Gada sākums allaž ir piemērots laiks, lai atskatītos uz iepriekšējā gada galvenajiem notikumiem un incidentiem kiberdrošības nozarē. Lai izvērtētu šo procesu ietekmi uz organizācijām un ļaudīm, kā arī prognozētu, kāda varētu būt to nozīme apdraudējumu vides kopējā attīstībā, Kaspersky iepazīstina ar savu skatījumu potenciālajiem 2021. gada kiberdraudiem.
Izglītības digitalizācija paplašinās apdraudējumu vidi
Pašreizējās epidemioloģiskās situācijas izraisītie izolācijas pasākumi ir mainījuši izglītības sistēmas visā pasaulē. 2021. gadā nezaudēs vērienu digitalizācija, kas ir šo pārmaiņu galvenais virzītājspēks. Sociālo mediju, videopakalpojumu un spēļu integrēšana mācību procesā ir izrādījusies efektīva, un 2021. gadā ir paredzēts izveidot vēl vairāk šāda satura. Līdz ar tiešsaistes skolēnu skaita palielināšanos pieaug saistītie konfidencialitātes apdraudējumi.
Gan skolēniem, gan pedagogiem ir svarīgi pievērst vairāk uzmanības savu personas datu drošībai.
Ja nav izvēlēti pareizi drošības iestatījumi, var noplūst skolēnu un skolotāju personiskā informācija vai ļaudis pat var kļūt par tādu uzbrukumu upuriem, kas tiek izplatīti, izmantojot izglītības platformas. Turklāt tālmācība rada jaunus kiberiebiedēšanas riskus.
Vakcīnas uzlaušana: jauna Covid-19 izmantošanas iespēja
Medicīnas un veselības aprūpes tematu izmantošana par ēsmu šogad turpināsies un būs aktuāla vismaz līdz pandēmijas beigām. Uzbrucēju augošās intereses par medicīniskajiem pētījumiem galvenais iemesls ir vakcīnas izstrāde pret Covid-19.
2021. gadā turpināsies mēģinājumi nozagt koronavīrusa izpētes datus.
Kamēr veselības aprūpes darbinieki visā pasaulē turpinās apkarot slimību, katrs uzņēmums, kas paziņos par ievērojamiem panākumiem vakcīnas izstrādē, kļūs par potenciālu mērķuzbrukumu upuri.
Tomēr uzsvars uz digitālo drošību slimnīcās ļauj cerēt, ka 2021. gadā paplašināsies sadarbība starp kiberdrošības speciālistiem, organizācijām un veselības aprūpes sistēmām. Pieredze liecina, ka lielas krīzes, piemēram, pandēmija, liek organizācijām pievērst vairāk uzmanības infrastruktūras aizsardzībai.
Automatizētās vadības sistēmas
Katru gadu apdraudējumu izpildītāji izstrādā aizvien vairāk sarežģītu mērķuzbrukumu. Daži rūpīgi izpēta ražošanas uzņēmumu raksturiezīmes un iegūst piekļuvi milzīgam informācijas apjomam par to tehnoloģiskajiem tīkliem. Paredzams, ka 2021. gadā šī tendence turpināsies.
Izspiedējvīrusu uzbrukumi it sevišķi automatizētajām vadības sistēmām kļūs mērķtiecīgāki un tādējādi pat rafinētāki, izmantojot sarežģītu mērķuzbrukumu taktiku. Šis ir nopietns apdraudējums, jo rūpnieciskie tīkli ir kļuvuši neaizsargātāki, tāpēc ka ir noteikti ierobežojumi darbam un personālam uz vietas, kā arī ir palielinājies to ļaužu skaits, kas piekļūst tīklam attāli.