Abonē SANTA+ un saņem individuālu astrologa prognozi šim gadam!
ABONĒT!
  • Kā izvēlēties sildītāju, kas neuzkarsēs arī elektrības rēķinu?

    Aktuāli
    Normunds Orlovskis
    27. septembris, 2022
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Apkure vēl nav pieslēgta, bet vakaros istabā jau ir vēsi… Šādās reizēs lieti noder elektriskais sildītājs. Speciālists iesaka svarīgus knifus, kas elektriskā sildītāja lietošanu var padarīt ekonomiskāku!

    Iesaka Normunds Orlovskis, veikala santehnikasveikals.lv pārdevējs-konsultants.

    Cik jaudīgu sildītāju izvēlēties?

    Jo atbilstošāks telpas lielumam izvēlēts sildītājs, jo ekonomiskāka un efektīvāka būs tā lietošana – telpa iesils vidēji pusstundas laikā, un sildītājs varēs darboties īsāku laiku. Lai saprastu, cik jaudīgs sildītājs būs nepieciešams, jāzina telpas kvadratūra un griestu augstums. Standarta sildītājiem ar jaudu līdz 2 kilovatiem vidējais jaudas aprēķins ir 100 vati uz vienu kvadrātmetru, ja griestu augstumu ir līdz 2,5 metriem.

    Piemēram, 18–20 kvadrātmetru telpai piemērots būs sildītājs ar 2000 vatu jeb 2 kilovatu jaudu. Plašākām telpām jāizvēlas jaudīgāki sildītāji, turklāt – jo lielāka sildītājvirsma, jo lielāka ir siltumatdeve. To, cik intensīvi sildītājam vajadzēs darboties, var ietekmēt arī mājas siltinājums – jo sliktāk māja siltināta, jo lielāki būs siltuma zudumi. Parasti var arī noregulēt, līdz cik grādiem elektriskajam sildītājam gaiss jāsasilda. Par komforta temperatūru dzīvojamās telpās parasti uzskata 21–23 grādus.

    Kur novietot sildītāju?

    Pirms iegādāties sildītāju, jāzina, kurā vietā mājās tas tiks izmantots: vannasistabā, viesistabā, guļamistabā, verandā vai kādā saimniecības telpā. Atkarībā no sildītāja modeļa un veida to var novietot uz grīdas, stiprināt pie sienas vai pat griestiem.

    Sildītāju parasti iesaka novietot logu tuvumā – zem palodzes vai blakus logam, jo tieši no logu ailām parasti nāk lielākais vēsums.

    Elektrisko sildītāju veidi

    Konvektori darbojas pēc konvekcijas principa – aukstais gaiss ieplūst pa sildītāja apakšu un, ceļoties uz augšu, tiek uzsildīts ar ierīces sildelementu. Sildītāja ārējā virsma sasilst maksimāli līdz 75 grādiem. Konvektori darbojas bez skaņas, un tie bieži ir veidoti kā dažādu izmēru un dizainu paneļi. Korpusa virsmai var būt keramiskais pārklājums dažādos toņos.

    Atkarībā no modeļa šo sildītāju var novietot uz grīdas vai stiprināt pie sienas. Taču konvektorus neiesaka naktī izmantot guļamistabā – tie dedzina skābekli, un skābekļa trūkums telpā var izraisīt galvassāpes gulētājiem.

    Ir konvektoru modeļi, kurus var vadīt un iestatīt arī attālināti, izmantojot viedierīces lietotni.

    Tas ir gan ērti, gan ekonomiski – izvēlies režīmu, cikos sildītājam jāieslēdzas un jāizslēdzas. To var ieslēgt pusstundu pirms celšanās no rīta vai dodoties mājās no darba. Konvektors ar wi-fi tīkla pieslēgumu maksās vidēji par 20–30 eiro dārgāk.

    Nav ieteicams konvektoru likt ļoti putekļainās telpās, piemēram, ja mājās notiek remonts vai saimniecības ēkās, kur ir zāģmateriāli un skaidas, kas varētu uzliesmot. Laiku pa laikam konvektoru ieteicams iztīrīt. Visērtāk to darīt ar kompresoru.

    Mitrumizturīgie sildītāji piemēroti mitru, taču ne slapju telpu apsildīšanai, piemēram, vannasistabai. Sildelementi un elektroniskās detaļas ir droši nosegtas zem korpusa, lai tām nepiekļūtu ūdens. Mitrumizturīgo sildītāju ārējā virsma uzsilst maksimāli līdz 60 grādiem, tāpēc tie ir droši, ja mājās ir bērni. Šos sildītājus var gan stiprināt pie sienas, gan likt uz grīdas, atsevišķi iegādājoties tiem speciālas kājas. Gan mitruma izturīgajiem sildītājiem, gan konvektoriem elektrības rozetei pienākošā vada šķērsgriezumam jābūt vismaz 1,5 kvadrātmilimetriem – ja tas būs mazāks, elektroinstalācijai var būt pārāk liela slodze, un tas var radīt vadu silšanu vai aizdegšanos.

    Maldīgs ir priekšstats, ka vannasistabās bieži lietotie dvieļu žāvētāji arī ir paredzēti telpas apsildīšanai. Tā nav, jo to vienīgā funkcija ir žāvēšana.

    Eļļas sildītājs, dēvēts arī par eļļas radiatoru, ir pildīts ar minerāleļļu. Sildītāja ārējā virsma uzsilst līdz 80 grādiem. Eļļas radiatori uzsilst lēnāk par citu veidu sildītājiem, taču pēc izslēgšanas tie arī atdziest lēnāk un ilgāk silda. Dažiem eļļas radiatoriem ir iebūvēts ventilators, un tas ļauj gaisam uzsilt ātrāk. Šie sildītāji nededzina skābekli, tāpēc ir vispiemērotākie izmantošanai guļamistabā arī nakts stundās.Tos ir viegli kopt – kad sildītājs atdzisis un izslēgts, var notīrīt ar mitru lupatiņu. Ērtākai pārvietošanai var izvēlēties eļļas sildītāju ar ritentiņiem.

    Sildītājā ar ventilatoru jeb termoventilatorā gaisu silda spirāle, caur kuru ventilators dzen gaisu. Salīdzinot ar citiem, šis ir skaļš sildītājs, vairāk piemērots nelielu telpu vai cilvēku sasildīšanai, piemēram, ja gribas sasildīties uz dīvāna, lasot grāmatu. Sildītājs ar ventilatoru sasildīs ātri. Parasti šiem ventilatoriem ir plastmasas korpuss, un tos pārsvarā novieto uz grīdas. Līdzīgi kā konvektoru, šo sildītāju nav ieteicams darbināt ļoti putekļainās telpās. Lētākais sildītāja veids – parasti šie ventilatori nav ļoti dārgi un var maksāt tikai 10 eiro, taču to izmantošana ilgtermiņā ir visai dārga.

    Infrasarkano staru sildītājs atšķiras no pārējiem ar to, ka nesilda ar gaisa plūsmu, bet tam ir sildelements, kurš uzkarst līdzīgi kā spuldzīte un izdala infrasarkanos starus. Telpas gaisu silda nevis vienmērīgi, bet tikai konkrētā diapazonā jeb sasilda tikai konkrētu vietu. Tāpēc tos biežāk izmanto darbistabās vai neapkurināmās verandās, pie lieveņiem, baudot skaistos, drēgnos vasaras vakarus, lai varētu pasildīt rokas vai muguru. Siltumu no tā jutīsi tikai tad, ja stāvēsi blakus vai nelielā attālumā. Infrasarkano staru sildītāju stiprina pie griestiem vai sienas vai, izmantojot speciālus statīvus, novieto uz grīdas.

    Efektīvākai lietošanai

    Elektriskos sildītājus parasti izmanto īslaicīgi pirms vai pēc apkures sezonas vai arī tādēļ, lai iesildītu kādu mazāk apdzīvotu istabu vai telpu, kura nav pievienota mājas centrālajai apkurei. Taču dažkārt sildītājus izmanto arī ilgākā laika posmā. Elektriskā sildītāja ieslēgšana arī tikai retu reizi var krietni palielināt elektrības rēķinu. Tāpēc, izvēloties un lietojot sildītāju, der ievērot dažus knifus, kas tā lietošanu var padarīt ekonomiskāku.

    • Iebūvēts termostats ļauj noregulēt, ar kādu temperatūru darbosies elektriskais sildītājs. Kad sildītājs telpu uzsilda līdz noregulētajai temperatūrai, nostrādā termostats, un sildītājs pārstāj darboties. Ne visiem elektriskajiem sildītājiem ierīkots termostats. Savukārt vecākiem modeļiem mēdza ierīkot bimetāla termoregulatoru – tas sastāv no divām metāla plāksnītēm. Sildītājam uzsilstot, plāksnītes saskaras un rada dzirksteli. Pašlaik gan Eiropas Savienības regulas bimetāla regulatoru aizliedz izmantot drošības apsvērumu dēļ, piemēram, ja mājās ir gāzes noplūde un nostrādā bimetāla regulators, dzirkstele var izraisīt sprādzienu.
    • Taimeris nodrošinās, ka elektriskais sildītājs ieslēgsies uz noteiktu laiku un tad pats izslēgsies.
    • Kad nelieto, atvieno no elektrības. Ja sildītāju nelieto, ieteicams to ne vien izslēgt ar izslēgšanas slēdzi, bet vadu izraut arī no elektrības rozetes – pat neieslēgtas elektroierīces, lai gan minimāli, tomēr patērē elektrību. Turklāt atvienošana ļaus izvairīties no kontaktu silšanas, kas var izraisīt ugunsgrēku.
    • Neizmanto sildītāju kā drēbju žāvētāju! Elektriskais sildītājs tam nav paredzēts. Tas var būt gan ugunsnedroši, gan mazinās siltumu telpās. Ja vēlies žāvēt drēbes, dvieļus vai apavus, tos labāk novietot sildītāja tuvumā uz grīdas vai atstatus novietota krēsla vai veļas žāvētāja.
    • Regulējama jauda – atsevišķu modeļu sildītājiem var regulēt arī jaudas līmeni, ar kādu tam vajadzētu darboties, piemēram, 400, 600 un 1000 vatus. Tas ir ērti, ja sildītājs būs pārmaiņus jānovieto gan plašākās, gan mazākās telpās. 
    • Pirms lietošanas vienmēr pārbaudi, vai nav bojāts, piemēram, peļu sagrauzts, ventilatora vads.
    • Sildītāja jaudu var noregulēt mazāku, bet palielināt to nevar, tāpēc ieteicams izvēlēties sildītāju ar nelielu – 200–300 vatu – rezervi. Ja sildītājs nebūs gana jaudīgs un telpa ir liela, tās uzsildīšanai vajadzēs ilgāku laiku, līdz ar to arī elektrības patēriņš būs lielāks.

     

     

     

     

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē