Viņa pauda, ka trešdien Saeimas komisijā iespēja no kolektīviem iekasēt maksu par dalību starpsvētku pasākumos izteikta kā viens no galējiem variantiem. Valsts budžets starpsvētku pasākumiem ir līdzšinējā līmenī, un ierasti šie pasākumi tiek rīkoti kopā ar pašvaldībām. Ministre aicinājusi uz sarunu Latvijas Pašvaldību savienību, iesaistītās pašvaldības, kuras sadarbībā ar Latvijas Nacionālo kultūras centru rīko starpsvētku pasākumus, lai meklētu risinājumus,.
«Domāju, ka jāmeklē citi risinājumi, lai starpsvētku pasākumi noritētu un dalības maksas netiktu apsvērtas,»
teica ministre, piebilstot, ka starpsvētku pasākumiem valsts budžetā pieejami 230 000 eiro, turklāt arī pērn bija notikuši pasākumi, kuriem bija iezīmēta valsts budžeta nauda.
“Vai jums par to maksā?” man jautā Latvijā dzimusi, augusi, skolota jauna krievu sieviete, kad pastāstu savu Dziesmu svētku nedēļas grafiku. Viņu šokē atbilde, mani -jautājums. pic.twitter.com/2LPWnMqSAq
— Elina Treija (@Silina_Elina) July 10, 2023
Lāce uzsvēra, ka budžetā ir paredzēti līdzekļi Vispārējo Dziesmu un deju svētku norisei un dalības maksa par dalību šajā pasākumā netiek izskatīta un «nav nepieciešama». Saruna par problēmjautājumu iecerēta nākamnedēļ.
Kā ziņots, pašvaldībām trūkst finanšu resursu, tādēļ pašdarbības kolektīviem dažkārt, iespējams, būs jāmaksā par dalību atsevišķos pasākumos pirms XXVIII Vispārējiem latviešu Dziesmu un XVIII Deju svētkiem 2028.gadā, trešdien izskanēja Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijā.
Lai šogad maijā Salaspilī varētu notikt IX Vidējās paaudzes deju kolektīvu svētki, no deju kolektīvu dalībniekiem tiks prasīta maksa. Līdzīgi dalībniekiem varētu būt jāmaksā par piedalīšanos starpsvētku pasākumos arī citās pašvaldībās, kuru budžetos trūkstot līdzekļu šādu pasākumu nodrošināšanai.
NENORMĀLI‼️
— Kristīna Blumberga 🌸 (@KBlumberga) January 22, 2025
Tautai par piedalīšanos @Dziesmu_svetki būšot jāmaksā.🤦♀️🤦♂️@Progresivie IR Latvijas problēma‼️ @AgneseLace @AndrisSpruds @Briskens ir tik daudz posta nodarījuši Latvijai, kā vēl neviens nav spējis‼️ pic.twitter.com/4×4SKn0ozC
Latvijas Nacionālā kultūras centra (LNKC) vadītāja Signe Pujāte komisijas sēdē norādīja, ka dalības maksa no kolektīvu dalībniekiem starpsvētku pasākumos tiks prasīta pirmo reizi, taču citu iespēju neesot.
Ar finansiālām grūtībām saskārusies arī Siguldas pašvaldība, komisijas sēdē informēja Latvijas Pašvaldību savienības pārstāve Ināra Dundure.
Sākusies latviešu svētākās tradīcijas likvidācija, liekot amatieriem piemaksāt par to, ka bez atlīdzības šo tradīciju paaudžu paaudzēs uzturējuši vairāk kā simts gadus. Pat komunistu salašņas to neatļāvās! Ja kaut kas šāds notiek, tad valstī izsludināms krīzes stāvoklis, jākrīt…
— Liāna Langa 🇱🇻 🇺🇦 🇮🇱 (@liana_langa) January 23, 2025
Pēc viņas vārdiem, šobrīd pašvaldības vērtē, kādā veidā nodrošināt pasākumu norisi, «lai nepazaudētu Dziesmu svētku tradīciju, jo tā ir visu mūsu svēta lieta». Tomēr citām pašvaldībām var nākties maksāt dalības maksu par saviem kolektīviem, ja pašvaldības, kuras rīko starpsvētku pasākumus, nespēs atrast līdzekļus.