Čehova teātra galerijas izveides idejas autore ir teātra mākslinieciskā vadītāja režisore Laura Groza. «Laikmetīgā māksla ir mans jaunais hobijs un mīlestība. Kad pirmo reizi ieraudzīju Kaļķu un Kalēju ielas stūri, sapratu – te noteikti jābūt laikmetīgās mākslas galerijai. Jāsaka paldies, teātra direktorei Danai Bjorkai, kura atbalsta manas trakās idejas,» izstādes atklāšanā teica Laura, norādot, ka šī galerijā ir jau trešā izstāde.
Citi lasa
Šoreiz izstādīts poļu mākslinieka Olafa Bžeska darbs, kas nācis no mākslas mecenātu – Nacionālā teātra direktora Māra Vītola un viņa sievas Irinas – kolekcijas. Izstāde kurators Igors Gubenko skaidro, ka šis darbs izvēlēts, jo Čehova teātra sezonas vadmotīvs ir vara. «Arī šis mākslas darbs ir par varu, konkrētāk – par iztēles varu. Šī darba stāsts ir par mākslinieka nepatiku pret savu kašķīgo kaimiņu, kurš pastāvīgi sūdzas par mākslinieku pašvaldības iestādēs. Brīdī, kad kārtējā sūdzība Bžeskim kļūst par pēdējo pilienu, viņš iedomājas, kā kaimiņš nokrīt ar sirdslēkmi. Izsapņoto kritienu viņš uzskicēja savā skiču grāmatā, ko vēlāk iemūžināja krāsota tērauda trīsdimensionālā skulptūrā,» atklāj Gubenko.
Šis darbs šodienas kontekstā ilustrējot arī latviešu sarežģītās attiecības ar savu kaimiņu. Bžeska darbu var uzlūkot arī kā aicinājumu pasargāt sevi un citus no naida postošā spēka, kas rada nesaticību pašiem savās mājās un apdraud sabiedrības noturību tik nemierīgā laikā. «Ceru, ka šī izstāde uzrunās pēc iespējas vairāk cilvēku, mudinās iedziļināties savā iekšējā pasaulē un motivēs uz cilvēcību un labām attiecībām mūsu kopējās mājās Latvijā,» teica teātra direktore Dana Bjorka.