Stāsta Maija Baiža, stādaudzētavas Baižas saimniece.
Ziemzaļie augsnes sedzējaugi jeb paklājveida augi sagādā priecīgu pārsteigumu, arī pavasarī nokūstot sniegam, jo uzreiz parādās zaļums. Un, kamēr pārējie augi vēl tikai sāk bāzt laukā degunus no zemes, ziemzaļie sedzēji kļūst aizvien košāki un nereti jau veido ziedošu paklāju.
Gribu piebilst, ka šos augus bieži sauc par mūžzaļiem, bet tik mūžīgi tie nav, tāpēc, manuprāt, pareizāk lietot terminu ziemzaļie.
Kur stādīt?
- Ar ziemzaļajiem sedzējiem var lieliski aizstāt zālienu. Kur zālītei par tumšu, labprāt augs kapmirtes, kumeļpēdas, pahisandras un citi ēnmīļi. Bet saulainās vietās, kur mauriņš parasti izdeg, var audzēt tādus augus kā, piemēram, mārsilu un neļķes.
- Tie piemēroti dobju apmalēm, akmeņdārziem, nogāzēm.
- Ar tiem var apaudzēt pagrabu vai pauguru, nomaskēt kādu slēpjamu vietu vai papildināt dārzā vietas, kur augi pa ziemu guļ.
- Šie augi lieliski izcelsies laukumos zem kokiem un krūmiem, it īpaši, kad kokiem rudenī nobirs lapas.
- Pašlaik ir modē ziemzaļos sedzējus stādīt podos un konteineros, veidojot krāsainas kompozīcijas. Piemēram, podos labi izskatās cekuliņi, bergēnijas un aslapu flokši, ibēres, mārsili, radzenes un tiarellas. Tie labi papildinās krūmu vai graudzāļu kompozīcijas. Tikai jārēķinās, ka bargā ziemā tie var apsalt vai izslīkt, jo, kad zeme podā sasalst, ūdens neaiztek prom.
Raksta turpinājumā lasiet kādus augus izvēlēties un kur tos stādīt!