Biedrības valdes priekšsēdētājs Raimonds Jakovickis informē, ka izmaiņas tiek virzītas, nekonsultējoties ar nozari un neņemot vērā to ietekmi uz nozares konkurētspēju Eiropā.
Viņš stāsta, ka Zemkopības ministrija, nekonsultējoties ar nozari pārstāvošajām sabiedriskajām organizācijām, ir virzījusi izmaiņas Ministru kabineta noteikumos Nr. 681 Noteikumi par kārtību, kādā aprēķina un veic maksājumus par Pārtikas un veterinārā dienesta valsts uzraudzības un kontroles darbībām, un maksas pakalpojumiem, kas paredz ne tikai divkāršot PVD cenrādi, bet arī ieviest jaunu maksājumu.
«Iepazīstoties ar noteikumiem ir skaidrs, ka šādā veidā nekaunīgi tiek risināts jautājums par PVD budžeta palielināšanu, vairākas reizes palielinot šīs iestādes cenrādi par sertifikāta izsniegšanu eksportētajiem dzīvniekiem, kā arī ieviešot jaunu maksu. Mēs šo neatbalstām, jo šīm izmaiņām nav loģiska pamatojuma!» satriekts ir gaļas liellopu audzētāju biedrības valdes priekšsēdētājs Raimonds Jakovickis.
Viņš pauž, ka, pirmkārt, pēdējo gadu laikā PVD inspektoriem veicamo darbu apjoms būtiski samazinājies uz eksportētāju darba rēķina. Sistēma ir elektronizēta un lielāko daļu darba paveic paši saimnieki.
Otrkārt, MK noteikumu izmaiņu projektā paredzēta jauna pozīcija. Maksas piemērošana (iepriekš šādas pozīcijas nebija) liellopiem no 3 mēnešu vecuma. «Tas nav atbalstāms, jo būtiski ietekmēs mūsu konkurētspēju visā Eiropā! Vēlos uzsvērt, ka ne Igaunijā, ne Lietuvā eksportējamos dzīvniekus ar papildus nodokļiem neapliek. Gaļas lopkopība Latvijā galvenokārt ir balstīta uz eksportu, kas nozīmē – nodokļa piemērošana vārda tiešā nozīmē apdraud nozares dzīvotspēju! Turklāt šādas maksas piemērošana ekskluzīvi tikai lauksaimniecības dzīvniekiem virs 3 mēnešiem nav taisnīgs, jo inspektora ieguldītā darba apjoms nav atkarīgs no dzīvnieka vecuma!»
«Man ir patiesi žēl, ka maldināti esam ne tikai mēs, bet acīmredzot arī Zemkopības ministrs Armands Krauze, kurš ir pārliecināts, ka diskusijas par šīm izmaiņām «notikušas vairāku mēnešu garumā». Diemžēl šai gadījumā vēlamais uzdots par esošo, jo informācija par MK noteikumu izmaiņām TAP publiskajā portālā tika ievietota vien divas nedēļas (02.07.2024. – 16.07.2024), kas lauksaimniecībā ir pats karstākais periods! Apzināta rīcība vai nejaušība? Iespējams, kādam bija izdevīgi tik būtiskas izmaiņas virzīt laikā, kad lauksaimnieku aktivitāte ir viszemākā, bet darbu intensitāte visaugstākā? Kā rezultātā tiek plānots nozarē ieviest būtiskas reformas, ignorējot nozari,» sarūgtināts ir lauksaimnieks.