• Melnā piektdiena tuvojas. Vērtīgi padomi, kā nekļūt par krāpnieku upuri

    Krāpniecība
    Estere Jansone
    Šodien
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: CardMapr.nl/Unsplash
    Melnās piektdienas un kiberpirmdienas izpārdošanas ir laiks, kad daudzi vēlas izmantot atlaides un izdevīgos piedāvājumus. Nereti, lai ietaupītu laiku un saņemtu lielāku piedāvājumu klāstu, cilvēki izvēlas iepirkšanos veikt tiešsaistē – vairāk nekā 90% iedzīvotāju ikdienā dažādus pirkumus veic internetā. Taču, neskatoties uz e-komercijas sniegtajām priekšrocībām, tieši izpārdošanu laikā digitālajā vidē iespējams saskarties ar dažādiem draudiem.

    Kā parūpēties, lai izdevīgie izpārdošanas piedāvājumi nesagādā raizes un vilšanos, stāsta Luminor bankas krāpšanas novēršanas eksperte Marija Celma.

    Tā sauktā Melnā piektdiena un kiberpirmdiena ir dienas, kad sen kārotās preces un pakalpojumus ir iespējams iegādāties par izdevīgākām cenām. Tas arī ir laiks, kad krāpniekiem ir iespēja izmantot pircēju neuzmanību, lai mēģinātu maldināt un apkrāpt. Kā norāda eksperte, izpārdošanu laikā visbiežāk nākas saskarties ar krāpnieciskiem interneta veikaliem un viltus mājaslapām, kas pircējiem piedāvā iecienītu zīmolu preces par neticami zemām cenām. Lai arī tā ir ikdienas krāpšanas prakse, arī lielo atlaižu laikā izplatīti ir pikšķerēšanas gadījumi, kad krāpnieki izsūta e-pasta ziņas vai reklāmas, kurās tiek atdarināti zināmi zīmoli, tādējādi maldinot pircējus un aicinot tos apmeklēt šķietami īstus interneta veikalus.

    «Sekojot izdevīgākiem piedāvājumiem, izpārdošanas karstumā pircēji var neviļus novērst uzmanību no svarīgām detaļām, kas liecina, ka izvēlētais interneta veikals ir krāpniecisks.

    Nereti viltus saitēs šķietami iespējams iegādāties populāras preces par izdevīgām cenām, taču, kad pirkums ir veikts, mājaslapa vairs nav pieejama un pircēja nauda nonāk krāpnieku rokās,» skaidro Celma.

    Kā nekļūt par izpārdošanas upuri?

    Lielo atlaižu laikā svarīgi ir saglabāt piesardzību, jo īpaši iepērkoties interneta veikalos. Lai rūpētos par drošu iepirkšanos tiešsaistē, jāpievērš uzmanība dažādām detaļām, kas var norādīt uz to, vai interneta vietne ir patiesa un droša.

    • Izvērtējiet mājaslapas kvalitāti. Pārbaudiet, vai jūsu izvēlētajā iepirkšanās vietnē nav izteiktas gramatikas kļūdas, nekvalitatīvi attēli un citas tehniskas problēmas. Tāpat izpētiet, vai vietnē ir pieejama tirgotāja kontaktinformācija, tai skaitā adrese, tālruņa numurs un e-pasta adrese, kā arī pārliecinieties, ka mājaslapā ir pieejama informācija par piegādi, preču atgriešanas iespējām.
    • Pievērsiet uzmanību, vai vietne satur drošas pārlūkošanas simbolu – https, kur s simbolizē secure jeb drošs.
    • Pārliecinieties, vai vietnes nosaukums atbilst meklētajam. Krāpnieki mēdz izmantot uzticamām mājaslapām līdzīgus nosaukumus, piemēram, lai maldinātu pircējus, tiek veidoti tādi nosaukumi kā Amason vai Amazone, kas līdzinās plaši izmantotās e-komercijas vietnes Amazon nosaukumam, taču patiesībā lietotāju aizved uz viltus iepirkšanās vietni.
    • Izpētiet atsauksmes par izvēlēto tirgotāju. Izvairieties veikt pirkumus vietnēs, kur ir publicētas pārāk pozitīvas atsauksmes vai atsauksmes pieejamas tikai pašā mājaslapā. Pievērsiet uzmanību tam, vai interneta vidē par izvēlēto tirgotāju ir pieejamas jebkādas sūdzības.
    • Izvairieties no pirkumiem vietnēs, kur cenas par precēm ir būtiski, pat neticami zemākas par cenām tādām pašām precēm citos veikalos.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē