Šā gada septembrī tika slēgta leģendārā Saeimas bufete, kura daudzu gadu garumā deputātiem un nama darbiniekiem tā bijusi tradicionālā vieta, kur tikties, uzkost, dzert kafiju. Tomēr telpu nomnieks nepagarināja telpu nomas līgumu, un jauns pakalpojuma sniedzējs līdz šim nebija pieteicies. Tā arī netika atrasts uzņēmums, kas varētu nodrošināt siltas, uz vietas gatavotas maltītes valstsvīriem. Tā vietā ierīkots… pašapkalpošanās kiosks!
«Saeimā esot atvērta jaunā bufete, jāiet apskatīt» savā video dienasgrāmatā stāsta partijas Latvija pirmajā vietā deputāts Edmunds Zivtiņš.
Zivtiņš rāda, ka, jau šķērsojot jaunās bufetes durvju slieksni, pirmais acīs iekrīt moderns kafijas automāts, kur
Citi lasa
silto dzērnienu iespējams iegadāties par nieka 1,59 eiro.
Kafijas cena jau satrieca daudzus Zivtiņa sekotājus – cilvēki komentāros min, ka tik lēta kafija neesot pieejama ne benzīntankos, ne slimnīcās. Arī pārējie produkti Saeimas deputātiem pieejamas par demokrātiskām cenām, bez pārmērīgi liela uzcenojuma. Deputāts Zivtiņš rāda plašu uzkodu klāstu, kas akurāti izlikti ledusskapjos un norāda, ka biezpiena sieriņu Kārums var nopirkt par 59 centiem, bet jogurtu – par nieka 85 centiem. Sviestmaizes jaunajā Saeimas bufetē iegādājamas par aptuveni trīs eiro, lai iegādātos 300 gramus plova iepakojumā, būs jāšķiras no teju četriem eiro, soļanka iepakojumā maksā 3,49 eiro, bet pupiņas ar čili – 4,30 eiro.
Decembra sākumā plānots atvērt vēl vienu kiosku.
Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomes (LOSP) pārstāvji jau izteikuši bažas par Saeimas deputātiem piedāvāto pārtikas preču klāstu. Padomes pārstāvji norāda, ka Latvijas lauksaimnieki un ražotāji ir neizpratnē par nepietiekamo Latvijas vietējo produktu pieejamību
«Kauns skatīties, ka Saeimā – vietā, kur tiek pieņemti valstiski atbildīgi lēmumi, tiek tirgots jogurts no Lietuvas, burkāni no Portugāles, saldējums no Francijas, vistas desiņas no Polijas un citi ārzemju produkti.
Saeima ir tā institūcija, kurai būtu jārāda piemērs – ka pirmā izvēle vienmēr ir un būs mūsu pašu lauksaimnieku, pārstrādātāju un uzņēmēju radītie produkti,» uzsver LOSP valdes priekšsēdētājs Guntis Gūtmanis.
LOSP valdes loceklis un Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības valdes priekšsēdētājs Jānis Šolks norāda, ka nav saprotams, kā var pieļaut situāciju, kad kioskā izvietotie piena produkti nav Latvijā ražoti. Tāpat visiem produktiem, kas ir Latvijai raksturīgi, jābūt ar Latvijas izcelsmes zīmi.
Tomēr viņš min, ka kioskā var būt arī neliels daudzums citu valstu produktu, kas Latvijā netiek audzēti un ražoti, piemēram, banāni un citi līdzīgi produkti.
«Ja mūsu pašu Saeima un deputāti nerūpējas par atbalstu vietējiem ražotājiem, tad kādu piemēru viņi rāda sabiedrībai?
Kaut kas ir nogājis greizi, un no valsts pamatvērtībam kioska konceptā nav ne ziņas, ne miņas,» uzsver Šolks.
Savukārt Saeimas Preses dienests medijiem skaidroja, ka patlaban uzņēmums ir nācis klajā ar sākotnējo ēdienu un dzērienu klāstu, kas veidots, balstoties uz pieprasījumu citās vietās, kur ir uzstādīti šādi pašapkalpošanās pārtikas kioski, bet turpmāk būs iespēja pielāgot sortimentu atbilstoši tam, kādas preces ir vairāk pieprasītas tieši Saeimā.
Arī Saeimas Administrācija rosinās paplašināt vietējo un sezonālo produktu pieejamību, norāda parlamentā.