Ar ko sākt?
Kā jau norāda pats nosaukums, mums ir darīšana ar ūdeni, un tā kvalitāte nosaka, ko un kā varēsim izaudzēt. Galvenie izvērtējamie rādītāji ir skābuma reakcija jeb pH un kopējā sāļu koncentrācija (EC, kas saīsinājumā no angļu vārda electroconductivity apzīmē elektrovadītspēju). Šos rādītājus, kaut vai orientējoši, var noteikt arī pats.
1. Nosaki pH! Ar to ir vienkārši, jo šo rādītāju var izvērtēt kaut vai ar indikatora papīriem, kurus pārdod dārzkopības veikalos. Augu audzēšanai ir piemērots ūdens ar pH 5,5–5,7. Skābāks Latvijā arī nemēdz būt, bet bieži ir bāziskāks – ar pH virs 6,5 un pat 7. To var uzlabot ar līdzekli Ūdens pH regulētājs, ko pārdod dārzkopības un zemnieku apgādei paredzētos veikalos.
2. Izmēri EC! Kopējo sāļu koncentrāciju noteikt ir jau sarežģītāk, tam nepieciešams speciāls mēraparāts, ko sauc par EC mērītāju jeb konduktometru. Akvārijos izmanto tā sauktos TDS mērītājus, šie aparāti ir lētāki, bet mēra tikai nātrija hlorīda, nevis visu sāļu koncentrāciju un izsaka to ppm jeb miljondaļās. Savukārt kopējo sāļu koncentrāciju jeb EC mēra milisimensos (mS/cm), un pārrēķināt ppm uz mS/cm mēdz būt sarežģīti. Mans padoms – kamēr nav skaidrs, vai jaunā aizraušanas ir uz ilgu laiku, nebūtu prātīgi pārāk ieguldīties. Es ieteiktu uzrunāt moderno siltumnīcu agronomus – viņiem visiem ir EC mēraparāti. Cits variants – nodot ūdeni analīzei. Vislabāk to veikt Latvijas Universitātes Bioloģijas institūta Augu minerālās barošanās laboratorijā – šajā gadījumā jāpiesaka pilnā analīze, jo tā tik un tā nepieciešama.