Tele2 pārstāvis Oskars Fīrmanis aģentūrai LETA sacīja, ka Google un Huawei nesaskaņas nav ikdienišķa situācija, taču Google lēmums, ierobežot operētājsistēmu Android, attiecas tikai uz nākotnes iekārtām, bet ne tām, kas jau ir saražotas un pieejamas tirgū. Tādēļ tiem klientiem, kuri pašlaik izmanto i telefonus, nav pamata satraukties. «Mēs uzturam regulārus kontaktus ar Huawei pārstāvjiem un esam gatavi reaģēt, ja tas skars mūsu klientus," viņš teica.
Fīrmanis piebilda, ka abu kompāniju nesaskaņas var skart Latvijas iedzīvotājus, ja netiks panākta vienošanās starp Huawei un ASV, un paliks spēkā visi tie ierobežojumi, kas ir publiski izskanējuši. Proti, tas var atsaukties uz jauno Huawei viedtelefonu modeļu pieejamību Latvijā. Patlaban gan izdarīt kaut kādus konkrētus secinājumus būtu pāragri, jo situācija faktiski mainās pa dienām.
Bite Latvija tehniskais direktors Gints Butens sacīja, ka Bite Latvija tīkla drošības sistēmas nav identificējušas nekādus drošības riskus, tāpēc patlaban nav pamata apšaubīt Huawei tehnoloģiju drošību. «Tāpat līdz šim mēs neesam saņēmuši nekādu informāciju par potenciālajiem drošības apdraudējumiem no mūsu sadarbības partneriem vai vadošajām telekomunikāciju kompānijām, piemēram, Deustche Telekom, Elisa, Orange, Telia Sonera, Vodafone, kas arī sadarbojas ar Huawei tīkla attīstības jautājumos," viņš norādīja.
Vienlaikus Butens atzīmēja, ka Bite Latvija seko līdzi jaunumiem šajā konfliktā. «Ja mums radīsies pamatoti iemesli apšaubīt mūsu tehnoloģiju piegādātāju uzticamību vai Latvijas drošības iestādes noteiks liegumu kādam no piegādātājiem, mēs rīkosimies atbilstoši situācijai,» viņš teica.
Runājot par neseno Google paziņojumu ierobežot Android operētājsistēmu Huawei tehnoloģijām, Butens uzsvēra, ka ierīču tehnoloģiskās iespējas nodrošina ražotājs, nevis mobilo sakaru operators. Līdz ar to jautājumi, kas skar jebkura ražotāja ierīču tehnoloģiskās iespējas un nodrošinājumu, piemēram, operētājsistēmu, nav mobilo sakaru operatora kompetencē, bet gan paša ražotāja pārziņā.
Savukārt Latvijas mobilā telefona (LMT) pārstāvis Valdis Jalinskis aģentūrai LETA norādīja, ka nekādus tiešus vai netiešus aicinājumus attiecībā uz Huawei viedtālruņu pārdošanas un vai izmantošanas ierobežošanu kompānija nav saņēmusi.
Jalinskis atzīmēja, ka, atbilstoši informācijai, kas patlaban ir LMT rīcībā, visu pieejamo Huawei tālruņu modeļu lietošana ietekmēta netiks. Taču nav informācijas par to, kā būs ar jaunajiem modeļiem, kurus šis ražotājs vēl tikai plāno izlaist.
Google, kura operētājsistēma Android darbojas lielākajā daļā pasaules viedtālruņu, paziņoja, ka sāk saraut saites ar Huawei, ko Vašingtona, ASV, uzskata par draudu nacionālajai drošībai.
Turpinoties tirdzniecības karam ar Pekinu, ASV prezidents Donalds Tramps aizliedzis iesaistīties ASV uzņēmumiem tirdzniecības darījumos telekomunikāciju jomā ar ārvalstu uzņēmumiem, kas atbilstoši Vašingtonas vērtējumam rada draudus Savienoto Valstu nacionālajai drošībai. Šie soļi ir vērsti pret Ķīnas Huawei, kuru ASV Tirdzniecības ministrija iekļāvusi to kompāniju vidū, ar kuriem ASV uzņēmumi var veikt tirdzniecību vienīgi tad, kad ir saņemta zaļā gaisma no varasiestādēm. Aizliegums attiecas arī uz tehnoloģiju nodošanu.
Šim solim varētu būt dramatiskas sekas, jo Google tāpat kā visiem tehnoloģiju uzņēmumiem ir jāsadarbojas ar viedtālruņu ražotājiem, lai nodrošinātu, ka tā sistēmas ir savietojamas ar ražotāju iekārtām. Google būs jāaptur darījumi ar Huawei, kas paredz tādas aparatūras un programmatūras nodošanu un tehnisko pakalpojumu sniegšanu, kas nav publiski pieejami, un tas nozīmē, ka Huawei varēs izmantot tikai atvērtā pirmkoda programmatūru, ziņu aģentūrai AFP skaidroja avots, kas pazīstams ar šīm norisēm.
Huawei vairs nebūs piekļuves Google patentētajām lietotnēm un pakalpojumiem, arī e-pasta pakalpojumam Gmail.
Huawei šos jaunumus pagaidām nav komentējis.
Huawei savā publicētajā oficiālajā paziņojumā norādīja, ka turpinās sniegt drošības atjauninājumus un pēcpārdošanas pakalpojumus visiem esošajiem Huawei un Honor viedtālruņu un planšetdatoru produktiem, kas jau tikuši pārdoti vai atrodas noliktavās visā pasaulē, kā arī turpinās veidot drošu un ilgtspējīgu programmatūras ekosistēmu, lai lietotājiem visā pasaulē nodrošinātu tikai pašu labāko pieredzi.
Jau ziņots, ka ASV un vairākas citas valstis ierobežojušas Huawei ražojumu lietošanu, galvenokārt telekomunikāciju infrastruktūrā, norādot ka šis uzņēmums ir tuvs Ķīnas valdībai un tā ražojumi var tikt izmantoti nesankcionētai informācijas iegūšanai. Huawei noraida šādas apsūdzības.