PET pudelē apmēram 5 centimetru slānītī, ne augstāk, lai sirsenis nevar izrāpties. Ja nav rauga, sajauc rupjmaizi ar cukuru un ūdeni.

    Kā rīkoties, ja sirsenis ielido istabā

    Vasarā sirseņus var pievilināt augļu, salda ievārījuma vai svaigas gaļas smarža. Viņiem patīk arī rūgstošu dzērienu smarža. Istabā viņi lido arī uz gaismu un, mājā ielidojuši, ticamāk, apmetīsies uz griestiem, pie sienas vai uz aizkariem. Kā rīkoties? Atver logu un aizgaiņā ar avīzi. Ja pats laukā nelido – nogaida, kad uzlaidies uz loga stikla, un uzmanīgi sagūsta, uzliekot virsū burciņu un tad pašaujot apakšā vāciņu. Pēc tam izlaiž laukā.

    Svarīgs jautājums: Kāpēc sirsenis tiek uzskatīts par bīstamāku nekā lapsene vai bite?

    Pēc dabas sirsenis ir pat miermīlīgāks, taču viņam ir vairāk indes un tajā ir vairāk acetilholīna, kas padara dzēlienu sāpīgāku. Indi šīs milzu lapsenes taupa tikai un vienīgi cīņai. Kaut ir plēsoņas un pārtiek no visiem pieejamiem kukaiņiem, indi medībām tie neiznieko un laupījumu vienkārši sagrābj ar saviem spēcīgajiem žokļiem. Sirsenis dzeļ cilvēkam tikai pašaizsardzības nolūkos, ja tas pārāk pietuvojies pūznim.

     

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē