• Kā izmaiņas pensiju likumā skars esošos pensionārus?

    Pensija
    Dace Rudzīte
    Dace Rudzīte
    16. novembris, 2024
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: CDC/Unsplash
    «Tagad visur runā par jaunajām izmaiņām pensiju likumā un to, ka turpmāk stāžā neieskaitīs darbu padomju laikā. Esmu pensijā, man ir vairāk nekā 35 gadu darba stāžs un daudzus gadus esmu strādājusi padomju laikos. Vai tas nozīmē, ka turpmāk man būs mazāka pensija?» vaicā kāds lasītājs.

    Nē, plānotie grozījumi nekādā veidā neattieksies uz cilvēkiem, kuri jau ir pensionējušies. Nekas nemainīsies arī cilvēkiem, kuri laikā līdz 1990. gada 31. decembrim strādājuši Latvijā (arī Latvijas PSR laikā). Viņiem neatkarīgi no iesaistes ilguma Latvijas pensiju sistēmā tāpat kā līdz šim darbs un tam pielīdzinātie periodi tiek ieskaitīti apdrošināšanas stāžā, ja tas ir pamatots ar dokumentiem.

    Kā skaidro Labklājības ministrijā, attiecībā uz darbu, kas veikts līdz 1990. gada 31. decembrim tajās bijušajās PSRS republikās, ar kurām Latvijai noslēgti starptautiski līgumi (Krievija, Baltkrievija, Moldova un Ukraina), kā arī bijušajās PSRS republikās, kuru teritorijās darbojas Eiropas Parlamenta un Padomes 2004. gada regula par sociālās nodrošināšanas sistēmu koordinēšanu (Lietuva un Igaunija), apdrošināšanas stāžs tiek un tiks aprēķināts atbilstoši šajos dokumentos noteiktajam. Tāpēc arī šajos gadījumos cilvēkiem nekas nemainīsies. 

    Rosinātie grozījumi attieksies uz cilvēkiem, kuru  darbs vai tam pielīdzinātais periods līdz 1990. gada 31. decembrim bija tajās bijušajās PSRS republikās, kurām ar Latviju nav noslēgti starptautiskie līgumi un uz kurām neattiecas Eiropas Parlamenta un Padomes regula par sociālās nodrošināšanas sistēmu koordinēšanu, un personas apdrošināšanas stāžs Latvijas pensiju sistēmā ir mazāks nekā 20 gadu. Tātad, ja apdrošināšanas stāžs Latvijā pēc 1996. gada 1. janvāra būs vismaz 20 gadu, tad Latvijas pilsoņiem apdrošināšanas stāžā ieskaitīs arī darbu vai tam pielīdzināto periodu, kas pavadīts citās bijušās PSRS republikās (piemēram, Gruzijā, Azerbaidžānā, Armēnijā, Kazahstānā u. c.), bet ārvalstniekiem, bezvalstniekiem un Latvijas nepilsoņiem apdrošināšanas stāžā ieskaitīs šajās bijušajās PSRS republikās darbam pielīdzināto mācību periodu. 1996. gads izvēlēts tādēļ, ka no šā datuma Latvijā valsts pensiju sistēma ir balstīta uz valsts sociālās apdrošināšanas iemaksām.

    Piemēram, Latvijas pilsonis līdz 1991. gadam strādājis Latvijā (tai skaitā Latvijas PSR), tad aizbraucis strādāt uz kādu no ES/EEZ dalībvalsti vai Apvienoto Karalisti – šādā gadījumā rosinātie likuma grozījumi uz viņu neattieksies.

    Vai cits piemērs – Latvijas pilsonis līdz 1991. gadam strādājis gan Latvijā (tai skaitā Latvijas PSR), gan piecus gadus Armēnijā, tad Latvijas apdrošināšanas stāžā tiks ieskaitīts viss darbs, kas veikts Latvijā (arī Latvijas PSR).

    Darba periodu Armēnijā Latvija savā apdrošināšanas stāžā ieskaitīs tikai tad, ja šim cilvēkam pēc 1996. gada 1. janvāra apdrošināšanas stāžs Latvijā būs 20 gadu. Vēl piemērs – Latvijas nepilsonis, kam kopējais stāžs Latvijā (tai skaitā Latvijas PSR) ir 29 gadi (no kuriem 20 gadu pēc 1996. gada), līdz 1991. gadam bijuši pieci gadi mācības augstskolā Kazahstānā, tad Latvijas apdrošināšanas stāžā tiks ieskaitīts arī mācību periods Kazahstānā, jo viņam pēc 1996. gada apdrošināšanas stāžs Latvijā ir 20 gadu.

    Grozījumi likumā Par valsts pensijām pieņemti valdības sēdē. Plānots, ka norma stāsies spēkā 2025. gada 1. janvārī.

    Satura mārketings

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē