Abonē SANTA+ un saņem individuālu astrologa prognozi šim gadam! 50% atlaide līdz 20. janvārim
ABONĒT!
  • Kāpēc ūdeni nevajadzētu izmantot kā dzinēja dzesēšanas šķidrumu?

    Auto
    Santa.lv
    Santa.lv
    Šodien
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Trūkst dzesēšanas šķidruma mērtausta
    Foto: Toms Timoško
    Trūkst dzesēšanas šķidruma mērtausta
    Nepareiza dzesēšanas šķidruma izvēle, piemēram, ūdens izmantošana, var izraisīt nopietnus bojājumus automašīnas dzesēšanas sistēmai. Ūdens veicina korozijas veidošanos, kas bojā dzinēja daļas un apdraud tā drošu darbību. Par laimi, jaunākās paaudzes dzesēšanas šķidrumi nodrošina uzlabotu aizsardzību pret koroziju, lai braucamrīks varētu kalpot ilgāk.

    Dzesēšanai ūdens nederēs

    Tikai 35 % iekšdedzes dzinēja ražotās enerģijas nodrošina transportlīdzekļa kustību. Pāri paliek siltuma enerģija, kuras izkliedēšanu regulē dzesēšanas sistēma. Lai tā darbotos efektīvi, nepieciešams kvalitatīvs dzesēšanas šķidrums, kas palīdzēs uzturēt optimālu temperatūru un aizsargāt pret koroziju.  

    «Dzesēšanas šķidrumu parasti veido ūdens un glikols, kas pareizās proporcijās nodrošina aptuveni –37 °C sasalšanas temperatūru un aptuveni 108 °C viršanas temperatūru. Ūdens pats par sevi nav piemērots dzesēšanas šķidrums, jo tā sasalšanas temperatūra ir pārāk augsta (0 °C), bet viršanas temperatūra – pārāk zema (līdz pat 100 °C). Tas izraisa koroziju, kas visbiežāk izpaužas kā dzelzs detaļu rūsēšana,» skaidro TotalEnergies eksperts Mariuss Bagdanovičs.

    Mūsdienīgs risinājums korozijas novēršanai

    Modernāko dzesēšanas šķidrumu sastāvā var atrast organiskos korozijas inhibitorus, kas rūpējas par korozijas novēršanu. TotalEnergies eksperts Andžejs Hušatinskis norāda, ka šādiem dzesēšanas šķidrumiem ir virkne priekšrocību. Organiskie korozijas inhibitori nesadalās pēkšņu temperatūras svārstību gadījumā, kā arī samazina nogulšņu radītu aizsērējumu veidošanos.

    Turklāt dzesēšanas šķidrumi ar organiskajām piedevām kalpo daudz ilgāk nekā tradicionālie šķidrumi. Tie nodrošina 2–3 reizes ilgāku aizsardzību pret koroziju, jo kalpo 5–6 gadus jeb 250 000 km vieglajiem automobiļiem un 650 000 km kravas auto.

    Organiskie dzesēšanas šķidrumi ir saderīgi arī ar vecākām automašīnām, kurās izmantoti materiāli, kā čuguns vai tērauds. «Autovadītājiem, kuru transportlīdzekļi kalpojuši jau 20 vai 30 gadus, iesaku pēc iespējas ātrāk pāriet uz jaunās tehnoloģijas šķidrumiem. Dzesēšanas šķidrumā esošie glikoli aizsargās pret sasalšanu, bet organiskie inhibitori efektīvāk apturēs koroziju, lai sistēma teicami darbotos gadiem ilgi,» iesaka A. Hušatinskis.  

    Eksperti atgādina, ka, pirms līdzšinējo šķidrumu aizstāj ar jaunu, svarīgi izskalot dzesēšanas sistēmu, lai atbrīvotos no netīrumiem un nogulsnēm. Pretkorozijas piedevas laika gaitā zaudē savu iedarbību, tāpēc ilgtermiņa aizsardzībai būtiski ievērot dzesēšanas šķidruma ražotāja ieteikumus un nomainīt šķidrumu, kad tas nepieciešams.

    Satura mārketings

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē