• Kas par to maksās? Veselības ministrija plāno ieviest onkolģijas fondu

    Veselība
    Estere Jansone
    20. augusts
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: National Cancer Institute/Unsplash
    Veselības ministram Hosamam Abu Meri (JV) ir vairāki priekšlikumi, kā finansēt viņa piedāvāto speciālo fondu onkoloģijā, kura uzturēšana, pēc Ministru prezidentes Evikas Siliņas (JV) paustā, no valsts budžeta vien nebūs iespējama.

    Intervijā TV3 raidījumam 900 sekundes veselības ministrs sacīja, ka viens variants būtu fondu uzturēt no valsts kapitālsabiedrību ziedojumiem, proti, šiem uzņēmumiem katru gadu būtu jāiemaksā fondā noteikta summa.

    Vēl viens variants esot finansēt fondu no akcīzes nodokļa ieņēmumu daļas, kas pārsniedz plānoto.

    Veselības ministrija (VM) arī grasoties uzrunāt Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociāciju gan par medikamentu cenām, gan par iespējamo iesaistīšanos onkoloģijas fonda finansēšanā. Par minētā fonda izveidi un uzturēšanu VM esot gatava runāt arī ar Zāļu valsts aģentūru un privāto sektoru, kā arī Ziedot.lv.

    Centīsies panākt, lai iedzīvotājiem nav jālūdz nauda sabiedrībai

    Abu Meri atzina, ka problēma ar medikamentu nodrošinājumu ir ne tikai onkoloģijas, bet arī citu slimību pacientiem. Mērķis esot panākt, lai jau nākamgad cilvēkiem ir mazāk jāvēršas pēc sabiedrības palīdzības, jo tie nevar atļauties nopirkt sev nepieciešamās zāles.

    Kā ziņots,

    patlaban nav skaidrības, kur atrast finansējumu veselības ministra piedāvātajam speciālajam fondam onkoloģijā,

    tāpēc VM šādi priekšlikumi ir jāsagatavo un jānāk ar tiem uz valdību, pirmdien pēc valdošās koalīcijas partiju sadarbības sanāksmes žurnālistiem norādīja Ministru prezidente Siliņa.

    Viņa pauda gandarījumu, ka veselības ministrs nācis klajā ar idejām, kā risināt izaicinājumus, ar kuriem sastopas onkoloģijas pacienti Latvijā. Abu Meri piedāvā palielināt individuālās kompensācijas onkoloģijas medikamentiem līdz 30 000 eiro gadā līdzšinējo 14 228 eiro vietā un izveidot speciālu fondu onkoloģijā. Siliņa akcentēja, ka ir aicinājusi valsts kapitālsabiedrības izvērtēt iespējas ziedot, ņemot vērā lielo sabiedrības iesaisti.

    «Zinu, ka ir kapitālsabiedrības, kuras vērtē iespēju ziedot, jo patlaban no valsts budžeta mēs šādu atbalstu nevaram finansēt. Kapitālsabiedrību ziedojums ir solidaritāte ar sabiedrību. (..)

    Patlaban vēl nav skaidrības, kur un kā mēs varētu finansēt fondu.

    Nākamā gada budžeta sarunas turpināsies, taču valdība ir skaidri teikusi, ka jādomā par valsts drošību. Tā ir šīs valdības un koalīcijas prioritāte,» uzsvēra Ministru prezidente.

    Ekonomikas ministrs Viktors Valainis (ZZS) uzsvēra, ka speciālais fonds onkoloģijā būtu jāveido, taču ir jautājums, kur tam rast finansējumu. Viņaprāt, šis ir īstais brīdis, lai diskusijas par to notiktu, jo nākamā gada budžeta prioritāšu vērtēšana ir tikai sākusies. Ministrs pauda pārliecību, ka budžeta sarunās līdz kādam risinājumam izdosies nonākt. Tad varēs diskutēt ar nozari un dažādām organizācijām, vai atbalsta apjoms un veids ir piemērots.

    Siliņa piebilda, ka runa ir par fondu, kas netiek pilnībā finansēts par valsts budžeta līdzekļiem. Runa ir par fondu, kas varētu papildināt valsts budžeta iespējas, jo jau tagad, pēc Ministru prezidentes paustā, ir pilnīgi skaidrs, ka neviena valsts ar visiem finanšu līdzekļiem nevar nodrošināt.

    Šogad – vēsturiski lielākais finansējums veselības nozarei

    Partijas «Progresīvie» Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Andris Šuvajevs uzsvēra, ka veselības aprūpes pakalpojumu pieejamība ir viens no sāpīgākajiem jautājumiem Latvijas sabiedrībā. Pērn, pieņemot valsts budžetu, partija «Progresīvie» iestājās un atbalstīja finansējuma piešķiršanu veselības aprūpes pakalpojumiem kopumā.

    Premjere uzsvēra, ka pērn, veidojot valsts budžetu, prioritāte bija veselība.

    Tas ļāva piešķirt veselības nozarei vēsturiski lielāko finansējumu – 275 miljonus eiro.

    Viņa teica, ka, neskatoties uz vajadzībām citās nozarēs, izdevās vienoties, ka veselībai finansējums ir jāpiešķir, taču tas nekad nebūs tik lielā apmērā, kā, iespējams, gribētos.

    «Veselības ministrs nav piedāvājis skaidrus priekšlikumus un finansējuma avotus. Tas ir viens priekšlikums konkrētai situācijai, ko var atrisināt jau šogad, taču par citiem jautājumiem, piemēram, fonda izveidi un divu līmeņu komisijas ieviešanu veselības ministrs savus priekšlikumus vēl tikai piedāvās,» teica Siliņa.

    Jau ziņots, ka portālā Ziedot.lv tiek vākti ziedojumi Latvijas Radio analītisko raidījumu producentei, labdarības maratona Dod pieci satura redaktorei Evijai Unāmai. Ārstu konsīlijs nozīmējis viņai turpmāku ārstēšanu ar medikamentu Olaparib, kas ir valsts apmaksāts olnīcu vēža pacientēm, bet krūts vēža gadījumos valsts to neapmaksā. Arī individuālo kompensāciju valsts viņai ir atteikusi. Ik mēnesi viņai nepieciešami 4722 eiro, gadu ilgam kursam – 56 672 eiro.

    Lūgta komentēt šādu situāciju, premjere Siliņa iepriekš Latvijas Televīzijas raidījumā Rīta panorāma uzsvēra, ka katrs šāds individuāls gadījums būtu jāvērtē. «Jo tiešām esam īpaši domājuši, lai vēzi varētu ātrāk diagnosticēt un ārstēt,» viņa pauda. «Man grūti spriest par tik specifiskām detaļām, bet skaidrs ir viens – mēs esam darījuši, ko varam. Individuālie gadījumi vienmēr būs,» viņa uzsvēra, aicinot runāt ar Veselības ministriju.

    Pēdējā gada laikā ar Ziedot.lv starpniecību vēža ārstēšanai lūgti 95 ziedojumi 2,6 miljonu apmērā, turklāt desmit pacientiem vākta nauda zālēm, kas ir kompensējamas, bet citām diagnozēm.

    Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē