Abonē SANTA+ un saņem astrologa prognozi savam nākamajam gadam!
ABONĒT!
  • savaldīt negodīgu zemes īpašnieku?

    Nekustamais īpašums
    Santa.lv
    Santa.lv
    Vakar
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Vīrietis ir iegādājies garāžu, kura atrodas uz kādas privārpersonas īpašuma. Visai riskanta situācija… Viņa gadījumā ir izveidojusies konfliktsituācija, kuru zemes īpašnieks negrasās risināt un uz kontaktu neiziet. Kā rīkoties tālāk?

    Esam vairāk nekā 200 garāžu īpašnieki Rīgā, Ziepniekkalna rajonā, un ir zemes īpašnieks, uz kura zemes īpašuma atrodas mūsu garāžas. Tās savā laikā viņš bija uzbūvējis un izpārdeva klientiem. 2007. gadā noslēdzām līgumu par Garāžu kompleksa ekspluatāciju, apkalpošanu un zemes apakšnomu. Līguma darbības laiks bija noteikts līdz 2020. gada 2. janvārim. Jauna līguma noslēgšana nav piedāvāta, tikai minēts, ka līgums Zemesgrāmatā netiek reģistrēts.

    Kad no zemes īpašnieka pirkām garāžas, katrā no tām bija elektrība. Varējām uzlādēt akumulatorus, ar putekļsūcēju iztīrīt mašīnas salonu, apgaismotā garāžā iebraukt auto. Tagad nekā. Par ārējiem elektrotīkliem zemes īpašnieks nerūpējas. Elektrotīklos ir notikuši īssavienojumi un aizdegšanās. Ugunsdzēsēji liedza elektrotīklu ekspluatāciju, un garāžu īpašnieki palika bez elektrības. Zemes īpašnieks uz sarunām neiziet, vienkārši izvairās tikties ar garāžu īpašniekiem. Uz telefona zvaniem neatbild. Pieņemšanas laiku nav. Trīs reizes nedēļā nāk kasiere iekasēt maksājumus par garāžām, bet viņa neko nezina, jo arī viņai īpašnieks komentārus nesniedz.

    Saskaņā ar līguma 4.1.2. punktu zemes īpašnieks nodrošina teritorijas elektrisko apgaismojumu, elektroapgādi un ūdensapgādi. Bet realitātē nav nekā, tikai lielīgs izteikums: «Es esmu zemes īpašnieks un daru kā gribu.» Kur meklēt palīdzību un taisnību? Pie Tiesībsarga vai Patērētāju tiesību aizsardzības birojā? Vai sniegt tiesā par morālā kaitējuma piedziņu? Kā savaldīt negodīgu zemes īpašnieku?

    Kā rīkoties garāžu īpašniekiem?

    Tiesībsarga birojā skaidro, ka pēc būtības tas ir civiltiesisks strīds, kas izriet no konkrētām līgumattiecībām, kas risināms savstarpēju sarunu ceļā vai tiesā Civilprocesa likumā noteiktā kārtībā.

    Ja līgumā ir punkts, ka zemes īpašnieks nodrošina teritorijas elektrisko apgaismojumu, elektroapgādi un ūdensapgādi, tad līgumslēdzēji ir tiesīgi celt prasību tiesā par elektroapgādes nodrošināšanu un prasīt gan materiālā (reāli pierādāmi izdevumi), gan morālā kaitējuma atlīdzību. Līdz ar to garāžu īpašniekiem jāatrod šādās lietās kompetents jurists, kas sagatavos prasības pieteikumu iesniegšanai tiesā. Ne Tiesībsargs, ne Patērētāju tiesību aizsardzību centrs nav pilnvarots iejaukties šādās attiecībās.

     

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē