Organiācijas ar bažām konstatējušas, ka valsts veselības aprūpes sistēma pašlaik strādā ar milzīgu pārslodzi un ir reāla kolapsa priekšā.
«Tā sekas izjutīs ne tikai ar Covid-19 slimojošie, bet potenciāli jebkurš Latvijas iedzīvotājs. Jāpārtrauc dzīvot ilūzijās par Covid-19 gultu un, īpaši, cilvēkresursu rezervēm Latvijas slimnīcās,» savā paziņojumā norāda organizācijas.
Ja tuvākajās dienās netiks pieņemti steidzami un radikāli lēmumi, veselības aprūpes sistēmas kapacitātes pārsniegšana ir tikai pāris nedēļu jautājums, norāda ārsti.
«Ņemot vērā epidemioloģiskos datus, jāsecina, ka novēlota rīcība jau šobrīd ir pieļāvusi nekontrolētu koronavīrusa izplatību sabiedrībā,» teikts paziņojumā.
LĀB un LJĀA arī norāda, ka gan politiķiem, gan sabiedrībai beidzot ir jāieklausās veselības aprūpes profesionāļos, kas brīdina, ka tik augsta saslimstība Latvijas situācijā nav pieļaujama un to ar jebkādiem līdzekļiem ir jācenšas samazināt. To visātrāk var izdarīt, samazinot nevajadzīgu un nesvarīgu kontaktu skaitu.
«Šobrīd pasaulē ir zināma konkrētu pasākumu efektivitāte kontaktu ierobežošanā starp cilvēkiem, ar attiecīgu slimības transmisijas un izplatības mazināšanos. Pieeja dažādās valstīs atšķiras, ņemot vērā lokālās īpatnības,» pārliecināti organizācijas pārstāvji.
Vienlaikus viņi uzsver, ka valdībai ir jāpieņem skaidri lēmumi, kuru izpilde ir izkontrolējama, pretējā gadījumā ierobežojumiem nebūs rezultāta.
Tāpat, pēc speciālistu domām, vienlaicīgi maksimāli jāveicina vakcinācija ar īpašu fokusu uz riska grupām. Plašākai vakcinācijai nebūs tūlītējs efekts, tā dos rezultātu ilgākā termiņā.
«Lēmumi par obligāto vakcināciju ir pareizi, diemžēl ļoti novēloti. Mēs atkārtoti aicinām iedzīvotājus vakcinēties. Vakcinācija ir ne tikai visefektīvākais Covid-19 profilakses pasākums konkrētam indivīdam, daudzkārtīgi mazinot smagas un fatālas slimības norises, kā arī ilgtermiņa komplikāciju risku, bet ļauj drošāk pasargāt no slimības arī apkārtējos,» būt solidāriem aicina LĀB un LJĀA.
Organiācijas pieprasa valdību godprātīgi veikt savus pienākumus un rūpēties par tās iedzīvotāju veselību un dzīvībām. Veselības aprūpes speciālisti norāda, ka valdības neizlēmība ne tikai mazina uzticību valsts varai, bet arī veselības aprūpes sistēmai.
«Atbildības par savu neizdarību novelšana un iespējamo vainīgo meklēšana veselības nozarē ir negodīga un neētiska,» uzsvērts paziņojumā.
Vienlaikus tiek pausts, ka, steidzami pieņemot lēmumus, ir nepieciešams pēc iespējas ātrāk informēt sabiedrību, izmantojot visus iespējamos komunikācijas kanālus gan latviešu, gan krievu valodā.
Jau ziņots, ka arī Pārresoru koordinācijas centra (PKC) koordinētās akadēmiskās vides ekspertu grupa aicina Ministru kabinetu (MK) iespējami īsā laikā sagatavot stingru pasākumu kopumu Covid-19 izplatības ierobežošanai.
Kā aģentūru LETA informēja PKC vadītāja vietnieks Vladislavs Vesperis, ekspertu ieskatā, pasākumu kopums ar MK lēmumu jāpieņem pēc iespējas ātrāk oktobra pirmajā nedēļā, paredzot šo pasākumu stāšanos spēkā nākamajā dienā pēc indikatīvi noteikta ar Covid-19 diagnozi hospitalizētu pacientu skaita sasniegšanas. Šis skaits būtu jānosaka Veselības ministrijas institūcijām, bet, pēc ekspertu viedokļa, tam jābūt robežās starp 800 un 1000 pacientiem.