Jautājums
Labdien! Kādu laiku braucu ar Nissan X-Trail T30. Ar auto kopumā esmu apmierināts. Tehnoloģijas gan nemitīgi attīstās, tāpēc vēlētos izvērtēt, vai ir iespējams uzlabot arī manas mašīnas izskatu ar mūsdienīgām dienasgaismām, vienlaikus uzlabojot redzamību tumšos laikapstākļos.
Mani interesē auto spuldzes, kuras atļauts uzstādīt un ar kurām nav aizliegts braukt Latvijā un Eiropā. Ja iespējams, raksturojiet arī iespējamo negatīvo ietekmi uz citiem satiksmes dalībniekiem vai pašu auto. Iespējams, ir kāds marķējuma burts, kuram jābūt uz katra veida spuldzes.
Manam auto dienas gaismas kvēlspuldze ir H4 ar 12 V spriegumu, 60/55 W jaudu un p43t patronu. Meklējot internetā, esmu atradis vairākus spuldžu veidus, kas uzlabos vai mainīs apgaismojumu:
Citi lasa
- a) halogēnas +110 spuldzes, kas, pēc apraksta spriežot, ir būtiski efektīvākas;
- b) LED spuldzes (piemēram, OPT7 LED). Man gan nav skaidrs, vai tās var lietot un uzstādīt;
- c) biksenona spuldzes – laikam nav atļautas.
Miglas lukturiem uzstādītas spuldzes H11, 55W, 12V, PGJ19–2. Tās izmantoju kombinācijā ar gabarītlukturiem dienasgaismu vietā. Iespējamie varianti, ko esmu atradis:
- a) LED gaismas spuldzes (piemēram, Samsung LED H11) ar krāsu 6000 K;
- b) Nomainīt visu miglas lukturi, kurā būs LED un DRL dienas gaismas;
- c) Miglas lukturī uzstādīt LED riņķi.
Gabarītlukturis 12 V, patrona W2, 1×9, 5d – arī šiem atrodamas LED izpildījums, bet vai tas ir atļauts?
Salonā spuldžu nomaiņa netiek ierobežota. Vai nav negatīva ietekme uz auto elektrosistēmu, ja tiek uzstādītas LED gaismas?
Atbilde
SIA Robert Bosch
Lai atbildētu uz šiem četriem jautājumiem, jāņem vērā šādi noteikumu punkti:
- Lukturos atļauts uzstādīt tikai izgatavotāja paredzētos vienāda tipa un jaudas gaismas avotus. Tiem jābūt sertificētiem un marķētiem atbilstoši transportlīdzekļu sertifikācijas noteikumiem. Ja transportlīdzeklis izgatavots līdz 2000. gada 31. decembrim, gaismas avoti var būt sertificēti un marķēti atbilstoši prasībām, kas noteiktas tehniskajos normatīvos, kuri tika piemēroti, izgatavojot (sertificējot) transportlīdzekli. Aizliegts lietot lukturos tādus gaismas avotus, kādus tiem nav paredzējis izgatavotājs.
- Aizliegts izmantot tuvās un tālās gaismas spuldžu ārējos apvalkus, kas pārveido balto gaismu citas krāsas gaismā.
- Aizliegts lietot halogēnās spuldzes un lokizlādes spuldzes lukturos, kas nav paredzēti šādu spuldžu lietošanai.
- Miglas lukturos atļauts uzstādīt tikai izgatavotāja paredzētos vienāda tipa un jaudas gaismas avotus:
- a) B klases miglas lukturos – tikai kvēlspuldzes;
- b) F3 klases miglas lukturos – kvēlspuldzes, lokizlādes gaismas avotus, gaismas diožu moduļus vai gaismas ģeneratorus.
- Tiem jābūt sertificētiem un marķētiem atbilstoši transportlīdzekļu sertifikācijas noteikumiem.
Tātad atbildes uz jūsu četriem jautājumiem
1. Drīkst izmantot tikai halogēnās H4 spuldzes arjaudu 60/55 W. Izmantojot spuldzes ar uzlaboto gaismas atdevi (+110, +120, +130 utt.), jārēķinās ar to, ka šādām spuldzēm kalpošanas laiks var būtīsāks. Lielākoties premium zīmoliem šī atšķirība irpraktiski nemanāma, bet lētākām spuldzēm varbūt līdz divām reizēm. Lielākas jaudas spuldzes (piemēram, H4 70/65 W) labāk neizmantot, jo lielākā jauda palielina gan automobiļa elektrosistēmas slodzi, gan lukturu temperatūru, kura var sabojāt reflektora atstarojošo pārklājumu.
2. Ja uz miglas luktura redzam šādu apzīmējumu, tad drīkst izmantot tikai tam paredzētās spuldzes.
3. Nissan X-Trail T30 priekšējie gabarītlukturi ir apvienoti ar tuvās/tālās gaismas lukturiem un tāpēc uz tiem attiecas tādas pašas prasības.
4. Ja salona apgaismojums tiek ieslēgts caur elektronisko vadības bloku, kas ir saistīts ar baterijas uzlādes kontroles EVB un ļauj mainīt apgaismojuma intensitāti, ieslēgšanās laiku u. c. parametrus, tad oriģinālo spuldžu maiņa uz LED nav ieteicama. Ja ieslēgšana notiek ar releja starpniecību, tad negatīva ietekme uz automobiļa elektrosistēmu nebūs (ja vien LED jauda nepārsniedz oriģinālo spuldžu jaudu). Eiropas X-Trail T30 pārsvarā tika izmantots EVB.
Atgādināsim, ka informāciju par Latvijas Republikas teritorijā spēkā esošajiem Noteikumiem par transportlīdzekļu valsts tehnisko apskati un tehnisko kontroli uz ceļiem var atrast likumi.lv. Turpat, tikai nedaudz zemāk, ir arī sadaļa "Būtiskās prasības transportlīdzekļu tehniskajam stāvoklim un aprīkojumam un šo prasību novērtēšana, kura tieši nosaka, kas ir un kas nav atļauts. Automobiļa gaismas ierīces iekļautas 2. grupā (kodi 201–214.)