Šodien 10. oktobrī, Pasaules psihiskās veselības dienā, krīžu un konsultāciju centrs Skalbes rīkoja tiešsaistes diskusiju Vientulība dažādos dzīves brīžos: kā tā mūs skar, kurā iepazīstināja ar vientuļa cilvēka profilu Latvijā. Centra veiktais pētījums liecina, ka visbiežāk ar vientulību saskaras cilvēki, kas cieš no fiziskām un psihiskām saslimšanām, kā arī sievietes, kas saskaras ar finansiālām grūtībām.
Vientulība Latvijā tā ir viena no nopietnākajām psihoemocionālajām krīzēm, ar kuru saskaras visu vecumu un sociālo grupu pārstāvji. Kā rāda dati, visbiežāk ar vientulību saskaras vīrieši un sievietes ar fiziskām vai psihiskām saslimšanām (51% vīriešu un 36% sieviešu), tam seko grūtības attiecībās ar citiem cilvēkiem (14% vīriešu un 17% sieviešu), kā arī vientulību izjūt tie, kam ir finansiāla rakstura problēmas (13% vīrieši un 16% sievietes).
«Mēs esam redzējuši, kā, gadiem ejot, cilvēki, kas piedzīvo vientulību, bieži vien saskaras arī ar citām grūtībām – depresiju, trauksmi, izolāciju. Biedrībā Skalbes mēs regulāri sastopam, sadzirdam cilvēkus, kuri
jūtas vientuļi, pat ja viņiem apkārt ir cilvēki, darbs un ikdienas dzīve.
Mūsu apkopotie dati norāda, ka vairāk nekā trešdaļa zvanītāju jūtas vientuļi, un redzam, ka šis skaitlis gadu no gada palielinās,» situāciju komentē krīžu un konsultāciju centra Skalbes direktore Anda Švinka.
Vientuļi vīrieši Latvijā biežāk cieš no psihiskām saslimšanām (42%) un alkohola atkarības (37%), īpaši pēc 35 gadu vecuma. Turklāt vīrieši laulību vai romantisku attiecību šķiršanu četras reizes biežāk nekā sievietes saista ar depresīvu stāvokli. Kopumā vīrieši vientulības izjūtu kā depresīvu stāvokli piedzīvo 1,6 reizes biežāk nekā sievietes. Depresīvi vīrieši 9 reizes vairāk kā sievietes cieš no alkohola atkarības. Gandrīz 53% vīriešu piedzīvo satraukumu un nemieru. Vīrieši nereti nespēj saskatīt dzīves jēgu, kas kalpo par iemeslu tam, ka
27% vīriešu ar vientulības izjūtu ir apsvēruši pašnāvību, no kuriem 5% ir mēģinājuši to īstenot.
Savukārt sievietēm nevar izdalīt vienu vecumposmu, kurā tās biežāk saskaras ar vientulības izjūtu. Sievietes sūdzas par emocionālu izolāciju un finansiālām grūtībām (16%), kad viņām ir jāuzņemas papildu rūpes par bērniem, vecākiem vai citiem ģimenes locekļiem, kā arī par dzīvesvietu. 24% sieviešu cieš no depresīva stāvokļa, kas izpaužas kā satraukums (38%) un izmisums (23%). Sievietes retāk nekā vīrieši saskaras ar alkohola atkarību, bet vairāk cieš no emocionālās vardarbības (157%). Depresīsva stāvokļa saasināšanās gadījumos 9% sieviešu ir radušās pašnāvības domas – trīsreiz mazāk nekā vīriešiem.