• Ģimenes vēlas ceļot! Vai elektriskie krosoveri neliks vilties?

    Auto industrija
    Santa.lv
    Santa.lv
    24. jūlijs
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Publicitātes foto
    Modernākais pārvietošanās līdzeklis ģimenēm šobrīd ir krosovers. Moderna tendence ir arī transportlīdzekļu elektrifikācija. Te rodas labs jautājums – vai elektrisks krosovers der ģimenes ceļojumiem?

    Cena ir okei

    Respektablais britu žurnāls Auto Express, pārsteidzot savus lasītājus, par 2023. gada auto atzina Hyundai Kona elektrisko krosoveru. Žūrijas biedri bija pārsteigti par tā praktiskumu, tehnoloģijām, komfortablo braukšanu, akumulatora kapacitāti, ievērojamo sniedzamību un pieņemamo cenu.

    Kona Electric būs labs piemērs arī Latvijas tirgus kontekstā. 2023. gadā elektroauto mūsu valstī sasniedza rekordu – 8,8% visu jaunreģistrēto vieglo pasažieru auto, salīdzinot ar 6,39% aizpērn. Populārāko zīmolu galvgalī pērn atradās Toyota, Škoda, Volkswagen, Dacia un Renault. Tas liek domāt, ka cilvēki izvēlas racionāli un ka viens no svarīgākajiem argumentiem ir paceļama cena. Tāpat ievērojamai daļai šo automašīnu ir hibrīda piedziņa, un tas liecina, ka cilvēki pret elektrifikāciju ir noskaņoti pozitīvi. Un atkal rodas likumsakarīgs jautājums – vai tagad ir īstais laiks pirkt elektroauto?

    Hyundai Kona, kas kļuva par Auto Express 2023. gada auto, būtībā atbilst Latvijas vidējām statistiskajām vajadzībām. Tas ir kompakts un vienlaikus ietilpīgs krosovers, kas maksā tieši tik, cik cilvēki vidēji ir gatavi izdot par jaunu braucamo. Modelis ar 48,4 kWh akumulatoru pieejams no 38 490 eiro, bet versija ar 65,4 kWh maksā no 43 290 eiro. Ar valsts atbalstu šīs summas tiek samazinātas vēl par 4500 eiro.

    Šajā cenu diapazonā ietilpst arī Kia e-Niro, Volkswagen ID.3, Peugeot e-2008, Citroën ë-C4 X un daži citi elektriskie krosoveri, taču Hyundai apvieno gan kompaktu virsbūvi, gan plašu salonu. Tomēr aktuāls paliek jautājums – cik ērti ir sadzīvot ar elektroauto?

    Ģimenes ikdienai

    Lai būtu droši, ka prestižo titulu piešķir pamatoti, Auto Express žurnālisti ar jauno Kona veica rūpīgus testus. Viņi brauca pa dažādiem ceļiem, veica ikdienas maršrutus, kā arī devās ceļojumos pa Lielbritāniju kopā ar visu ģimeni.

    «Tas ir labs apvidus auto ar daudzām pievilcīgām funkcijām. Tā tehnoloģijas ir ērti lietojamas, ekrāni ir viegli saprotami, un tam ir plašs, bet neuzbāzīgs drošības aprīkojums. Vadāmības ziņā tas nav pats jautrākais auto, taču ģimenēm šis krosovers ļoti patiks,» pēc gandrīz 4000 kilometriem rakstīja Darens Vilsons.

    Ir vērts piebilst, ka otrās paaudzes Kona būtiski atšķiras no sava priekšgājēja. Krosovers ir kļuvis ievērojami lielāks, un no praktiski divvietīga braucamā ar minimālu bagāžnieku tas pārtapis par pilnvērtīgu ģimenes SUV. Auto Express žurnālisti slavēja kompaktā elektroauto salona plašumu, īpaši aizmugurējos sēdekļos, vienkāršo ISOFIX bērnu sēdekļa stiprinājumu un praktisko 466 litru bagāžnieku.

    Iepriekšējās paaudzes Kona sākotnēji tika izstrādāta kā hibrīdauto un tikai vēlāk kļuva par elektromobili, bet jaunais modelis uzreiz tika radīts pilnībā elektrisks. Šāda pieeja ļauj inženieriem radīt plašāku salonu, jo akumulators tiek iestrādāts grīdā.

    Labs arī ceļojumiem

    Tomēr visvairāk jautājumu pašmāju braucējiem rada nevis automašīnas praktiskums un tehnoloģiskais progress, bet gan elektriskā piedziņa. Vai tā ir piemērota latviešu ģimenei?

    Kona Electric ir aprīkota ar 65,4 kWh akumulatoru, kas saskaņā ar WLTP datiem ar vienu uzlādi var nobraukt 514 km. Teorētiski ar to vajadzētu pietikt, lai bez lielām problēmām šķērsotu visu Latviju. Taču ir zināms, ka WLTP dati ir ļoti optimistiski un sasniedzami tikai ideālos apstākļos.

    Saskaņā ar Auto Express testu reālais nobraukums ar vienu uzlādi ir 400 km – to apstiprina arī EV datubāze, kurā atrodamas visai precīzas ziņas par reālo sniedzamību. Vilsons savā aprakstā piemin arī, ka Hyundai elektriskā piedziņa diezgan precīzi prognozē atlikušo nobraukumu. Auto dažkārt esot pat pesimistiskāks, nevis optimistiskāks, kad ļauj precīzi plānot uzlādi.

    Veicamais attālums ar vienu uzlādi ir atkarīgs arī no braukšanas apstākļiem un paradumiem. «Uz nomaļākiem ceļiem, kur ātrums nepārsniedz 100 km/h, Kona mani pārsteidza. Pat necenšoties braukt pārlieku ekonomiski, šis krosovers patērē vien aptuveni 15 kWh uz 100 km. Parēķinot matemātiski, ar šo auto var nobraukt vairāk nekā 400 km. Protams, nonākot uz lielceļa, krosovera aerodinamika paņem savu. Gluži kā vairumam elektroauto, arī Kona gadījumā tad enerģijas patēriņš krasi pieaug, tādējādi samazinot veicamo distanci ar vienu uzlādi,» saka Toms Timoško, žurnāla Klubs auto apskatnieks.

    Ceļojumi būs jāplāno detalizētāk

    Pēc Toma Timoško domām, būtiskākais aspekts, kurā Kona atpaliek no konkurentiem, ir ne tik efektīva ātrā uzlāde. Izmantojot maksimālo 100 kW jaudu, no 10 līdz 80% akumulators tiks piepildīts aptuveni 40 minūtēs, kas ir ilgāk nekā konkurentiem.

    «Mūsdienu elektroauto jau šobrīd spēj veikt visai garu distanci. Infrastruktūrai pakāpeniski attīstoties, elektroauto var būt piemērots ne tikai ikdienas maršrutiem pilsētā, bet arī tālākiem ceļojumiem. Jā, vajadzēs vairāk plānot, taču tas neprasa pārdabiskas spējas. Protams, elektriskās automašīnas neder visiem, taču šobrīd ar tām sadzīvot ir vieglāk nekā pirms dažiem gadiem. Galvenais, lai pie mājas būtu pašiem savs uzlādes punkts,» saka Toms.

    Elektriskā Kona, līdzīgi kā citi jaunie elektroauto, var būt lieliska ceļošanai, taču daudzām ģimenēm arī šis variants vēl varētu nelikties tik ērts kā iekšdedzes auto. Taču, ja skatāmies Latvijas mērogā, elektroauto sniedzamība ir pilnīgi pietiekama.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē