Abonē SANTA+ un saņem individuālu astrologa prognozi šim gadam!
ABONĒT!
  • Apķēpātais de Tolli nomazgāts

    Piemineklis
    Ziņu aģentūra LETA
    12. septembris, 2024
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Wikimedia Commons
    Rīgā, Esplanādē, pabeigta cariskās Krievijas karavadoņa Mihaela Andreasa Barklaja de Tolli pieminekļa mazgāšana, pēc tam, kad tas tika apķēpāts, ziņo Rīgas dome.

    Pašlaik esot pabeigta mazgāšana, savukārt palikušie ķēpājumi tikšot tīrīti ar smilšu strūklu nākamnedēļ, kad piemineklis būs nožuvis.

    Kā ziņots, šodien tika konstatēts, ka apķēpāts de Tolli piemineklis Rīgā. Medijiem Rīgas Pašvaldības policijas galvenā komunikācijas speciāliste Kristīne Kļaveniece atklāja, ka pieminekļa bojāšanu nu risina Valsts policija. Ir uzsākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma panta par huligānismu. Policija izmeklē notikušā apstākļus un iespējamās iesaistītās personas. Diemžēl, Rīgas Pašvaldības policijai minētajā vietā neesot novērošanas kameru, kas palīdzētu operatīvi reaģēt un novērst pārkāpumu.

    Jau ilgāku laiku publiski tiek diskutēts par statujas novākšanu, tomēr Rīgas pieminekļu padome iepriekš lēma statuju nedemontēt. De Tolli pieminekli Esplanādes malā pirmo reizi atklāja 1913.gadā. 1915.gadā Barklaja de Tolli statuju demontēja, bet postaments palika. 2002.gadā pēc uzņēmēja Gomberga iniciatīvas tika uzstādīta atjaunota statujas kopija. Gombergs savulaik mēģināja īstenot arī promaskavisko ideju Rīgā izvietot Krievijas cara Pētera I statuju.

    Par pieminekļa uzstādīšanu Rīgas dome lēma 2002.gadā. Pirms lēmuma pieņemšanas tika veikta aptauja, kurā 47,6% iedzīvotāju pauda, ka piemineklis Napoleona kara laika Krievijas karavadonim Barklajam de Tolli Esplanādē ir jāatstāj.

    Statuju demontēt rosināja biedrība «Publiskās atmiņas centrs». Centra ieskatā Starptautiskā pakta par pilsoniskajām un politiskajām tiesībām 20.pants paredz jebkādas kara propagandas aizliegumu, tāpēc minētās statujas ekspozīcija šobrīd pārkāpj pakta un Satversmes ievada normas.

    Centrs rosināja pārvietot tikai, pēc tās ieskata, rusifikācijas politiku reprezentējošo statuju, kas nav oriģināls, nevis 1913.gada Vilhelma Vandšneidera skulptūrai tēlnieka Augusta Folca veidoto Somijas granīta postamentu.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē