Iztēlojamies situāciju, ka Annas vīrs Laimonis pensiju saņem katra mēneša 20. datumā. Bet notiek nenovēršamais un Laimonis aiziet no dzīves mēneša 18. datumā, savu pensijas dienu tā arī nesagaidot. Tomēr par 18 dienām, ko Laimonis konkrētajā mēnesī nodzīvojis, viņam pensija pienākas.
Tad, lūk, Annai ir tiesības šo aprēķināto, bet Laimonim nesamaksāto pensijas summu saņemt. «Lai laulātais to varētu saņemt, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā ne vēlāk kā sešu mēnešu laikā pēc pensionāra nāves dienas ir jāiesniedz iesniegums,» norāda aģentūras Pensiju metodiskās vadības daļas vecākā eksperte Sanita Letapura. «Savukārt, izmaksājot neizmaksātās pensijas summas uz mantojuma apliecības vai tiesas nolēmuma pamata, var tikt ņemts vērā mantojuma apliecības izdošanas datums vai tiesas nolēmuma stāšanās spēkā datums, t. i., sešu mēnešu laikā no mantojuma apliecības izdošanas dienas vai tiesas nolēmuma spēkā stāšanās dienas, ja mantojuma apliecības vai tiesas lēmuma saņemšanai ir bijis nepieciešams ilgāks laiks par 6 mēnešiem.
Ja iesniegumi nesaņemtās pensijas izmaksai ir iesniegti no vairākiem cilvēkiem, kam ir tiesības uz mirušā pensionāra nesaņemto pensiju, pensiju izmaksā proporcionāli pieprasītāju skaitam, izņemot gadījumu, ja mirušā cilvēka nesaņemtā pensija ir jau kādam izmaksāta. Neizmaksātās pensijas summas izmaksā par pagājušo laiku, bet ne ilgāku par trim gadiem pirms mirušā pensionāra nāves dienas, bet, ja cilvēka nāves diena ir noteikta ar tiesas spriedumu sakarā ar personas bezvēsts prombūtni un nav atrastas viņa mirstīgās atliekas, tad, nosakot triju gadu periodu, ņem vērā datumu, kurā konstatēts bezvēsts prombūtnes fakts.» Tāpat Sanita Letapura atgādina – gadījumā, ja pensionārs ir strādājis un pieprasījis pensijas pārrēķinu, bet nav to sagaidījis, laulātais var pieprasīt izmaksāt arī šo starpību.
Projektu «Ziņas senioriem» finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par «Ziņas senioriem» saturu atbild «Žurnāls Santa».