Saskaņā ar BALTA apkopoto statistiku atlīdzību pieteikumu skaits par negadījumiem ar meža dzīvniekiem ik gadu palielinās. Apdrošinātājs vidēji saņem vairāk nekā 100 šādu pieteikumu mēnesī, kas ir par 12% vairāk nekā pērn. Kopā 2019. gada septiņos mēnešos izmaksāti jau 1,2 miljoni eiro, kas ir par aptuveni 25% vairāk nekā šajā pašā periodā pirms gada.
“Salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, arī šogad turpina pieaugt reģistrēto negadījumu skaits un automašīnām nodarīto postījumu apmērs. Ja pagājušogad vidējā KASKO atlīdzība pēc auto sadursmes ar dzīvnieku bija 1515 eiro, šogad vidējais zaudējums sasniedz 1662 eiro.”
Gada griezumā visvairāk negadījumu ar meža zvēriem, kas pēkšņi izskrējuši uz ceļa, notiek aprīlī un maijā, kā arī gada tumšajos mēnešos – no oktobra līdz janvārim. Bīstamākais diennakts laiks ir krēslas iestāšanās un agrs rīts. Visbiežāk – gandrīz divās trešdaļās gadījumu – auto saskrienas ar stirnām, retāk ar tādiem lieliem dzīvniekiem kā aļņi un brieži.
Citi lasa
Lai gan sadursmes ar dzīvniekiem notiek daudz retāk nekā transportlīdzekļu savstarpējās sadursmes, katru gadu ar meža zvēriem notikušo sadursmju skaits pieaug. Šādu negadījumu sekas parasti ir ļoti nopietnas, tāpēc arī zaudējumu apmērs – krietni lielāks.
“Vasaras izskaņā autovadītājiem jābūt īpaši uzmanīgiem, jo no mežiem nāk ārā jaunie dzīvnieki, kuri ir nepieredzējuši, ziņkārīgi un nezina, ka no automašīnām ir jābaidās. Pat šķietami neliela stirna, kas sver 20 kg, automašīnai braucot ar ātrumu 100 km/h, ielido logā ar vienas tonnas spēku. Bet īpaši bīstams ir alnis, kas var iziet uz ceļa un apjukt, nespējot izlemt, iet uz priekšu vai atpakaļ.
Sadursme ar šo lielo dzīvnieku nereti beidzas ne tikai ar pamatīgiem bojājumiem spēkratam, bet arī nopietnām traumām cilvēkiem,” atgādina Kristaps Liecinieks, BALTA Transporta produktu un riska parakstīšanas pārvaldes vadītājs..